Z čoho sa skladá panenská blana a ako vyzerá?

12.02.2023
Z čoho sa skladá panenská blana a ako vyzerá?
Z čoho sa skladá panenská blana a ako vyzerá?

Panenská blana je blana, ktorá zužuje otvor pošvy, takže spojenie medzi ňou a vonkajšími pohlavnými orgánmi je len čiastočne uzavreté. Je to sliznica bohatá na elastické vlákna, ktorá má centrálny otvor, ktorý sa rozširuje v dôsledku pohlavného styku. Panenská blana má dôležitú funkciu pri ochrane vnútorných štruktúr pošvy a ženského reprodukčného traktu.

Panenská blana má však u každej ženy iný tvar a konzistenciu: centrálny otvor môže byť napríklad zaoblený, polmesiacovitý alebo môže mať viac ako jeden otvor. Tkanivo môže byť veľmi pružné alebo také pevné a hrubé, že v zriedkavých prípadoch je na umožnenie prieniku potrebný chirurgický rez. Vo všeobecnosti dochádza k poraneniam pri prvom pohlavnom styku, ale môže sa stať aj to, že membrána je taká pružná, že ju penetrácia neovplyvní. Lacerácie (trhliny) môžu byť sprevádzané miernou bolesťou alebo krvácaním v závislosti od rôznej cievnej štruktúry tkaniva.

V niektorých kultúrach a oblastiach sa pretrhnutie panenskej blany považuje za znak straty panenstva a môže mať dôležité sociálne alebo kultúrne dôsledky. Je však dôležité zdôrazniť, že panenstvo nie je definovaný medicínsky pojem a že štruktúra a funkcia panenskej blany sa môže u jednotlivých ľudí výrazne líšiť.

Najnovšie odpovede z poradne

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Abakteriálne je termín používaný na označenie niečoho, čo nie je spojené s baktériami alebo je úplne bez bakteriálneho pôsobenia.

Abaktal je obchodný názov pre liek, ktorý obsahuje účinnú zložku pefloxacin. Pefloxacin patrí do skupiny liekov nazývaných fluorochinolóny, ktoré sú širokospektrálne antibiotiká používané na liečbu rôznych bakteriálnych infekcií.

Abadieho príznak 2 je klinický príznak spojený s tabes dorsalis, neurologickým ochorením postihujúcim zadnú časť miechy a spôsobeným neskorým štádiom syfilisu.