Prečo sa psy prevaľujú na chrbát

10.02.2023

Kto by nemiloval ranné naťahovanie, preťahovanie a prevracanie sa v posteli, priznajme si, že je to príjemný a uvoľňujúci pocit. Aj psy sa váľajú na chrbte, prečo to robia? Prežívajú rovnaké potešenie ako my, keď sa presúvajú z jednej polohy do druhej? Robia to preto, aby odhalili svoje brucho a nechali sa poškriabať? Prečo to často robia až po tom, čo urobia neporiadok a ich majiteľ sa na nich hnevá?

Pes na chrbte
Pes na chrbte

Váľanie sa na chrbte je pre psy bežnou činnosťou. Na rozdiel od nás ľudí to robia z viacerých dôvodov. V tomto článku sa pokúsime vysvetliť toto správanie našich štvornohých priateľov.

Odkiaľ pochádza toto chovanie

Psy sa prevažne váľajú po chrbte, aby sa poškriabali a zmiernili svrbenie. Psy môžu dosiahnuť labkami na mnohé časti tela, aby sa poškriabali, spomeňme napríklad oblasti za ušami, zatiaľ čo na chrbát nedosiahnu. V prípade svrbenia chrbta je jediným spôsobom, ako môže pes nájsť úľavu, prevaliť sa na chrbát alebo sa na vašu radosť otrieť o nejaký kus nábytku v dome.

Toto správanie možno pozorovať aj počas prechádzky v parku alebo v prírode, pes sa váľa na chrbte, aby sa poškriabal na nerovnej tráve, niekedy sa psy váľajú aj na predmetoch a v tomto prípade ide o správanie, ktorým si označujú územie.

Samozrejme, že škrabanie prevracaním sa na chrbte je pre psa celkom normálne, ale ak si všimnete, že pes vytrvalo chodí na určité miesto, je dobré skontrolovať, či sa na ňom nenachádzajú kliešte alebo blchy. Psy sa pri hre s členom rodiny alebo inými psami prevracajú na chrbát, čím vyjadrujú, že sa vzdávajú, a takticky sa vyhýbajú uhryznutiu tým, že zaujmú defenzívnu pozíciu. Táto vlastnosť sa zachovala počas celého vývoja a pochádza priamo z divokých vlkov. Vo vlčej svorke je jedným zo spôsobov vyjadrenia rešpektu a podriadenia sa vodcovi svorky odhalenie brucha (najzraniteľnejšej časti) ležaním na chrbte.

Ak ste svojho psa pristihli, ako robí neporiadok, napr. keď vám obhrýza obľúbené papuče, pravdepodobne sa prevráti na chrbát, aby vám ukázal svoju poddajnosť a "ospravedlnil sa" za svoju neplechu. Vie, že bol prichytený pri čine a váš zmenený tón hlasu mu dáva najavo, že urobil chybu. Takže v tomto prípade je prevrátenie na chrbát spôsob, ako vám dať najavo, že sa nechce hádať, že si uvedomil svoju chybu a že vy ste vodca.

Ak pes vyzerá šťastne alebo uvoľnene a ukáže vám brucho, je to jasný znak toho, že chce, aby ste ho pohladkali po bruchu. Pes sa môže prevrátiť na chrbát jednoducho preto, že je šťastný a cíti sa v bezpečnom prostredí.

Pozorujte jeho správanie

Ak je horúci deň, to, že sa pes prevalí na chrbát, môže znamenať, že sa potrebuje ochladiť, preto sa uistite, že má vždy k dispozícii misku s chladnou vodou, najmä počas leta. Bez ohľadu na plemeno je občasné prevracanie sa psa na chrbát správanie, ktoré by sa nemalo povzbudzovať ani odrádzať. Ak sa však vyskytuje často, treba zvážiť návštevu veterinára. Ak si myslíte, že je to spôsobené svrbením alebo podráždením kože, mali by ste vziať psa k veterinárovi, aby vylúčil blchy, kliešte, alergie alebo suchú kožu.

Pes sa tiež môže zo strachu prevrátiť na chrbát, v takom prípade by bolo vhodné vyhľadať pomoc trénera, aby ste pochopili príčiny a vyriešili problém. Môže k tomu dôjsť v dôsledku spúšťača, ako je napríklad zapnutie vysávača, alebo v prípade iných fóbií súvisiacich s ľuďmi alebo predmetmi. Ak sa váš pes zo strachu prevráti na chrbát, radíme vám, aby ste sa ho nedotýkali, zastavili činnosť, ktorá stres spôsobila.

Reč tela

Psy nevedia rozprávať, preto je reč tela vynikajúcim nástrojom na komunikáciu s ich majiteľmi, preto je dôležité naučiť sa chápať významy postojov psa, aby sme dokázali pochopiť jeho požiadavky a v prípade potreby mu vedeli pomôcť.

Napríklad je dobré vedieť rozoznať, kedy pes v polohe na bruchu rozptyľuje teplo alebo kedy si žiada pozornosť a trenie brucha. Ak sa prevaľovanie na chrbát stáva príliš častým, je dobré navštíviť veterinárneho lekára, aby sa zistila príčina tohto správania a v prípade potreby sa prijali opatrenia na jeho zmiernenie.

Na záver

Ako sme teda videli, psy sa z nespočetných dôvodov prevracajú na chrbát a len analýza okolností, za ktorých to robia, umožňuje pochopiť, prečo to robia. Takže vo všeobecnosti nie je dôvod na obavy a prevracanie na chrbát je vo väčšine prípadov úplne normálne.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Esencie alebo esenciálne oleje sú komplexnou zmesou aromatických látok, ktoré sú zodpovedné za vôňu kvetov. Majú mnohé farmakologické účinky, a preto tvoria základ aromaterapie, ale používajú sa aj v parfumérii a kozmetike, vo farmaceutickom priemysle a v potravinárskom, liehovarníckom a cukrárenskom priemysle.

Koža je najväčším orgánom ľudského tela a má veľmi dôležité funkcie. Najdôležitejšou z nich je obranná, pretože zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov a vonkajších činiteľov do tela. Okrem toho vďaka svojim nervovým zakončeniam a zmyslovým receptorom prenáša informácie z vonkajšieho sveta, napríklad o bolesti alebo teple.

Cypermetrín je syntetický pyretroidný insekticíd, ktorý sa používa na kontrolu škodcov v poľnohospodárstve, veterinárnej medicíne, stavebníctve a domácnostiach.