Esenciálne oleje, éterické oleje alebo jednoducho esencie sú prírodné aromatické látky, ktoré sú zodpovedné za vôňu kvetov a iných rastlinných orgánov. V súčasnosti sa táto definícia používa len vtedy, keď sa získavajú zachytávaním pary alebo lisovaním oplodia citrusových plodov.
S výnimkou niektorých, napríklad horkých mandlí, ktoré sa získavajú hydrolýzou heterozidov, sú tieto esencie prítomné v rastline ako takej. Sú syntetizované a vylučované určitými špecializovanými histologickými štruktúrami, ktoré sa často nachádzajú na povrchu rastliny alebo v jej blízkosti: olejovými bunkami, sekrečnými kanálikmi alebo dutinami alebo žľazovými chĺpkami. Môžu sa ukladať aj v určitých tkanivách, napr. v šupke citrusových plodov, v okvetných lístkoch ruží, v kôre, stonkách a listoch škorice, v dreve gáfru a santalového dreva, v žľazových chĺpkoch listov, stoniek a kvetov mäty, v koreňoch valeriány atď. Často sa spájajú s inými látkami, ako sú guma, guma atď. Často sa spájajú s inými látkami, ako sú gumy a živice, a majú tendenciu na vzduchu pryskyřicovatieť. V rastlinnom svete sú rozšírené v mnohých botanických druhoch. Sú bežné najmä v ihličnanoch, čeľadiach Lamiaceae, Apiaceae, Myrtaceae, Rutaceae a Asteraceae. V rastlinách sa im pripisujú rôzne funkcie, ako je ochrana pred hmyzom a bylinožravcami, adaptácia na stres zo sucha a veľký význam pre opeľovanie, keďže sú prvkami chemickej komunikácie vďaka svojej prchavosti a charakteristickej vôni.
Všeobecné vlastnosti
Esenciálne oleje zvyčajne tvoria 0,1 až 1 % suchej hmotnosti rastliny. Sú to kvapaliny s nízkou rozpustnosťou vo vode, rozpustné v alkohole a organických rozpúšťadlách. V čerstvom stave sú pri izbovej teplote bezfarebné, pretože oxidáciou živice získavajú tmavožltú farbu (tomu sa dá predísť, ak sa naplnia do sklenených nádob topásovej farby, ktoré sú úplne naplnené a dobre tesnia). Väčšina olejov má nižšiu hustotu ako voda (výnimkou sú esenciálne oleje zo škorice, sasafrasu a klinčekov) a vysoký index lomu.
Z hľadiska chemického zloženia, s výnimkou éterických olejov odvodených od heterozidov (napr. olej z horkých mandlí a horčicový olej), ide vo všeobecnosti o komplexné zmesi veľmi odlišných zložiek, ktoré patria takmer výlučne do skupiny terpénov a v menšej miere do skupiny fenylpropánových derivátov (napr. škoricový aldehyd, eugenol, anetol, anizaldehyd a safrol). Terpény sa skladajú z izoprénových jednotiek (5 atómov uhlíka), ktoré môžu byť buď monoterpény (10 atómov uhlíka), alebo seskviterpény (15 atómov uhlíka). Tieto monoterpény a seskviterpény môžu byť acyklické, monocyklické alebo bicyklické a môžu alebo nemusia obsahovať kyslík.
Niektoré oleje sú takmer monomolekulárne, t. j. pozostávajú takmer výlučne z jednej zložky, zatiaľ čo iné sú bohaté na 2 - 3 molekuly. Väčšina olejov je však polymolekulárna, t. j. obsahuje 3 - 4 hlavné molekuly, určitý počet vedľajších molekúl a niekedy stovky rôznych molekúl, ktoré sú prítomné len v stopových množstvách.
Výrobné metódy
Esenciálne oleje možno získať rôznymi metódami. Najčastejšie používanou metódou je extrakcia parou (destilácia). Ďalšími metódami, ktoré sa v niektorých prípadoch používajú, sú extrakcia citrusových šupiek za studena, tzv. extrakcia tukov pri izbovej teplote na získanie niektorých jemných kvetinových vôní (jazmín, pomarančový kvet, ruža) a extrakcia organickými rozpúšťadlami pri izbovej teplote.
Hydroláty
Voda získaná na konci destilačného procesu sa nazýva hydrát. Prirodzene si zachováva malý podiel éterického oleja, ako aj kovy, sliz a stopové prvky. Niektoré z týchto hydrolátov majú preto zaujímavé terapeutické vlastnosti. Ružová voda a voda z pomarančových kvetov sú dva hydroláty, ktoré sa najčastejšie používajú v kozmetickom a potravinárskom priemysle.
