Čo je anovulácia?

26.03.2023
Čo je anovulácia?
Čo je anovulácia?

Anovulácia je stav, pri ktorom ženský reprodukčný systém počas menštruačného cyklu neprodukuje alebo neuvoľňuje vajíčka z vaječníkov. 

Menštruačný cyklus je rozdelený na niekoľko fáz a ovulácia sa zvyčajne vyskytuje v polovici cyklu. Ovulácia môže byť príčinou neplodnosti u žien, pretože oplodnenie nie je možné bez uvoľnenia vajíčka.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže dôjsť k ovulácii. Bežnými príčinami sú:

  1. Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) - hormonálna porucha, ktorá môže spôsobiť nepravidelnú ovuláciu alebo anovuláciu.
  2. Podváha alebo podvýživa - Extrémne nízka hmotnosť alebo strava chudobná na živiny môže ovplyvniť hladinu hormónov a spôsobiť ovuláciu.
  3. Nadmerná fyzická aktivita - Ženy, ktoré sa venujú extrémnemu cvičeniu alebo vrcholovému športu, môžu mať ovuláciu.
  4. Stres - Chronický alebo akútny stres môže ovplyvniť hladinu hormónov a spôsobiť ovuláciu.
  5. Premenopauza a menopauza - Ako žena starne, zásoby vajíčok vo vaječníkoch sa zmenšujú a ovulácia sa stáva nepravidelnejšou alebo sa úplne zastaví.
  6. Hormonálne poruchy - Iné hormonálne poruchy, napríklad hypotalamo-ovariálna dysfunkcia, môžu spôsobiť anovuláciu.
  7. Užívanie antikoncepčných liekov - Niektoré antikoncepčné lieky pôsobia tak, že zabraňujú ovulácii.

Najnovšie odpovede z poradne

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Cypermetrín je syntetický pyretroidný insekticíd, ktorý sa používa na kontrolu škodcov v poľnohospodárstve, veterinárnej medicíne, stavebníctve a domácnostiach.

Príslovie, že "mačka má deväť životov" je staré a rozšírené porekadlo, ktoré sa vzťahuje na schopnosť mačiek prežiť situácie, ktoré sa môžu zdať smrteľné alebo pre život nebezpečné.