Čo treba urobiť, ak vaša mačka zvracia

10.02.2023

Všetky mačky z času na čas zvracajú, ale ak je zvracanie časté, nie je to normálne a môže to byť znakom toho, že vaša mačka má niečo vážnejšie ako bolesť brucha. Je zvracanie u mačiek skutočne normálne?

Mačka zvracia
Mačka zvracia

Tak ako ľudia, aj naši mačací priatelia môžu trpieť bolesťami žalúdka z rôznych dôvodov.

Medzi najčastejšie príčiny bolesti brucha u mačiek patria:

 • Vážnejšie problémy, ako je rakovina
 • Organické patológie
 • Následky pokazenej stravy
 • Vírusy a parazity

Majitelia domácich zvierat by si mali uvedomiť, že ak ich mačka zvracia častejšie ako raz za mesiac alebo zvracia opakovane, je dobré navštíviť veterinára, aby určil príčinu a vyriešil problém zvracania mačky.

Chlpové guľôčky

Chlpaté guľôčky sú nestrávené guľôčky chlpov, ktoré sa v dôsledku vlastnej starostlivosti o svoju srsť zhlukujú v jej žalúdku. Chlpaté gule sú obzvlášť časté u dlhosrstých mačiek. Keď sa mačka snaží vylúčiť chlpaté guľôčky, zvracanie často sprevádzajú zvuky a kŕče.

Vo väčšine prípadov mačky ľahko odstránia chlpaté guľôčky, ale ak má vaša mačka pri pokuse o vypudenie chlpatej guľôčky ťažkosti, môže byť potrebné navštíviť veterinára. Niekedy sa chumáče chlpov zachytia a môžu viesť k upchatiu čriev, preventívne čistenie a starostlivosť o zviera môže zabrániť tomu, aby mačka prehltla príliš veľa chlpov.

Ak mačka zvracia, existuje niekoľko krokov, ktoré môžete urobiť na pomoc

 • Ak má mačka tendenciu k zvracaniu, dajte jej pauzu od jedla na niekoľko hodín a podávajte jej iba vodu. Potom začnite ponúkať malé množstvá vody a jedla a sledujte, či to nezpôsobí ďalšie zvracanie.
 • Niekedy zmena krmiva môže pomôcť zabrániť zvracaniu. Zvoľte krmivo pre citlivé trávenie alebo skúste hypoalergénne krmivo.
 • Stres môže tiež viesť k zvracaniu u mačiek. Skúste znížiť stresové faktory v ich prostredí, ako sú zmeny v rodine alebo nový domáci miláčik.
 • Ak sa vaša mačka nezlepší alebo ak máte obavy o jej zdravie, mali by ste sa poradiť s veterinárom. On môže vyšetriť vášho maznáčika a predpísať lieky, ktoré mu môžu pomôcť.

Všeobecne platí, že ak má vaša mačka opakované zvracanie alebo ak máte obavy o jej zdravie, mali by ste ju navštíviť veterinára. On vám poskytne odbornú pomoc a poradí vám, ako ju ďalej liečiť.

Príliš veľa a príliš rýchlo

V niektorých prípadoch, ak mačka zje príliš veľa jedla príliš rýchlo, je pravdepodobné, že bude zvracať hneď po jedle. Ak sa to stáva často, existujú rôzne misky pre mačky, ktoré pomáhajú spomaliť jedlo a zabrániť tak zvracaniu.

Ak mačka po jedle zvracia, môže ísť aj o vážnejší zdravotný problém, napríklad o chumáče chlpov, nepriechodnosť tráviaceho traktu, dehydratáciu alebo problémy s pažerákom. Ak sa tento jav opakuje často po jedle, je najlepšie navštíviť veterinára.

Niektoré závažné stavy, ktoré môžu spôsobiť zvracanie u mačiek

Možno je lákavé považovať zvracanie mačky za normálne správanie, ale zvracanie môže byť príznakom vážneho zdravotného stavu. Medzi najzávažnejšie príčiny zvracania u mačiek patria:

 • Potravinové alergie
 • Otrava
 • Črevné cudzie telesá
 • Diabetes
 • Metabolické poruchy
 • Hypertyreóza
 • Zápalové ochorenia čriev
 • Črevné parazity

Ako zistíte, či by ste mali vziať svoju mačku k veterinárovi?

Ak vaša mačka zriedkavo zvracia, nepodávajte jej potravu približne 12 hodín. Počas tohto krátkeho obdobia pôstu by mala mačka každých 30 minút vypiť niekoľko polievkových lyžíc vody. Po 12 hodinách začnite mačke podávať malé množstvá potravy a potom, ak zvracanie ustane, sa postupne vráťte k normálnemu kŕmeniu.

