Prečo musíme piť vodu?

08.02.2023
Prečo musíme piť vodu?
Prečo musíme piť vodu?

Piť dostatok vody je dôležité pre naše telo a pre náš celkový zdravotný stav. Voda je nesmierne dôležitá pre naše bunky, orgány a systémy, pretože je to prostriedok, ktorým sú prenášané nutrienty, odstraňuje toxíny a udržuje telo hydratované. Telo človeka je v podstate z vody, zhruba 70%, čo znamená, že je veľmi dôležité udržiavať si vyváženú hydratáciu. Pri nedostatku vody telo stráca svoju schopnosť fungovať, čo môže mať za následok dehydratáciu.

Dehydratácia môže spôsobiť fyzické a duševné problémy, najmä únavu, bolesti hlavy, žalúdočné problémy a dokonca aj stratu pamäti. Voda tiež pomáha pri chudnutí, pretože vyplavuje toxíny a pomáha metabolizmu. Okrem toho, voda je nevyhnutná pre správny metabolizmus vitamínov, minerálov a živín v tele. Naše telo potrebuje vodu na produkciu hormónov, absorpciu živín a detoxikáciu. Piť dostatok vody je tiež dôležité pre prevenciu infekcií a zdravého trávenia. 

Človek môže prežiť dva až štyri dni bez vody. Faktor, ktorý ovplyvňuje dĺžku tohto obdobia, je vek človeka, teplota prostredia, úrovne fyzickej aktivity, stav zdravia atď. Čím je osoba staršia, tým rýchlejšie dehydratuje. Vyššie teploty prostredia tym tiež zvyšujú riziko dehydratácie. Človek, ktorý je veľmi aktívny alebo sa nachádza v horúcom prostredí, môže stratiť veľa tekutín, čo zvyšuje šance dehydratácie.  

Voda je základnou potrebou pre ľudský život a má veľa pozitívnych účinkov. Napriek tomu, ak sa konzumuje v nadmerných množstvách, môže byť pre ľudské telo škodlivá. Existuje množstvo štúdií, ktoré ukazujú, že nadmerné pitie vody môže vyvolať škodlivé účinky ako utlmenie telesných funkcií, srdcové problémy, poruchy trávenia, poruchy elektrolytov, kŕče a dokonca aj smrť. Okrem toho voda obsahuje rôzne nečistoty, ktoré môžu poškodiť organizmus. Napríklad voda, ktorá obsahuje nadbytok minerálnych solí, môže spôsobiť dehydratáciu, hnačky a nadúvanie. Preto je veľmi dôležité filtrovať vodu pred jej konzumáciou.

Čo obsahuje voda?

Voda pochádza zo zemského povrchu a podzemia a je kľúčovou a nevyhnutnou súčasťou života na našom svete. Je to bezfarebná, bez chuti a bez zápachu. Skladá sa zo dvoch atómov vodíka a jedného atómu kyslíka. Je to nezmiešaná zlúčenina, ktorá je k dispozícii vo forme kvapalných, tuhých a plynných.

Voda, ktorá je dostupná pre ľudí na celom svete, obsahuje niektoré minerály a prvky, ako je draslík, horčík, sodík, chlór, fosfor a železo. Obsahuje tiež mikročastice, ako sú baktérie, látky a organické látky. V závislosti od zdroja vody môžu byť prítomné rôzne chemikálie a toxíny. 

Odporúča sa vypiť minimálne 8 pohárov (1,5 litrov) vody denne. To je najlepšia voľba pre udržiavanie vášho zdravia. 

Ktorá voda je najdzravšia?

Najlepšia voľba je čistá voda, ktorá nie je kontaminovaná chemikáliami, plastmi alebo inými škodlivými látkami. Čistá voda je tiež najlepšou voľbou, pretože je obohatená o minerály, ktoré sú pre ľudské zdravie prospešné. Vyhýbajte sa vode, ktorá obsahuje veľké množstvo solí alebo uhľovodíkov.

Najčistejšia voda na svete sa nachádza v Antarktíde. V tejto chladnej oblasti je voda tak čistá, pretože neexistujú žiadne chemické látky, ktoré by ju znečistili. Voda je tiež veľmi krištáľovo čistá, pretože je obklopená snehom a ľadom, ktorý jej poskytuje ochranu pred vonkajšími znečisťujúcimi látkami. Ľad tiež chráni morskú faunu a je pre ňu veľmi prospešný. 

Najnovšie odpovede z poradne


Abakteriálne je termín používaný na označenie niečoho, čo nie je spojené s baktériami alebo je úplne bez bakteriálneho pôsobenia.

Abaktal je obchodný názov pre liek, ktorý obsahuje účinnú zložku pefloxacin. Pefloxacin patrí do skupiny liekov nazývaných fluorochinolóny, ktoré sú širokospektrálne antibiotiká používané na liečbu rôznych bakteriálnych infekcií.

Abadieho príznak 2 je klinický príznak spojený s tabes dorsalis, neurologickým ochorením postihujúcim zadnú časť miechy a spôsobeným neskorým štádiom syfilisu.

Abadieho príznak 1 označuje oftalmologický jav spojený s tyreotoxikózou (toxický účinok nadprodukcie štítnej žľazy).

AB0 systém (alebo ABO systém) je základný systém krvných skupín u ľudí, ktorý bol identifikovaný v roku 1900 rakúskym lekárom Karlom Landsteinerom. Systém je založený na prítomnosti špecifických antigénov na povrchu červených krviniek a príslušných protilátok v krvnej plazme.

Steam je populárna digitálna distribučná platforma pre videohry a softvér, ktorú vytvorila spoločnosť Valve Corporation. Registrácia v službe Steam je jednoduchá a umožňuje vám získavať a spravovať hry, komunikovať s priateľmi a používať ďalšie funkcie platformy.

Glasgowské skóre vedomia (alebo Glasgowská stupnica, GCS alebo Glasgow Coma Scale) je klinická stupnica určená na hodnotenie úrovne vedomia pacienta, najmä po úraze hlavy.

Pygmalionský efekt ako psychologický jav prvýkrát opísali v roku 1968 Robert Rosenthal a Lenore Jacobsonová vo výskume, ktorý sa zameral na vplyv očakávaní učiteľov na študijné výsledky ich študentov. Výskum ukázal, že učitelia, ktorí mali pozitívne očakávania od svojich študentov, mali tendenciu venovať im viac pozornosti, podpory a mali vysoké...