Čo robiť pri cukrovke 1. typu u detí predškolského a školského veku?

01.02.2023

Deti môžu mať diabetes 1. typu. Ako sledovať hladinu cukru v krvi? Čo robiť v prípade hyperglykémie alebo hypoglykémie?

Deti môžu mať diabetes 1. typu
Deti môžu mať diabetes 1. typu

Diabetes (cukrovka) 1. typu u takýchto malých detí má zvyčajne akútny nástup, ktorý si často vyžaduje hospitalizáciu. Pri absolútnom nedostatku inzulínu je nielen vysoká hladina cukru v krvi, ale začínajú sa tvoriť ketolátky, kyslé metabolity, ktoré môžu viesť ku ketoacidóze, veľmi vážnej komplikácii, ktorá môže viesť až ku kóme, ak sa včas nerozpozná a nelieči. Počas hospitalizácie sa využíva príležitosť nielen na liečbu dieťaťa hydratáciou a inzulínom, ale aj na to, aby sa dieťaťu a jeho rodičom začali poskytovať všetky informácie potrebné na zvládnutie ochorenia. V prvom kroku musia zdravotnícki pracovníci, niekedy s pomocou psychológa, presvedčiť dieťa a rodinu, že je dôležité nevzdávať sa. Diabetes 1. typu skutočne výrazne zmení život dieťaťa a rodiny, ale normálny život je celkom možný, ak je človek pripravený vynaložiť niekoľko dodatočných úsilí.

Ako udržať cukor na uzde?

Pomoc rodiny, najmä pri takto malých deťoch, je nevyhnutná na dôsledné a jednoduché sledovanie a kontrolu hladiny cukru v krvi. Aj deti však môžu urobiť veľa, napríklad kontrolovať svoju stravu: aj keď sú príliš malé na to, aby pochopili množstvo sacharidov obsiahnutých vo všetkých potravinách, možno im poskytnúť niekoľko jednoduchých a základných informácií. Kde sa napríklad nachádzajú jednoduché cukry, ktoré majú veľký vplyv na hladinu cukru v krvi? Najčastejšie v sladkostiach, ovocí, omáčkach, ovocných šťavách, cukrovinkách, raňajkových cereáliách a korení. Kde sú na druhej strane komplexné sacharidy, ktoré dlhodobo udržujú stabilnú hladinu cukru v krvi? Chlieb, cestoviny, ryža a zemiaky. Preto je nevyhnutná podpora stravovania.

Význam merania glokózy

Glukózu v krvi možno merať odberom vzorky krvi, ale možno ju merať aj pomocou refraktometra, ktorý meria glykémiu pomocou kvapky kapilárnej krvi odobratej z končekov prstov rúk. Kvapka krvi sa naleje na testovací prúžok a niekoľko okamihov sa čaká, kým sa na displeji zobrazí výsledok. Najmä u takto malých detí sa však od začiatku odporúča používať senzor, zariadenie dlhé len niekoľko centimetrov, ktoré sa dá umiestniť na ruku a dokáže monitorovať hladinu glukózy v krvi 24 hodín denne na nepretržité monitorovanie bez potreby priebežného odberu krvi. Najnovšia generácia senzorov umožňuje vyhodnocovať hladinu glukózy v krvi priamo v mobilnom telefóne prostredníctvom aplikácie. Rodičia tak môžu svoje deti sledovať na diaľku. Okrem toho sú tieto snímače vybavené alarmom, ktorý vydá signál, ak je hladina cukru v krvi príliš vysoká alebo príliš nízka mimo rozsahu 70-180 mg/dl, aby bolo možné okamžite konať.

Keď je vysoká hladina albo nízka. Čo robiť?

Ak je glykémia veľmi vysoká a máme možnosť, musíme zasiahnuť korekciou inzulínom a dieťa veľa hydratovať.

