Je veľryba ryba?

09.04.2023

Veľryba nie je ryba. Hoci sa veľryby môžu vzhľadom na tvar tela a prostredie javiť ako ryby, v skutočnosti sú to cicavce. Cicavce, ako sú veľryby, sa od rýb líšia niekoľkými kľúčovými znakmi.

Veľryba
Veľryba

Tu sú hlavné rozdiely:

Dýchanie

Veľryby dýchajú vzduch cez pľúca a dýchacie otvory na vrchu hlavy, zatiaľ čo ryby dýchajú vodu cez výduchy.

Veľryby a ryby sa líšia spôsobom dýchania. Veľryby sú cicavce, ktoré dýchajú vzduch cez pľúca a dýchacie otvory (nazývané aj fúkacie otvory) umiestnené na vrchole hlavy. Keď sa veľryba vynorí na hladinu, vyfukuje vzduch z dýchacích otvorov, čo sprevádza charakteristická fontána vody a pary.

Ryby, naopak, dýchajú vodu cez pľúcne žliabky (alebo kľučky). Voda sa dostáva do úst rýb a prechádza cez žiabrové štítky, kde sú žiabre. Žiabre získavajú z vody kyslík a odstraňujú oxid uhličitý, ktorý potom vylučujú späť do vody. Tento proces umožňuje rybám dýchať a zároveň zostať pod vodou.

Teplokrvnosť

Cicavce sú teplokrvné, čo znamená, že si udržiavajú stálu telesnú teplotu, zatiaľ čo ryby sú väčšinou studenokrvné a ich teplota sa prispôsobuje prostrediu.

Teplokrvnosť (endotermia) je schopnosť udržiavať stálu telesnú teplotu nezávisle od teploty vonkajšieho prostredia. Cicavce vrátane veľrýb sú teplokrvné, čo im umožňuje udržiavať stálu vnútornú teplotu prostredníctvom procesov, ako je metabolizmus, termoregulácia a izolácia (napr. vo forme tuku alebo kože).

Naproti tomu väčšina rýb je studenokrvná (ektotermná), čo znamená, že ich telesná teplota sa mení v závislosti od teploty prostredia. Nemajú schopnosť udržiavať konštantnú telesnú teplotu, preto sa ich teplota často približuje teplote vody, v ktorej žijú. Existujú však ryby, ako napríklad tuniak a niektoré druhy žralokov, ktoré sú čiastočne teplokrvné a dokážu udržiavať teplotu niektorých častí svojho tela vyššiu ako je teplota okolitej vody.

Pôrod

Cicavce, ako napríklad veľryby, rodia živé mláďatá, ktoré sa vyvíjajú v tele matky, zatiaľ čo ryby kladú vajíčka.

Cicavce vrátane veľrýb sa rozmnožujú viviparitou, čo znamená, že ich mláďatá sa vyvíjajú v tele matky a rodia sa ako živé potomstvo. Počas vývoja sú mláďatá cicavcov spojené s matkou prostredníctvom placenty, ktorá zabezpečuje výmenu živín, kyslíka a odpadových látok medzi matkou a plodom.

Ryby sa zvyčajne rozmnožujú kladením vajíčok (oviparita). Samička kladie vajíčka do vody, kde ich oplodní spermia samca. Z ikier sa potom vyvinú mladé ryby. Ikry môžu byť buď voľne plávajúce vo vode, pripevnené na rôznych povrchoch, alebo ukryté v špeciálnych hniezdach. Existujú však aj ryby, ktoré sú viviparné alebo sa rozmnožujú ovoviviparitou, čo je kombinácia ovipozície a viviparity, pri ktorej sa ikry vyvíjajú a liahnu v tele matky a potom sa rodia živé mláďatá.

Dojčenie

Veľryby ako cicavce kŕmia svoje mláďatá materským mliekom. Ryby nemajú mliečne žľazy a svoje mláďatá kŕmia iným spôsobom.

Dojčenie je jedným z hlavných znakov, ktoré definujú cicavce vrátane veľrýb. Materské mlieko obsahuje všetky potrebné živiny, ako sú bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny a minerály, ktoré mláďa potrebuje na svoj rast a vývoj. Okrem toho materské mlieko poskytuje aj protilátky, ktoré pomáhajú posilňovať imunitný systém teľaťa a chrániť ho pred infekciami.

Ryby nemajú mliečne žľazy, a preto nemôžu kŕmiť svoje potomstvo materským mliekom. Mladé ryby, nazývané larvy, sa zvyčajne živia žĺtkom vo vajíčkach, ktorý obsahuje všetky živiny potrebné na ich rast a vývoj. Po vyliahnutí sa larvy stávajú planktónom a živia sa drobnými čiastočkami potravy vo vode, ako sú mikroskopické rastliny a živočíchy. Postupne sa začnú živiť väčšou korisťou a dorastajú do dospelosti.

Najnovšie odpovede z poradne

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Cypermetrín je syntetický pyretroidný insekticíd, ktorý sa používa na kontrolu škodcov v poľnohospodárstve, veterinárnej medicíne, stavebníctve a domácnostiach.

Príslovie, že "mačka má deväť životov" je staré a rozšírené porekadlo, ktoré sa vzťahuje na schopnosť mačiek prežiť situácie, ktoré sa môžu zdať smrteľné alebo pre život nebezpečné.