Bod tuhnutia sladkej vody je teplota, pri ktorej sa sladká voda mení z kvapaliny na pevnú látku (ľad). Táto teplota je zvyčajne 0 °C (32 °F) pri atmosférickom tlaku 101,325 Pa (14,696 psi). Bod tuhnutia sa však môže líšiť v závislosti od tlaku a zloženia vody. Napríklad voda s vyššou koncentráciou soli má nižší bod mrazu ako čistá voda.
Maximálny bod mrazu sladkej vody
V prírode sa môžu vyskytnúť podmienky, keď voda môže byť kvapalná aj pri teplotách pod 0 °C. Ak je napríklad voda pod veľkým tlakom, môže zostať tekutá aj pri nižších teplotách. To znamená, že maximálny bod mrazu sladkej vody sa môže líšiť v závislosti od tlaku a zloženia vody.
V laboratórnych podmienkach však bolo možné dosiahnuť teplotu -48 °C, pri ktorej sa voda už nemohla zmeniť na kvapalné skupenstvo.
Maximálny bod mrazu, ktorý môže dosiahnuť ľad zo sladkej vody
Ľad môže dosiahnuť maximálnu minimálnu teplotu -273,15 °C (0 kelvinov) pri absolútnej nule. Pri tejto teplote sa zastaví všetok pohyb molekúl a tie sa stanú úplne nehybnými. Túto teplotu možno dosiahnuť len v laboratórnych podmienkach, v prírode sa nikdy nedosiahne.
Čo sa stane s ľadom, keď teplota klesne pod -273,15 °C
Pri teplote nižšej ako -273,15 °C (0 Kelvinov) už ľad nemôže prejsť do kvapalného stavu, pretože v tomto stave je absolútna nula, pri ktorej sa zastaví všetok pohyb molekúl. Keď teplota klesne pod bod mrazu vody, t. j. pod -0,01 °C, ľad je stále v pevnom stave a neprebieha v ňom žiadny fyzikálny proces. Teploty pod absolútnou nulou sú matematicky možné, ale v praxi nedosiahnuteľné.