Ružová voda je vynikajúcim tonikom, upokojuje a regeneruje pokožku a je vhodná najmä pre suchú pokožku, zatiaľ čo voda z pomarančových kvetov tonizuje pokožku a pri perorálnom užívaní je vhodná najmä pre nervóznych a vystresovaných ľudí.
Terapeutické vlastnosti
Z farmakologického hľadiska majú éterické oleje veľmi rozdielne vlastnosti, čo je spôsobené rôznorodosťou ich zložiek. Niektoré molekuly obsiahnuté v éterických olejoch niektorých rastlín majú veľkú terapeutickú hodnotu, čo viedlo k rozvoju aromaterapie. Niektoré z nich si vďaka svojmu účinku na pokožku našli cestu do kozmetiky.
Na druhej strane sú esenciálne oleje z toxikologického hľadiska potenciálne toxické (hoci sa vo všeobecnosti považujú za menej nebezpečné prírodné produkty), pretože ľahko môže dôjsť k predávkovaniu, a to aj pri esenciálnych olejoch z rastlín, ktoré samy o sebe nie sú veľmi toxické. Okrem toho niektoré z nich majú špecifickú toxicitu, pretože obsahujú zložky, ktoré prechádzajú cez hematoencefalickú bariéru a ovplyvňujú centrálny nervový systém, ako napríklad thujón, ktorý je hojne zastúpený v éterických olejoch z paliny, tuje a šalvie.
Spomedzi farmakologických účinkov éterických olejov sú najdôležitejšie tieto:
Antiseptické účinky
Tento antiseptický, ale nie antibiotický účinok je účinný proti širokému spektru patogénnych baktérií vrátane niektorých kmeňov odolných voči antibiotikám. Niektoré oleje sú účinné aj proti nižším hubám, ktoré spôsobujú mykózy, a dokonca proti kvasinkám (Candida). Zlúčeniny ako citral, geraniol, linalool alebo tymol majú antiseptický účinok, ktorý je oveľa lepší ako účinok fenolu.
Dráždivé vlastnosti
Pri vonkajšej aplikácii vedú produkty ako terpentínová esencia k zvýšenej mikrocirkulácii, výraznému začervenaniu, pocitu tepla a v niektorých prípadoch k miernemu lokálnemu anestetickému účinku. Na zmiernenie vyvrtnutia, stuhnutosti, natiahnutia a iných bolestí kĺbov a svalov je k dispozícii množstvo výrobkov s obsahom éterických olejov.
Vnútorne pôsobia dráždivo na rôznych úrovniach: éterické oleje z eukalyptu, niaouli a borovice stimulujú slizničné bunky a zvyšujú ciliárne pohyby v prieduškách. Niektoré éterické oleje môžu tiež spôsobiť rozšírenie ciev v oblasti obličiek a majú močopudný účinok (borievka).
Éterické oleje obsahujúce anetol (z mnohých pupalkovitých rastlín, mäty alebo verbeny) sú účinné pri uvoľňovaní alebo potláčaní kŕčov v tráviacom trakte.
Spazmolytický a upokojujúci účinok
Esenciálne oleje obsahujúce anetol (z mnohých pupalkových rastlín, mäty piepornej alebo verbeny) majú spazmolytický alebo upokojujúci účinok na tráviaci trakt. Často zvyšujú žalúdočnú sekréciu, a preto je známe, že napomáhajú tráveniu a posilňujú žalúdok. Niektoré éterické oleje majú aj neuro-sedatívny účinok (levanduľa, medovka, valeriána).
Ďalšie účinky
Niektoré éterické oleje majú žlčopudný a žlčopudný účinok (kurkuma), iné pôsobia protireumaticky, protizápalovo a protizápalovo (horčica a harmanček) a niektoré majú účinok na hojenie rán (levanduľa).
Aplikácia
Esenciálne oleje sa môžu používať na terapeutické účely pri kúrach trvajúcich 1 až 3 týždne, ktoré sa podávajú rôznymi spôsobmi opísanými nižšie.
