Je možné riešiť Alzheimerovu chorobu skôr, ako sa objaví?

30.01.2023

Cambridgeská štúdia o včasnej diagnostike demencie tvrdí, že Alzheimerovu chorobu je možné odhaliť skôr, ako sa prejaví. Aké zbrane však máme na jej riešenie, kým sú príznaky skryté?

Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba a rôzne demencie, ako napríklad Parkinsonova choroba, sa v tele prejavujú roky alebo dokonca desaťročia pred stanovením diagnózy. Dielo, ktoré je rovnako tiché ako zničujúce. Vedci sa už dlho sústreďujú na to, aby sa pokúsili "zachytiť" chorobu v čase, keď sa vyvíja, skôr ako sa objavia príznaky a je možné stanoviť diagnózu. V tejto fáze medicína nemá žiadne zbrane.

Štúdia na mladších ako 70 rokov

Univerzita v Cambridge (Veľká Británia) uvádza, že demenciu možno odhaliť 5 až 9 rokov pred objavením sa klasických príznakov. Štúdia bola uverejnená v časopise Alzheimer's & Dementia a vychádza z údajov z britskej biobanky, ktorá anonymne zhromažďuje genetické informácie, informácie o životnom štýle a zdravotnom stave pol milióna ľudí vo veku 40 až 69 rokov. Zdroje biomedicínskej databázy Spojeného kráľovstva sa však týmto nekončia: zhromaždili sa v nej aj výsledky rôznych testov vrátane testov schopnosti riešiť problémy, pamäte, reakčného času, sily stisku ruky, ako aj údaje o úbytku alebo prírastku hmotnosti a počte pádov.

Porovnanie s minulosťou

To všetko umožnilo výskumníkom pozrieť sa späť na život pacientov a zistiť, či niektoré z údajov boli prítomné na začiatku, t. j. v čase, keď sa uskutočnili prvé merania: presnejšie, ukázalo sa, že v období 5 až 9 rokov pred stanovením diagnózy. Ľudia, ktorí pokračovali v ceste k diagnóze Alzheimerovej choroby, dosahovali v porovnaní so zdravými ľuďmi veľmi slabé výsledky v úlohách, ako je riešenie problémov, reakčný čas, zapamätanie si zoznamov čísel, prospektívna pamäť (schopnosť zapamätať si niečo neskôr) a schopnosť organizovať dvojice.

Špecifická demencia

Tieto poruchy sa zistili aj u ľudí, u ktorých sa neskôr vyvinula zriedkavejšia forma demencie nazývaná frontotemporálna demencia. Pokiaľ ide o pády, zistilo sa, že u budúcich pacientov s Alzheimerovou chorobou bola vyššia pravdepodobnosť, že za posledných 12 mesiacov aspoň raz spadli. Riziko bolo dvakrát vyššie u tých, u ktorých sa následne vyvinulo zriedkavé neurologické ochorenie známe ako progresívna supranukleárna obrna, ktoré narúša zmysel pre rovnováhu. Stručne povedané, pri všetkých skúmaných ochoreniach vrátane Parkinsonovej choroby a demencie s Lewyho telieskami mali pacienti pri prvom meraní veľmi nízke skóre zdravia.

Vysokorizikoví pacienti

Prvý autor štúdie, Dr. Nol Swaddiwudhipong, povedal: "Keď sme sa pozreli späť na anamnézu našich pacientov, ukázalo sa, že určité kognitívne poruchy sa u nich vyvinuli mnoho rokov predtým, ako sa príznaky naplno prejavili a umožnili stanoviť diagnózu. Tieto poruchy boli niekedy jemné, ale ovplyvňovali viaceré kognitívne aspekty." Výskumník z Cambridge pokračoval: "Pomohlo nám to v našom úsilí identifikovať rizikových pacientov (napríklad pacientov nad 50 rokov, pacientov s vysokým krvným tlakom alebo nedostatkom fyzickej aktivity) a zasiahnuť skôr, aby sme im pomohli znížiť ich nepriaznivé šance.

Príznaky by nemali byť znepokojujúce

Vedúci autor výskumu, Dr. Tim Rittman, povedal: "Nechceme znepokojovať ľudí, ktorí majú napríklad problém zapamätať si čísla. Aj tí najzdravší ľudia môžu byť niekedy lepší alebo horší ako ostatní, to je prirodzené. Naším cieľom je povzbudiť ľudí, ktorí si všimli, že sa im zhoršuje pamäť alebo schopnosť narábať s číslami, aby sa o tom porozprávali so svojím lekárom. "Ich výskum a metódy detekcie, ktoré ponúkajú," pokračuje Rittman, "by mohli byť veľmi užitočné aj iným spôsobom: na odhalenie ľudí, ktorí by mohli byť na ceste k Alzheimerovej chorobe a iným skorým štádiám demencie, a na ich zaradenie do klinických skúšok nových liekov. V súčasnosti využívame pacientov, ktorí už boli diagnostikovaní v štádiu, keď sa ich cesta už nedá korigovať."

Skúmanie nového prístupu

"Tento výskum je zaujímavý tým, že je založený na neuropsychologickom hodnotení klinickej povahy, t. j. na malých zmenách, ktoré sa v každodennom živote pozorujú len zriedkavo. V tomto ohľade ide o nový prístup. Posledné desaťročie sa výskum snaží o včasnú diagnostiku Alzheimerovej choroby a iných neurodegeneratívnych ochorení tým, že ich hľadá v laboratórnych testoch a snaží sa identifikovať konkrétny proteín alebo iný prvok, ktorý je markerom patológie.

Nedostatok potrebných liekov

Hoci je to dobrá myšlienka, stále existujú pochybnosti o jej uskutočniteľnosti. Výskumníci z Cambridge mohli použiť veľkú databázu a počítať s tým, že aj tie najmenšie príznaky by sa skúmali u obrovského počtu ľudí. Možno takúto rozsiahlu kontrolu zorganizovať pre jedného pacienta? Pretože v onkológii má zmysel, veľký zmysel, zamerať sa na včasnú diagnostiku: ak sa zistí nádor prsníka, vykoná sa operácia na jeho odstránenie a pokračuje sa v cielenej liečbe. Na druhej strane, v prípade Alzheimerovej choroby nemáme k dispozícii žiadne špecifické lieky.

Hoci je pravda, že lieky na vyliečenie ľudí s Alzheimerovou chorobou stále chýbajú, ich skorý príchod by mohol poskytnúť nádej na zásah do vývojovej fázy choroby, oddialenie jej progresie a zníženie jej vplyvu na život pacientov a ich blízkych. Ako? Včasnou starostlivosťou, lekárskymi zásahmi a životným štýlom, ktoré sa snažia oddialiť jej progresiu.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Koža je najväčším orgánom ľudského tela a má veľmi dôležité funkcie. Najdôležitejšou z nich je obranná, pretože zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov a vonkajších činiteľov do tela. Okrem toho vďaka svojim nervovým zakončeniam a zmyslovým receptorom prenáša informácie z vonkajšieho sveta, napríklad o bolesti alebo teple.

Laserová terapia vrások sa v posledných rokoch stala jedným z najobľúbenejších kozmetických zákrokov. Táto moderná technológia, ktorá predstavuje významný pokrok v oblasti estetickej dermatológie, ponúka nádej tým, ktorí hľadajú spôsoby, ako odstrániť vrásky a iné nedokonalosti pleti bez potreby invazívneho chirurgického zákroku.