Prečo musíme piť vodu?

08.02.2023
Prečo musíme piť vodu?
Prečo musíme piť vodu?

Piť dostatok vody je dôležité pre naše telo a pre náš celkový zdravotný stav. Voda je nesmierne dôležitá pre naše bunky, orgány a systémy, pretože je to prostriedok, ktorým sú prenášané nutrienty, odstraňuje toxíny a udržuje telo hydratované. Telo človeka je v podstate z vody, zhruba 70%, čo znamená, že je veľmi dôležité udržiavať si vyváženú hydratáciu. Pri nedostatku vody telo stráca svoju schopnosť fungovať, čo môže mať za následok dehydratáciu.

Dehydratácia môže spôsobiť fyzické a duševné problémy, najmä únavu, bolesti hlavy, žalúdočné problémy a dokonca aj stratu pamäti. Voda tiež pomáha pri chudnutí, pretože vyplavuje toxíny a pomáha metabolizmu. Okrem toho, voda je nevyhnutná pre správny metabolizmus vitamínov, minerálov a živín v tele. Naše telo potrebuje vodu na produkciu hormónov, absorpciu živín a detoxikáciu. Piť dostatok vody je tiež dôležité pre prevenciu infekcií a zdravého trávenia. 

Človek môže prežiť dva až štyri dni bez vody. Faktor, ktorý ovplyvňuje dĺžku tohto obdobia, je vek človeka, teplota prostredia, úrovne fyzickej aktivity, stav zdravia atď. Čím je osoba staršia, tým rýchlejšie dehydratuje. Vyššie teploty prostredia tym tiež zvyšujú riziko dehydratácie. Človek, ktorý je veľmi aktívny alebo sa nachádza v horúcom prostredí, môže stratiť veľa tekutín, čo zvyšuje šance dehydratácie.  

Voda je základnou potrebou pre ľudský život a má veľa pozitívnych účinkov. Napriek tomu, ak sa konzumuje v nadmerných množstvách, môže byť pre ľudské telo škodlivá. Existuje množstvo štúdií, ktoré ukazujú, že nadmerné pitie vody môže vyvolať škodlivé účinky ako utlmenie telesných funkcií, srdcové problémy, poruchy trávenia, poruchy elektrolytov, kŕče a dokonca aj smrť. Okrem toho voda obsahuje rôzne nečistoty, ktoré môžu poškodiť organizmus. Napríklad voda, ktorá obsahuje nadbytok minerálnych solí, môže spôsobiť dehydratáciu, hnačky a nadúvanie. Preto je veľmi dôležité filtrovať vodu pred jej konzumáciou.

Čo obsahuje voda?

Voda pochádza zo zemského povrchu a podzemia a je kľúčovou a nevyhnutnou súčasťou života na našom svete. Je to bezfarebná, bez chuti a bez zápachu. Skladá sa zo dvoch atómov vodíka a jedného atómu kyslíka. Je to nezmiešaná zlúčenina, ktorá je k dispozícii vo forme kvapalných, tuhých a plynných.

Voda, ktorá je dostupná pre ľudí na celom svete, obsahuje niektoré minerály a prvky, ako je draslík, horčík, sodík, chlór, fosfor a železo. Obsahuje tiež mikročastice, ako sú baktérie, látky a organické látky. V závislosti od zdroja vody môžu byť prítomné rôzne chemikálie a toxíny. 

Odporúča sa vypiť minimálne 8 pohárov (1,5 litrov) vody denne. To je najlepšia voľba pre udržiavanie vášho zdravia. 

Ktorá voda je najdzravšia?

Najlepšia voľba je čistá voda, ktorá nie je kontaminovaná chemikáliami, plastmi alebo inými škodlivými látkami. Čistá voda je tiež najlepšou voľbou, pretože je obohatená o minerály, ktoré sú pre ľudské zdravie prospešné. Vyhýbajte sa vode, ktorá obsahuje veľké množstvo solí alebo uhľovodíkov.

Najčistejšia voda na svete sa nachádza v Antarktíde. V tejto chladnej oblasti je voda tak čistá, pretože neexistujú žiadne chemické látky, ktoré by ju znečistili. Voda je tiež veľmi krištáľovo čistá, pretože je obklopená snehom a ľadom, ktorý jej poskytuje ochranu pred vonkajšími znečisťujúcimi látkami. Ľad tiež chráni morskú faunu a je pre ňu veľmi prospešný. 

Najnovšie odpovede z poradne


Cypermetrín je syntetický pyretroidný insekticíd, ktorý sa používa na kontrolu škodcov v poľnohospodárstve, veterinárnej medicíne, stavebníctve a domácnostiach.

Príslovie, že "mačka má deväť životov" je staré a rozšírené porekadlo, ktoré sa vzťahuje na schopnosť mačiek prežiť situácie, ktoré sa môžu zdať smrteľné alebo pre život nebezpečné.

To, že sa palica, tyč alebo čokoľvek v takom tvare vo vode javí ako zlomené, je dôsledkom javu, ktorý sa nazýva lom svetla. K lomu dochádza, keď svetlo prechádza medzi dvoma prostrediami s rôznymi indexmi lomu, napríklad vzduchom a vodou. Index lomu je miera, ktorá opisuje, ako rýchlo svetlo prechádza daným prostredím.

Alkohol (najmä etanol, ktorý sa bežne nachádza v alkoholických nápojoch) nezamŕza pri bežných teplotách, na ktoré sme zvyknutí v každodennom živote, pretože jeho bod mrazu je oveľa nižší ako bod mrazu vody.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo vlastne loptaskáče a ako je to možné? Zodpovedzme si túto zaujímavú otázku.