Čo je abakteriálne?

20.03.2023
Čo je abakteriálne?
Čo je abakteriálne?

Abakteriálne je termín používaný na označenie niečoho, čo nie je spojené s baktériami alebo je úplne bez bakteriálneho pôsobenia.

V medicíne sa tento termín často používa pre infekcie alebo zápaly, ktoré nie sú spôsobené baktériami, ale inými príčinami, ako sú vírusy, plesne, alergie, autoimunitné reakcie alebo fyzické podráždenie.

Napríklad abakteriálna cystitída je zápal močového mechúra, ktorý nie je spôsobený baktériami, ale inými príčinami, ako je chemické podráždenie, žiarenie alebo dokonca stres. Abakteriálne infekcie alebo zápaly sa zvyčajne neliečia antibiotikami, pretože tieto lieky sú účinné len proti bakteriálnym infekciám. Liečba abakteriálnych stavov závisí od konkrétnej príčiny a môže zahŕňať iné lieky alebo terapeutické postupy.

Najnovšie odpovede z poradne

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Cypermetrín je syntetický pyretroidný insekticíd, ktorý sa používa na kontrolu škodcov v poľnohospodárstve, veterinárnej medicíne, stavebníctve a domácnostiach.

Príslovie, že "mačka má deväť životov" je staré a rozšírené porekadlo, ktoré sa vzťahuje na schopnosť mačiek prežiť situácie, ktoré sa môžu zdať smrteľné alebo pre život nebezpečné.