Z čoho sa skladá panenská blana a ako vyzerá?

12.02.2023
Z čoho sa skladá panenská blana a ako vyzerá?
Z čoho sa skladá panenská blana a ako vyzerá?

Panenská blana je blana, ktorá zužuje otvor pošvy, takže spojenie medzi ňou a vonkajšími pohlavnými orgánmi je len čiastočne uzavreté. Je to sliznica bohatá na elastické vlákna, ktorá má centrálny otvor, ktorý sa rozširuje v dôsledku pohlavného styku. Panenská blana má dôležitú funkciu pri ochrane vnútorných štruktúr pošvy a ženského reprodukčného traktu.

Panenská blana má však u každej ženy iný tvar a konzistenciu: centrálny otvor môže byť napríklad zaoblený, polmesiacovitý alebo môže mať viac ako jeden otvor. Tkanivo môže byť veľmi pružné alebo také pevné a hrubé, že v zriedkavých prípadoch je na umožnenie prieniku potrebný chirurgický rez. Vo všeobecnosti dochádza k poraneniam pri prvom pohlavnom styku, ale môže sa stať aj to, že membrána je taká pružná, že ju penetrácia neovplyvní. Lacerácie (trhliny) môžu byť sprevádzané miernou bolesťou alebo krvácaním v závislosti od rôznej cievnej štruktúry tkaniva.

V niektorých kultúrach a oblastiach sa pretrhnutie panenskej blany považuje za znak straty panenstva a môže mať dôležité sociálne alebo kultúrne dôsledky. Je však dôležité zdôrazniť, že panenstvo nie je definovaný medicínsky pojem a že štruktúra a funkcia panenskej blany sa môže u jednotlivých ľudí výrazne líšiť.

Najnovšie odpovede z poradne

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Cypermetrín je syntetický pyretroidný insekticíd, ktorý sa používa na kontrolu škodcov v poľnohospodárstve, veterinárnej medicíne, stavebníctve a domácnostiach.

Laserová terapia vrások sa v posledných rokoch stala jedným z najobľúbenejších kozmetických zákrokov. Táto moderná technológia, ktorá predstavuje významný pokrok v oblasti estetickej dermatológie, ponúka nádej tým, ktorí hľadajú spôsoby, ako odstrániť vrásky a iné nedokonalosti pleti bez potreby invazívneho chirurgického zákroku.