Magazín zdravie

Prečítajte si zaujímavé informácie na tému zdravie. Prinášame vám jednoduché a zmysluplné čítanie, ktoré vás poučí a zaujme.

Aagenaesov syndróm, známy aj ako lymfocytárna cholestáza 1 (LSC1) alebo cholestáza s hypopláziou lymfatických ciev, je zriedkavé dedičné ochorenie, ktoré postihuje pečeň a lymfatický systém. Syndróm prvýkrát opísal v roku 1968 nórsky pediater Oystein Aagenaes, po ktorom bol pomenovaný. Ochorenie sa vyskytuje najmä u ľudí nórskeho pôvodu, ale...

Guillainov-Barrého syndróm (GBS) je zriedkavé autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje periférny nervový systém. Periférny nervový systém zahŕňa nervy mimo mozgu a miechy, ktoré sú zodpovedné za prenos informácií medzi centrálnym nervovým systémom a zvyškom tela.

Botulizmus je zriedkavé, ale závažné ochorenie spôsobené jedovatým neurotoxínom, ktorý produkuje baktéria Clostridium botulinum. Tento neurotoxín je jednou z najjedovatejších známych látok a môže spôsobiť závažné ochorenie, ktoré môže viesť k ochrnutiu svalov a dokonca k smrti.

Koenzým Q10 (známy aj ako CoQ10 alebo ubichinón) je prirodzene sa vyskytujúca látka v tele, ktorá má pre človeka niekoľko pozitívnych účinkov. Jej hlavnou funkciou je podpora tvorby energie v bunkách, ale má aj ďalšie potenciálne výhody.

Liečba žiarlivosti sa zvyčajne zameriava na identifikáciu príčiny a zlepšenie komunikácie a vzájomného porozumenia vo vzťahu. V dnešnom článku si predstavíme určité formy liečby žiarlivosti.

Ryhy na nechtoch, známe aj ako Beauove čiastočné ryhy, sú hlboké ryhy alebo vertikálne ryhy v nechtovej platničke. Môžu sa objaviť na jednom alebo viacerých nechtoch a zvyčajne sa nachádzajú na palci, ukazováku alebo prostredníku.

Filofóbia je iracionálny a nadmerný strach z lásky alebo intímneho vzťahu s inou osobou. Ľudia trpiaci filofóbiou majú tendenciu vyhýbať sa romantickým vzťahom a snažia sa vyhýbať vytváraniu hlbších citových väzieb a záväzkov s inými ľuďmi.

Ofídiofóbia je extrémny a bezdôvodný strach z hadov. Toto ochorenie môže viesť k silnej úzkosti a panike už len pri pomyslení na hady alebo v blízkosti miest, kde sa hady nachádzajú. Ľudia trpiaci ofidiofóbiou môžu považovať za nemožné pohybovať sa na mieste, kde sa môže vyskytovať had.

Anorexia je komplexná porucha, ktorá ovplyvňuje nielen fyzické zdravie človeka, ale aj jeho duševnú a emocionálnu pohodu. Ide o komplexnú poruchu, ktorá ovplyvňuje nielen fyzické zdravie človeka, ale aj jeho duševnú a emocionálnu pohodu. V tejto komplexnej príručke vám vysvetlíme, čo je anorexia, jej príznaky, príčiny a možnosti liečby.

Mnoho ľudí, ktorí sú nadšení pre zdravý životný štýl si dávajú pozor na to, čo jedia, pravidelne cvičia a snažia sa vyhýbať nezdravým návykom. Existuje však tenká hranica medzi tým, keď dbáte o zdravie, a tým, keď sa stanete posadnutí zdravým stravovaním, čo môže viesť k stavu známemu ako ortorexia. V tomto článku opíšeme, čo je ortorexia, ako sa...

Jednou z častých príčin bolesti v oblasti chodidla je Mortonov neuróm (Mortonova neuralgia). V tomto článku vám poskytneme všetko, čo potrebujete vedieť o tomto ochorení, vrátane jeho príčin, príznakov, diagnózy a možností liečby.