Prečo nevidíme v tme?

09.04.2023

V tme nevidíme preto, lebo naše oči potrebujú určité množstvo svetla, aby dokázali rozlíšiť jednotlivé obrazy.

Oči
Oči

Naše oči majú dva hlavné typy šošovkových buniek: tyčinky a čapíky. Tyčinky sú zodpovedné za vnímanie svetla pri slabom osvetlení, zatiaľ čo čapíky nám umožňujú rozlišovať farby a detaily pri dobrom osvetlení.

V tme nie je dostatok svetla na to, aby tyčinky a čapíky mohli efektívne fungovať. Tyčinky majú síce vysokú citlivosť na svetlo a môžu nám poskytnúť určité videnie za súmraku alebo pri veľmi slabom osvetlení, ale akonáhle je úplná tma, aj tyčinky prestanú byť schopné rozpoznať dostatok svetla, aby sme mohli vidieť.

V dôsledku toho je naše videnie v tme veľmi obmedzené a nie sme schopní rozpoznávať predmety, tvary a farby. Preto je naše videnie v tme veľmi obmedzené a v niektorých prípadoch prakticky nefunkčné. Z tohto dôvodu sa pri orientácii v tmavom prostredí často spoliehame na iné zmysly, ako je sluch a hmat.

Niektoré živočíchy si v prírode vyvinuli špeciálne prispôsobenia, aby dokázali vidieť aj pri veľmi slabom osvetlení. Napríklad mačky majú v očiach vrstvu tkaniva nazývanú tapetum lucidum, ktorá odráža svetlo späť do očí, čím zvyšuje množstvo svetla dostupného pre tyčinky. Vďaka tomu vidia v tme lepšie ako ľudia.

Ľudia sa tiež často spoliehajú na umelé zdroje svetla, ako sú lampy, baterky a baterky, aby lepšie videli v tme. Technologický pokrok nám priniesol aj zariadenia, ktoré nám umožňujú vidieť v tme, ako napríklad nočné videnie a infračervené kamerové systémy, ktoré premieňajú neviditeľné infračervené svetlo na viditeľný obraz.

Hoci naše oči nie sú schopné vidieť v úplnej tme, adaptácie a vynálezy nám umožňujú zlepšiť naše videnie a fungovanie v tmavom prostredí.

Kde sa nachádzajú tyčinky a čapíky

Tyčinky a čapíky sa nachádzajú v zadnej časti oka na sietnici. Sietnica je tenká vrstva nervového tkaniva, ktorá lemuje vnútornú stranu očnej gule. Je to oblasť, kde svetlo vstupujúce do oka interaguje s bunkami a vytvára vizuálny signál, ktorý potom spracováva mozog.

Sietnica sa skladá z niekoľkých vrstiev, pričom tyčinky a čapíky sú súčasťou vrstvy fotoreceptorov. Tyčinky sú rozmiestnené po celej sietnici, ale najviac sú sústredené na periférii. Čapíky sa nachádzajú predovšetkým v strede sietnice, v oblasti nazývanej makula, a sú najviac koncentrované v oblasti nazývanej fovea centralis.

Tyčinky a čapíky sú spojené s ďalšími bunkami sietnice, ako sú horizontálne, amakrinné a bipolárne bunky, ktoré pomáhajú spracovávať a prenášať zrakové informácie. Gangliové bunky sú ďalšou dôležitou súčasťou sietnice, ktorá zbiera informácie z fotoreceptorov a posiela ich do mozgu prostredníctvom zrakovej dráhy a zrakového nervu.