Ak sa záchvaty zvracania opakujú, kontaktujte veterinára. Nepretržité alebo silné zvracanie môže byť znakom toho, že mačka je vážne chorá a potrebuje lekárske ošetrenie.

Nakoniec je najlepšie kontaktovať veterinára, ak sa u mačky prejaví niektorý z nasledujúcich príznakov:

 • Slabosť / Letargia
 • Bolesť / úzkosť
 • Horúčka
 • Krv vo zvratkoch
 • Krv vo výkaloch
 • Opakované vracanie

Diagnóza

Ak sa rozhodnete vziať svoju mačku k veterinárovi, pretože zvracia, je dobré vziať so sebou vzorku zvratkov. To umožní veterinárovi vyšetriť vzorku a určiť príčinu žalúdočných ťažkostí mačky.

Nižšie je uvedený zoznam niektorých vecí, ktoré si veterinár môže všimnúť zo vzorky zvratkov:

 • Veľké množstvo hlienu v žalúdku mačky, čo môže znamenať zápal čriev
 • Nestrávená potrava môže znamenať otravu, úzkosť alebo jednoducho znak toho, že mačka zjedla príliš veľa alebo príliš rýchlo.
 • Červená krv vo zvratkoch je znakom toho, že mačka môže mať vredy v žalúdku
 • Silne zapáchajúce zvratky môžu znamenať, že mačka má črevnú obštrukciu.

Ak veterinár zaznamená žlč v mačkiných zvratkoch, môže to znamenať zápal pankreasu alebo zápalové ochorenie čriev.

Liečba

Liečba vracania u mačiek závisí od príčiny problému. V závislosti od príčiny môže byť liečba veľmi rozdielna, od jednoduchého dočasného pozastavenia príjmu potravy až po úplnú operáciu.

Čo môžeme dať svojej mačke na zvracanie?

Ak má vaša mačka akútny prípad zvracania, môžete dočasne prejsť na ľahko stráviteľnú stravu, napríklad krmivo pre mačky Royal Canin Gastrointestinal High Energy, alebo nevýrazné ľudské krmivo, napríklad detskú stravu s príchuťou mäsa (bez cibule alebo cesnakového prášku) alebo varené kuracie mäso.

Aké sú hlavné príčiny ochorenia?

Hoci mačky nemajú takú zlú povesť ako psy, pokiaľ ide o ich schopnosť jesť všetko, niektoré mačky však zvyknú jesť aj veci, ktoré by nemali.

Hoci mačky nemajú takú povesť ako psy, pokiaľ ide o ich schopnosť jesť, niektoré mačky zvyknú jesť veci, ktoré by nemali.

Medzi najčastejšie príčiny ochorenia mačiek patrí prehltnutie cudzích predmetov, ako sú kúsky šnúrok, gumičky a stužky, nebezpečné ľudské potraviny, ako je cibuľa a čokoláda, a jedovaté látky, ako sú nemrznúce zmesi, rastliny a ľudské lieky.

Vnútorné parazity a závažné ochorenia, ako je rakovina alebo cukrovka, sú tiež d ô v o d o m zvracania mačiek. Ak mačka pravidelne zvracia, môže ísť o skrytý problém, ktorý musí diagnostikovať veterinár.

Akú farbu by mali mať mačacie zvratky?

Zvratky vášho domáceho maznáčika budú červené, žlté alebo zelené. Farba pomôže veterinárovi odporučiť liečbu a lieky na upokojenie a vyliečenie črevného traktu. Červené zvracanie si ľahko zapamätáte.

Aké sú príznaky vracania u mačiek?

Ak sa mačka chystá zvracať, môžete si všimnúť slinenie, oblizovanie pier, nadmerné prehĺtanie, chrčanie a kontrakcie brušných svalov a bránice. Pri nevoľnosti sa mačka môže schovať na tiché a nenápadné miesto.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Esencie alebo esenciálne oleje sú komplexnou zmesou aromatických látok, ktoré sú zodpovedné za vôňu kvetov. Majú mnohé farmakologické účinky, a preto tvoria základ aromaterapie, ale používajú sa aj v parfumérii a kozmetike, vo farmaceutickom priemysle a v potravinárskom, liehovarníckom a cukrárenskom priemysle.

Koža je najväčším orgánom ľudského tela a má veľmi dôležité funkcie. Najdôležitejšou z nich je obranná, pretože zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov a vonkajších činiteľov do tela. Okrem toho vďaka svojim nervovým zakončeniam a zmyslovým receptorom prenáša informácie z vonkajšieho sveta, napríklad o bolesti alebo teple.

Cypermetrín je syntetický pyretroidný insekticíd, ktorý sa používa na kontrolu škodcov v poľnohospodárstve, veterinárnej medicíne, stavebníctve a domácnostiach.