Prečo je dobré plakať?

27.01.2023

Plač je pre ľudí prirodzeným spôsobom vyjadrovania emócií. Plač môže byť užitočný, pretože:

  • Pomáha uvoľniť napätie: plač môže pomôcť uvoľniť emocionálne napätie, ktoré sa nahromadilo počas dňa.
  • Pomáha vyjadriť emócie: plač môže ľuďom pomôcť vyjadriť emócie, na ktoré by inak nemali slová.
  • Zlepšuje fyzické zdravie: Plač môže pomôcť znížiť krvný tlak a zabrániť infekciám.
  • Pomáha pri hojení: Plač môže pomôcť pri hojení po traume alebo smútku.
  • Pomáha udržiavať duševné zdravie: Plač môže pomôcť udržať duševné zdravie tým, že pomáha ľuďom vyrovnať sa so stresom a emocionálnou bolesťou.

Plač lieči oči

Plač môže mať na oči hojivý účinok, pretože uvoľňuje z očí tekutinu, ktorá pomáha odstraňovať nečistoty a baktérie. Plač môže tiež pomôcť zmierniť podráždenie očí spôsobené alergiami alebo suchým vzduchom.

Plač tiež produkuje chemické látky nazývané endorfíny, ktoré pomáhajú zmierniť bolesti hlavy a zlepšiť celkový zdravotný stav.

Plač vo všeobecnosti môže mať priaznivý vplyv na oči a celkové zdravie. Je však dôležité poznamenať, že nadmerný plač môže spôsobiť aj podráždenie a začervenanie očí. Ak sú vaše oči po plači neustále podráždené, je dôležité navštíviť očného lekára.

Aké je presné zloženie sĺz a plaču

Slzy sú očnou tekutinou, ktorá slúži na udržanie zdravých a čistých očí. Pozostávajú z vody, solí, enzýmov a bielkovín.

Plač (alebo emočné slzy) sa tiež skladá z vody, solí a enzýmov, ale obsahuje aj ďalšie látky, ktoré sa produkujú v mozgu počas emočného stresu. Medzi tieto látky patria hormóny ako oxytocín a prolaktín, ako aj endorfíny, ktoré pomáhajú zmierňovať bolesti hlavy a zlepšovať celkový zdravotný stav.

Plač a slzy obsahujú aj aminokyseliny, lipidy, glukózu, imunoglobulíny, laktát, močovinu, kreatinín, bilirubín, kyselinu močovú, sodík, draslík, vápnik, fosfor, železo a ďalšie.

Výskumníci tiež zistili, že chemické zloženie plaču a sĺz sa pri rôznych emocionálnych stavoch líši, napríklad plač vyvolaný smútkom môže mať iné zloženie ako plač vyvolaný radosťou.

Kyselina močová v plači a slzách?

Kyselina močová sa nachádza v plači, ale v malých koncentráciách. Kyselina močová vzniká v tele ako vedľajší produkt metabolizmu bielkovín a nukleových kyselín. Normálne sa vylučuje močom, ale ak sa neodstráni správne, môže sa hromadiť v krvi a spôsobovať ochorenia, ako je napríklad dna.

Kyselina močová sa nachádza aj v slzách, ale v ešte menších koncentráciách ako v slzách.

Je dôležité poznamenať, že koncentrácia kyseliny močovej v slzách a slzách je veľmi malá a nepresahuje väčšinu plazmatických koncentrácií, takže nemá významný vplyv na oči.

Môžeme sa uplakať k smrti?

Fyzicky nie je možné sa "uplakať sa k smrti". Plač je normálnou reakciou na emocionálny stres a pomáha zvládnuť tieto pocity. Nadmerný plač však môže mať negatívne dôsledky na celkové zdravie a pohodu.

Najnovšie odpovede z poradne


Cypermetrín je syntetický pyretroidný insekticíd, ktorý sa používa na kontrolu škodcov v poľnohospodárstve, veterinárnej medicíne, stavebníctve a domácnostiach.

Príslovie, že "mačka má deväť životov" je staré a rozšírené porekadlo, ktoré sa vzťahuje na schopnosť mačiek prežiť situácie, ktoré sa môžu zdať smrteľné alebo pre život nebezpečné.

To, že sa palica, tyč alebo čokoľvek v takom tvare vo vode javí ako zlomené, je dôsledkom javu, ktorý sa nazýva lom svetla. K lomu dochádza, keď svetlo prechádza medzi dvoma prostrediami s rôznymi indexmi lomu, napríklad vzduchom a vodou. Index lomu je miera, ktorá opisuje, ako rýchlo svetlo prechádza daným prostredím.

Alkohol (najmä etanol, ktorý sa bežne nachádza v alkoholických nápojoch) nezamŕza pri bežných teplotách, na ktoré sme zvyknutí v každodennom živote, pretože jeho bod mrazu je oveľa nižší ako bod mrazu vody.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo vlastne loptaskáče a ako je to možné? Zodpovedzme si túto zaujímavú otázku.