Ako funguje celková anestézia?

12.02.2023
Ako funguje celková anestézia?
Ako funguje celková anestézia?

Anestézia blokuje prechod nervového impulzu z periférie tela do mozgu a naopak. Impulz prechádza cez vonkajšiu membránu nervov, ktorá je bohatá na tuk. Mechanizmus účinku anestetík nie je dobre známy, ale predpokladá sa, že plynné (inhalačne) anestetiká, ako napríklad halotan, sa rozpúšťajú v tukoch membrány a blokujú impulz.

Injekčne anestetiká podané intravenózne sa naopak viažu blokovaním na určité nervové receptory. Injekčne podané sa naopak viažu blokovaním na určité nervové receptory. Sú to štruktúry, ktoré prijímajú informácie z vonkajšieho prostredia a neustále podnecujú telo k reakcii. Dávka však musí byť taká, aby nepotlačila impulzy životne dôležitých funkcií, ako je dýchanie. Zmesi viacerých liečiv sa zvyčajne používajú na zníženie nežiaducich účinkov jednotlivých zložiek.

Anestetiká sa kombinujú so svalovými relaxantmi, látkami, ktoré uľahčujú svalovú relaxáciu tým, že blokujú prechod kontrakčného podnetu z nervu do svalu.

Keď lieky začnú účinkovať, pacient upadne do bezvedomia a počas operácie alebo lekárskeho zákroku nebude cítiť bolesť. Anestéziológ bude počas anestézie neustále sledovať zdravotný stav pacienta a v prípade potreby upraví dávku liekov, aby sa udržal hlboký a pohodlný stav bezvedomia.

Po operácii alebo zákroku sa lieky prestanú podávať a pacient sa pomaly prebúdza, zvyčajne na pooperačnej izbe, kde je monitorovaný, kým sa úplne neprebudí a nie je schopný vrátiť sa domov alebo do svojej nemocničnej izby.

Je dôležité zdôrazniť, že celková anestézia je veľmi bezpečný zákrok, ale ako pri každom lekárskom zákroku, aj tu vždy existujú riziká. Anestéziológ pred anestéziou prediskutuje s pacientom možné vedľajšie účinky a riziká.

Najnovšie odpovede z poradne

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Cypermetrín je syntetický pyretroidný insekticíd, ktorý sa používa na kontrolu škodcov v poľnohospodárstve, veterinárnej medicíne, stavebníctve a domácnostiach.

Príslovie, že "mačka má deväť životov" je staré a rozšírené porekadlo, ktoré sa vzťahuje na schopnosť mačiek prežiť situácie, ktoré sa môžu zdať smrteľné alebo pre život nebezpečné.