Prečo rastú vlasy a nechty?

02.02.2023
Prečo rastú vlasy a nechty?
Prečo rastú vlasy a nechty?

Vlasy a nechty sa skladajú z buniek rovnako ako zvyšok tela. Ak by však tieto bunky boli živé, inervované a citlivé, nemohli by správne plniť svoju ochrannú funkciu. Predstavte si napríklad necht, ktorý bolí, keď sa o niečo poškriabe, alebo vlas, keď sa zasekne v zipse.

Preto sú vlasy a nechty zložené z mŕtvych buniek, ktoré pri poškodení alebo strihaní necítia bolesť. Dalo by sa však povedať, že rastú. Ako môžu rásť neživé bunky?

Na samom základe každého vlasu a nechtu sa nachádza rastová zóna, v ktorej sú bunky živé a aktívne sa delia. "Dcéry" týchto buniek - spočiatku živé malé bunky - produkujú veľké množstvo štrukturálneho proteínu keratínu, až kým sa ním bunka takmer úplne nevyplní. Keratín je silná, vodeodolná bielkovina, neumožňuje komunikáciu medzi jednotlivými časťami bunky a v dôsledku toho bunka odumiera. Nové bunky, ktoré sa vytvoria v oblasti rastu, vytlačia odumreté bunky, čo vedie k opätovnému rastu vlasov alebo nechtov.

Tu je ďalšia otázka. Ak sú princípy rastu nechtov a vlasov rovnaké, prečo majú takú odlišnú štruktúru? Ako je možné, že necht je široký, plochý a nepružný, zatiaľ čo vlas je tenký a pružný?

Odpoveď je jednoduchá: je to tvar ich rastovej zóny.

Rastová zóna nechtu sa nazýva nechtová matrica, ktorá sa nachádza pod kožou v spodnej časti nechtu. Je dlhý a hrubý, takže nechtová platnička z neho vyrastá široká a silná. Bunky v nechte sú usporiadané vo vrstvách, medzi ktorými sú vrstvy tuku a vody. Pri niektorých ochoreniach sa necht deformuje a začne sa odlupovať.

Vlasy vyrastajú z malého okrúhleho vačku nazývaného vlasový folikul, a preto sú dlhé, tenké a okrúhle. Vlasy nemajú jednotnú štruktúru. Ich vonkajšia časť sa nazýva kutikula a pozostáva z malých buniek pokožky hlavy. Keď sú tieto bunky tesne vedľa seba ako šindle na streche, vlasy vyzerajú hladké a lesklé; keď sú v neporiadku, vlasy vyzerajú matne a neupravene. Tieto keratínové vločky sa radi objavujú v reklamách na šampóny. Pod kutikulou sa nachádza kôra alebo vrstva kutikuly, ktorá sa skladá z podlhovastých buniek, ktoré podporujú štruktúru vlasu. Táto vrstva obsahuje melanín, pigment, ktorý dodáva vlasom farbu. V strede vlasového stvolu sa nachádza jadro. Jadro je v podstate neštruktúrované, pozostáva z voľných, mäkkých buniek a dutého priestoru medzi nimi. Niektoré chĺpky (napríklad malé chĺpky, ktoré pokrývajú väčšinu nášho tela) túto vrstvu nemajú.

Najnovšie odpovede z poradne


Cypermetrín je syntetický pyretroidný insekticíd, ktorý sa používa na kontrolu škodcov v poľnohospodárstve, veterinárnej medicíne, stavebníctve a domácnostiach.

Príslovie, že "mačka má deväť životov" je staré a rozšírené porekadlo, ktoré sa vzťahuje na schopnosť mačiek prežiť situácie, ktoré sa môžu zdať smrteľné alebo pre život nebezpečné.

To, že sa palica, tyč alebo čokoľvek v takom tvare vo vode javí ako zlomené, je dôsledkom javu, ktorý sa nazýva lom svetla. K lomu dochádza, keď svetlo prechádza medzi dvoma prostrediami s rôznymi indexmi lomu, napríklad vzduchom a vodou. Index lomu je miera, ktorá opisuje, ako rýchlo svetlo prechádza daným prostredím.

Alkohol (najmä etanol, ktorý sa bežne nachádza v alkoholických nápojoch) nezamŕza pri bežných teplotách, na ktoré sme zvyknutí v každodennom živote, pretože jeho bod mrazu je oveľa nižší ako bod mrazu vody.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo vlastne loptaskáče a ako je to možné? Zodpovedzme si túto zaujímavú otázku.