Čo je Abaktal?

20.03.2023
Čo je Abaktal?
Čo je Abaktal?

Abaktal je obchodný názov pre liek, ktorý obsahuje účinnú zložku pefloxacin. Pefloxacin patrí do skupiny liekov nazývaných fluorochinolóny, ktoré sú širokospektrálne antibiotiká používané na liečbu rôznych bakteriálnych infekcií.

Fluorochinolóny, ako je pefloxacin, zasahujú do replikácie bakteriálnej DNA a tým ničia baktérie, ktoré spôsobujú infekcie. Abaktal môže byť predpísaný na liečbu rôznych infekcií, ako sú infekcie dýchacích ciest, močových ciest, kože a mäkkých tkanív, gastrointestinálnych infekcií a ďalších bakteriálnych infekcií.

Je dôležité používať Abaktal (pefloxacin) iba podľa predpisu lekára a dodržiavať pokyny na užívanie, aby sa zabezpečila účinná liečba a minimalizovalo sa riziko vedľajších účinkov a vzniku rezistencie na antibiotiká.

Abaktal (pefloxacin) je fluorochinolonové antibiotikum, ktoré sa používa na liečbu mnohých druhov bakteriálnych infekcií. Tu sú ďalšie informácie o tomto lieku:

Mechanizmus účinku: Pefloxacin pôsobí inhibíciou dvoch bakteriálnych enzýmov, DNA gyrazy a topoizomerázy IV, čo vedie k narušeniu replikácie, transkripcie, opravy a rekombinácie bakteriálnej DNA. Týmto spôsobom zastavuje rast a množenie baktérií a napomáha ich eliminácii.

Indikácie: Abaktal sa môže použiť na liečbu nasledujúcich infekcií:

  1. Infekcie dýchacích ciest: pneumónia, akútna bronchitída, zhoršenie chronickej bronchitídy.
  2. Infekcie močových ciest: pyelonefritída, cystitída, uretritída.
  3. Infekcie kože a mäkkých tkanív: celulitída, impetigo, abscesy.
  4. Gastrointestinálne infekcie: bakteriálna gastroenteritída, týfus.
  5. Infekcie kostí a kĺbov: osteomyelitída, septická artritída.
  6. Gynekologické infekcie: adnexitída, pelvioperitonitída.

Kontraindikácie: Abaktal by nemal byť použitý u pacientov s predošlou anamnézou hypersenzitivity alebo alergií na pefloxacin alebo iné fluorochinolónové antibiotiká. Tiež by nemal byť použitý u tehotných žien, dojčiacich matiek a detí mladších ako 18 rokov, pretože bezpečnosť a účinnosť tohto lieku v týchto skupinách nie je dostatočne preukázaná.

Najnovšie odpovede z poradne

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Cypermetrín je syntetický pyretroidný insekticíd, ktorý sa používa na kontrolu škodcov v poľnohospodárstve, veterinárnej medicíne, stavebníctve a domácnostiach.

Príslovie, že "mačka má deväť životov" je staré a rozšírené porekadlo, ktoré sa vzťahuje na schopnosť mačiek prežiť situácie, ktoré sa môžu zdať smrteľné alebo pre život nebezpečné.