Čo je ptóza prsníkov?

03.02.2023
Čo je ptóza prsníkov?
Čo je ptóza prsníkov?

Ptóza prsníkov je lekársky termín pre ovisnuté alebo poklesnuté prsia. Vo všeobecnosti je to dôsledok postupnej a normálnej straty stability a pevnosti pokožky prsníkov v dôsledku starnutia, ktorá sa zhoršuje aj v dôsledku menopauzy, tehotenstva a dojčenia.

Aké sú príčiny ptózy prsníkov?

Horšia kvalita kože, plynutie času a gravitácia sú tri hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú vznik ptózy alebo ovisnutých pŕs, ale musíme brať do úvahy aj:

  • Zmeny objemu a hmotnosti : v priebehu života prechádzajú prsia žien rôznymi objemovými zmenami, ktoré ovplyvňujú ich ochabnutie.
  • Hormonálne zmeny : napríklad menopauza, ktorá je častým faktorom ovplyvňujúcim ochabnutie prsníkov.
  • Tehotenstvo a dojčenie : počas tehotenstva sa zväčšuje objem pŕs, čo spôsobuje, že väzy, ktoré držia prsia na mieste, sa prepadávajú a prsia môžu postupne klesať.
  • Patologické procesy: napríklad hypertrofia alebo hyperplázia mliečnej žľazy.

Stupne ptózy prsníkov

  1. Ptóza prsníka prvého stupňa: areola a bradavka sa nachádzajú nad submamárnym lalokom, ale horný pól prsníka je bez žľazového obsahu, ktorý je sústredený v dolnej časti prsníka.
  2. Ptóza prsníka druhého stupňa: areola a bradavka sa nachádzajú na úrovni submamárnej línie.
  3. Ptóza prsníka tretieho stupňa: areola a bradavka sa nachádzajú pod submamárnou líniou. Tento stupeň zodpovedá najmä uvoľneniu hrudníka v dôsledku starnutia, miernej hypertrofie alebo výrazného úbytku hmotnosti.
  4. Ptóza prsníka štvrtého stupňa : Tento stupeň se vyznačuje tím, že je doprovázen významnou hypertrofií prsu.

Ako sa dá ptóza prsníkov korigovať?

Existujú rôzne cviky na posilnenie prsných svalov, ktoré môžu pomôcť dosiahnuť malé zlepšenie, ale prsné svaly nedokážu pevne držať prsia ženy. Preto je na korekciu ptózy prsníkov potrebný chirurgický zákrok nazývaný mastopexia alebo lifting prsníkov. Pri tejto operácii môže chirurg vrátiť prsníkom ich pôvodný tvar, pevnosť a polohu, omladiť ich a dodať im atraktívnejšie kontúry.

Pri tomto zákroku sa používajú rovnaké techniky ako pri operácii zmenšenia prsníkov. V závislosti od stupňa ptózy prsníkov sa však na vykonanie mastopexie používa jedna alebo druhá technika. Najčastejšie sa pracuje s pokožkou pacienta, aby bola opäť pevná a ladná.

Najnovšie odpovede z poradne


Cypermetrín je syntetický pyretroidný insekticíd, ktorý sa používa na kontrolu škodcov v poľnohospodárstve, veterinárnej medicíne, stavebníctve a domácnostiach.

Príslovie, že "mačka má deväť životov" je staré a rozšírené porekadlo, ktoré sa vzťahuje na schopnosť mačiek prežiť situácie, ktoré sa môžu zdať smrteľné alebo pre život nebezpečné.

To, že sa palica, tyč alebo čokoľvek v takom tvare vo vode javí ako zlomené, je dôsledkom javu, ktorý sa nazýva lom svetla. K lomu dochádza, keď svetlo prechádza medzi dvoma prostrediami s rôznymi indexmi lomu, napríklad vzduchom a vodou. Index lomu je miera, ktorá opisuje, ako rýchlo svetlo prechádza daným prostredím.

Alkohol (najmä etanol, ktorý sa bežne nachádza v alkoholických nápojoch) nezamŕza pri bežných teplotách, na ktoré sme zvyknutí v každodennom živote, pretože jeho bod mrazu je oveľa nižší ako bod mrazu vody.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo vlastne loptaskáče a ako je to možné? Zodpovedzme si túto zaujímavú otázku.