Čo spôsobuje anafylaktický šok?

12.02.2023
Čo spôsobuje anafylaktický šok?
Čo spôsobuje anafylaktický šok?

Anafylaktický šok je závažná, rýchla a generalizovaná alergická reakcia organizmu na cudzie látky, ako sú lieky alebo hmyzie jedy. Na jej vznik je potrebné, aby látka už predtým prenikla do tela a spôsobila alergickú reakciu. Keďže organizmus je už pripravený reagovať na látku, pri ďalšom kontakte s ňou môže z doposiaľ neznámych príčin reagovať nadmerne a vyvolať šok.

Mdloby. To spôsobuje rozšírenie ciev a zúženie dýchacích ciest, bledosť v dôsledku zníženého prietoku krvi do kože, dýchavičnosť, zrýchlený tep a zmätenosť. Nedostatok krvi v mozgu môže viesť k strate vedomia. Ak sa rýchlo nezasiahne vhodnými liekmi, môže šok vyústiť do smrti.

V prípade anafylaktického šoku je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Anafylaktický šok môže byť potenciálne smrteľný, preto je dôležité, aby bol pacient hospitalizovaný čo najskôr, aby sa zabezpečilo správne ošetrenie a kontrola stavu.

Lekári môžu predpísať pacientovi antialergické lieky a autoinjekčné zariadenie s adrenalínom, aby sa mohli rýchlo vyriešiť prípadné ďalšie alergické reakcie. Taktiež odporúčajú pacientom, ktorí už mali anafylaktický šok, aby vyhľadali odbornú pomoc pri identifikácii a vyhýbaní sa alergénom, ktoré môžu spôsobiť ďalšie reakcie.

Najnovšie odpovede z poradne

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Cypermetrín je syntetický pyretroidný insekticíd, ktorý sa používa na kontrolu škodcov v poľnohospodárstve, veterinárnej medicíne, stavebníctve a domácnostiach.

Laserová terapia vrások sa v posledných rokoch stala jedným z najobľúbenejších kozmetických zákrokov. Táto moderná technológia, ktorá predstavuje významný pokrok v oblasti estetickej dermatológie, ponúka nádej tým, ktorí hľadajú spôsoby, ako odstrániť vrásky a iné nedokonalosti pleti bez potreby invazívneho chirurgického zákroku.