Koža
Masážny olej na telo: Získava sa pridaním určitého množstva éterických olejov do rastlinného oleja, zvyčajne od 1 % do 10 %. Terapeutický účinok takto získaného oleja je okamžitý, pretože masáž napomáha vynikajúcemu vstrebávaniu aromatických zložiek. Aplikácia éterického oleja priamo na telo sa neodporúča, pretože často spôsobuje silné podráždenie. V tejto oblasti sa môžu používať masti, ktoré zvyčajne nahrádzajú rastlinný olej zmesou medu a včelieho vosku. Ich použitie je oveľa špecifickejšie: vysoko lokalizovaná bolesť, popáleniny, uštipnutie hmyzom atď.
Aromaterapeutické kúpele. Problémom aromaterapeutických kúpeľov je nerozpustnosť éterických olejov vo vode.
Priama aplikácia éterického oleja (nerozpusteného) na telo sa neodporúča, pretože vo väčšine prípadov spôsobuje silné podráždenie.
Aplikácia čuchom
Atmosférická difúzia: Ide o hlavný spôsob využívania terapeutických vlastností éterických olejov. Ide o jednoduchú a príjemnú metódu, ktorá si však vyžaduje vhodné zariadenie: elektrický mikroatomizér na éterické oleje, ktorý pomocou vibračného mechanizmu poháňa aromatické molekuly do určitého priestoru. Používanie fenolových esencií (tymián, klinček) sa neodporúča, pretože dráždia dýchacie cesty.
Výpary: Výpary z hrnca s vriacou vodou, do ktorého sa pridalo 20 až 25 kvapiek jedného alebo viacerých esenciálnych olejov s dekongestívnym účinkom na dýchacie cesty, sa inhalujú niekoľko minút. Ide o veľmi starú metódu, ktorá je však veľmi účinná pri prechladnutí a zápale dutín. Inhaláciu možno opakovať niekoľkokrát denne.
Perorálna aplikácia
Esenciálne oleje sa môžu užívať aj perorálne, hoci to nie je najlepšia forma aplikácie. Hoci neexistujú žiadne pevné pravidlá dávkovania (vo všeobecnosti postačujú 1 až 2 kvapky na jedno použitie), treba mať na pamäti, že éterické oleje nemajú príjemnú chuť a že sa treba vyhnúť aj najmenšiemu pocitu pálenia v tráviacom trakte, ktorý ich absorbuje. Preto sa odporúča rozpustiť ich v troche medu a vypiť v pohári vody alebo horúceho bylinkového čaju.
Použitie
Farmakologické
Niektoré éterické oleje sa používajú vo farmácii na extrakciu rôznych účinných látok (anetol, eugenol) alebo ako pomocné a aromatické látky pri výrobe sirupov, suspenzií, elixírov a iných liekových foriem. Často sa používajú aj ako aromatické látky v potravinárskom, liehovarníckom a cukrárenskom priemysle.
Kozmetické
Esenciálne oleje sa často používajú v parfumérii a kozmetike. Ich použitie v parfumérii je veľmi dôležité vďaka čuchovým vlastnostiam esenciálnych olejov. To znamená, že sú súčasťou nespočetného množstva kompozícií: od parfumov pre kolínske vody až po vône pre pracie prostriedky. Ich použitie v kozmetike je tiež dôležité na základe špecifických funkcií, ktoré majú určité esencie na pokožku, a ich použitia ako aromatických látok v rôznych kozmetických výrobkoch.
Aromaterapia
Aromaterapia sa vyvinula v priamej súvislosti s esenciálnymi olejmi. Aromaterapia je odvetvie v rámci naturopatie, ktoré na liečbu využíva predovšetkým éterické oleje.
Pojem aromaterapia prvýkrát použil francúzsky chemik René Maurice Gatefossé, ktorý sa špecializoval na kozmetické využitie éterických olejov.
Veľmi dôležitým prínosom aromaterapie bolo prehĺbenie a ďalší rozvoj protiinfekčnej liečby pomocou éterických olejov, ktorej výsledky sú v mnohých prípadoch porovnateľné s antibiotickou liečbou, ale s menším počtom vedľajších účinkov a nižším výskytom rezistencie. V tejto súvislosti treba vyzdvihnúť techniku aromagrafu, ktorou možno experimentálne potvrdiť antibakteriálny a fungicídny účinok éterických olejov. Táto metóda je podobná antibiogramu (systém na určenie účinnosti antibiotík), ale antibiotiká sú nahradené éterickými olejmi.
Je dôležité poznamenať, že používanie éterických olejov na terapeutické účely si vyžaduje úsudok, opatrnosť a predovšetkým základné vedecké poznatky.