Aké vitamíny, minerály a živiny obsahuje jablko?

10.04.2023

Jablko obsahuje mnoho vitamínov, minerálov a ďalších živín, ktoré sú prospešné pre naše zdravie.

Jablko
Jablko

Vitamíny, minerály a živiny v jablku

Jablká sú dobrým zdrojom vitamínu C, ktorý je dôležitý pre posilnenie imunitného systému, podporu syntézy kolagénu, rast a obnovu tkanív a vstrebávanie železa.

Vitamín A

Jablká obsahujú malé množstvo vitamínu A, ktorý je dôležitý pre zdravie očí, imunitného systému a pokožky.

Vitamín K

Jablká obsahujú aj vitamín K, ktorý je dôležitý pre normálnu zrážanlivosť krvi a udržiavanie zdravej štruktúry kostí.

Vitamíny skupiny B

Jablká obsahujú malé množstvo niektorých vitamínov skupiny B, ako je tiamín (B1), riboflavín (B2) a pyridoxín (B6). Vitamíny skupiny B sú dôležité pre správne fungovanie metabolizmu a nervového systému.

Draslík

Jablká sú dobrým zdrojom draslíka, ktorý je dôležitý pre udržiavanie rovnováhy tekutín v tele a normálnu funkciu buniek.

Vláknina

Jablká sú dôležitým zdrojom vlákniny, konkrétne pektínu, ktorý patrí medzi rozpustné vlákniny. Vláknina pomáha udržiavať zdravý tráviaci systém, stabilizuje hladinu cukru v krvi a podporuje pocit sýtosti.

Antioxidanty

Jablká obsahujú celý rad antioxidantov, napríklad kvercetín, katechíny a kyselinu chlorogenovú. Tieto látky pomáhajú chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a podporujú celkové zdravie.

Voda

Jablká sú bohaté na vodu, ktorá pomáha udržiavať hydratáciu a môže prispieť k pocitu sýtosti bez pridania veľkého množstva kalórií.

Fosfor

Jablká obsahujú malé množstvo fosforu, ktorý je dôležitý pre zdravie zubov a kostí, ako aj pre správnu funkciu buniek.

Horčík

Jablká obsahujú aj horčík, ktorý je dôležitý pre funkciu svalov a nervového systému a udržiavanie zdravého krvného tlaku.

Vápnik

Jablká obsahujú malé množstvo vápnika, ktorý je dôležitý pre zdravie zubov a kostí, svalové kontrakcie a normálnu zrážanlivosť krvi.

Železo

jablká obsahujú stopové množstvá železa, ktoré je dôležité pre prenos kyslíka v tele a udržiavanie zdravých červených krviniek.

Mangán

Jablká obsahujú aj mangán, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu enzýmov a udržiavanie zdravej štruktúry kostí.

Meď

Jablká obsahujú malé množstvo medi, ktorá je dôležitá pre tvorbu hemoglobínu a správnu funkciu nervového systému.

Zinok

Jablká obsahujú stopové množstvo zinku, ktorý je dôležitý pre imunitný systém, hojenie rán a normálny rast a vývoj.

Bioflavonoidy

Jablká sú zdrojom bioflavonoidov, ako je kvercetín, ktorý má protizápalové a protialergické účinky.

Fenolové zlúčeniny

Jablká obsahujú aj fenolové zlúčeniny, ako je kyselina ferulová a kyselina kávová, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky.

Terpenoidy

Jablká obsahujú terpenoidy, ako je alfaterpinen, ktorý má protizápalové a antimikrobiálne účinky.

Na záver

Konzumácia celého jablka vrátane šupky vám zabezpečí príjem všetkých prospešných živín a látok, ktoré jablká ponúkajú. Šupka jablka obsahuje väčšinu antioxidantov, vlákniny a ďalších fytochemikálií, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu.

Preto je dôležité konzumovať jablká vcelku a najlepšie neošúpané. Ak sa však rozhodnete jablká olúpať, stále je dôležité konzumovať šupku, pretože práve v nej sa nachádza väčšina dôležitých živín. Pri konzumácii jabĺk dbajte na to, aby ste si vyberali čerstvé a kvalitné ovocie, pretože staré alebo pokazené jablká môžu stratiť svoju výživovú hodnotu.