Ako dlho žijú spermie po ejakulácii?

12.02.2023
Ako dlho žijú spermie po ejakulácii?
Ako dlho žijú spermie po ejakulácii?

Životaschopnosť spermií závisí od viacerých chemických a fyzikálnych parametrov, z ktorých najdôležitejšie sú teplota a stupeň kyslosti (pH) prostredia.

Sperma, ktorá obsahuje nielen spermie, ale aj semennú plazmu, musí mať teplotu 37 až 37,5 °C, miernu alkalitu (pH 7 až 7,5) a dostupnosť cukru. Aj malé zmeny týchto faktorov ohrozujú schopnosť spermií prežiť. Nesestúpené semenníky, teda semenníky, ktoré zostali vnútri tela (vada nazývaná kryptorchizmus), môžu spôsobiť neplodnosť práve preto, že vnútorná teplota je príliš vysoká na to, aby boli spermie životaschopné.

Prostredie vo vnútri pošvy je v období bez ovulácie kyslé (pH menej ako 6), a preto spermie žijú len krátko, dokonca len niekoľko minút. Na druhej strane, v dňoch blízkych ovulácii, keď je prítomný hlien krčka maternice a má správne pH, spermie prežívajú niekoľko hodín, od 2 do 16. Po prechode cez hlien krčka maternice sa vo vlnách šíria do maternice, vajíčkovodov a dokonca do pobrušnicovej dutiny, kde môžu prežívať niekoľko dní.

Zachovajte pokoj. Ak sa uvoľnia zvonka, pri izbovej teplote, napríklad pri 15°, zostávajú životaschopné približne jeden alebo dva dni, ale nie všetky a s pribúdajúcim časom ich je čoraz menej, v každom prípade s veľkou variabilitou v závislosti od osoby a veku. Pri teplote 36 °C žijú niekoľko hodín. Môžu sa uchovávať dva až tri dni pri teplote 4 °C (chladnička), ale na zabezpečenie ich prežitia sa musia pridať niektoré špeciálne kryokonzervačné látky. Na druhej strane, pri kryokonzervácii sa skúmavka uchováva pri teplote -196 °C v tekutom dusíku so silnejšími konzervačnými látkami a spermie sa uchovávajú roky, neobmedzene dlho.

Spermie sa skladajú z niekoľkých rôznych častí vrátane:

  • Hlava: Obsahuje jadro, v ktorom sa nachádzajú gény. Hlavička je pokrytá vrstvou bielkovín, ktorá pomáha chrániť jadro pri jeho putovaní reprodukčným systémom ženy.
  • Krk: je časť medzi hlavou a telom spermie.
  • Stredná časť: obsahuje mitochondrie, ktoré dodávajú spermiám energiu potrebnú na pohyb.
  • Chvost: Pomáha spermiám pohybovať sa smerom k vajíčku.

Spermie obsahujú aj bielkoviny, sacharidy a lipidy, ktoré sú nevyhnutné pre ich funkciu a prežitie. Okrem toho obsahujú aj stopové prvky ako draslík, fosfor a železo. Zloženie spermií môže byť ovplyvnené mnohými faktormi, ako sú zdravie, životný štýl, výživa a faktory životného prostredia.

Najnovšie odpovede z poradne

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Cypermetrín je syntetický pyretroidný insekticíd, ktorý sa používa na kontrolu škodcov v poľnohospodárstve, veterinárnej medicíne, stavebníctve a domácnostiach.

Príslovie, že "mačka má deväť životov" je staré a rozšírené porekadlo, ktoré sa vzťahuje na schopnosť mačiek prežiť situácie, ktoré sa môžu zdať smrteľné alebo pre život nebezpečné.