Pokiaľ ide o hypoglykémiu, pri hodnotách pod 70 mg/dl sú príznakmi malátnosť, tachykardia, silné potenie, hlad a dokonca kóma, ktorá je najobávanejšou komplikáciou. Ak je dieťa ešte pri vedomí a schopné prehĺtať, použije sa pravidlo 15: podá sa 15 gramov jednoduchých cukrov, ktoré sa rýchlo vstrebávajú. Napríklad 15 gramov jednoduchých cukrov zodpovedá trom balíčkom cukru, 200 ml ovocnej šťavy alebo polovici 33-palcovej plechovky koly. Po 15 minútach sa opätovne skontroluje glykémia dieťaťa, ak má dieťa senzor, bez opätovnej injekcie, a ak je glykémia stále pod 100 mg/dl, podá sa ďalších 15 g jednoduchých cukrov, kým sa glykémia nestabilizuje nad 100 mg/dl. Ak dieťa už nie je pri vedomí, a preto nie je schopné prehĺtať, a ak nie je nablízku lekár, ktorý by mu vstrekol glukózu do žily, je nevyhnutné mať glukagón vždy po ruke. Tento hormón je protilátkou inzulínu; ešte pred niekoľkými rokmi sa podával len podkožne, teraz sa nachádza vo forme nosového spreja. Je veľmi jednoduchý na používanie a môže ho používať každý, kto prešiel minimálnym školením na jeho používanie.

Ako podať inzulín?

Inzulín sa podáva, aspoň spočiatku, niekoľkokrát denne, aby sa napodobnila činnosť pankreasu. Táto schéma s viacerými injekciami sa nazýva bazál-bolus: bazálny inzulín sa podáva na udržanie stabilnej hladiny glukózy v krvi počas 24 hodín nalačno a rýchlo pôsobiaci inzulín, ktorý sa zvyčajne podáva pri troch jedlách. Existujú špeciálne perá na podávanie inzulínu, ktoré sa ľahko používajú a ktorých dávkovanie je potrebné upraviť podľa hladiny glukózy v krvi, typu prijatého jedla, viac alebo menej bohatého na sacharidy, a typu vykonávanej fyzickej aktivity.

Novinkou sú samonasávacie čerpadlá

Ak nie je možné udržať hladinu glukózy v krvi pod kontrolou len pomocou injekcií a zároveň dieťa a rodičia prejavujú dobrú náklonnosť k technologickej kontrole, možno navrhnúť pokročilejšiu technológiu: pumpu. Ide o inzulínovú pumpu, ktorá pomocou ihly implantovanej do ramena dodáva hormón podľa hladiny glukózy v krvi zistenej senzorom. Tým sa udržiava dobrá hladina glukózy v krvi medzi 70 a 180 mg/dl. Ak sa hladina glukózy v krvi pohybuje v tomto rozmedzí viac ako 70 % času, považuje sa to za dobrú liečbu cukrovky, aby sa predišlo komplikáciám. Problémom cukrovky totiž nie je len akútna liečba: ak cukrovka nie je dobre kontrolovaná, v priebehu rokov trpia rôzne orgány vrátane očí, obličiek, malých a veľkých ciev a nervov.

Pumpa však musí byť ovládaná: nedodáva inzulín len podľa hladiny cukru v krvi nameranej senzorom automaticky, ale dieťa alebo ešte lepšie rodič zasahuje do pumpy v čase jedla a indikuje množstvo skonzumovaných sacharidov. Prístroj potom vypočíta bolus inzulínu, ktorý sa má aplikovať. Ľudský zásah je stále potrebný: umelá pankreas zatiaľ neexistuje. V tomto prípade by však senzor a čerpadlo robili všetko automaticky.

Inzulíny je potrebné dobíjať a vymieňať každé 3 - 4 dni. Najnovšia generácia snímačov vydrží približne týždeň, zatiaľ čo jednoduchšie snímače vydržia 14 dní. Iné senzory, ktoré vydržia šesť mesiacov, sa môžu implantovať podkožne pomocou malého chirurgického zákroku, ale zvyčajne sa nevyberajú pre najmladších pacientov.

Terapia šitá na mieru

Inzulínová liečba je šitá na mieru, t. j. musí byť dokonale prispôsobená každému jednotlivému prípadu, a to nielen dieťaťu, ale aj rodičom, ktorých schopnosť zvládnuť rôzne technológie musí byť starostlivo posúdená. V prípade neznalosti je vhodnejšie prijať menej technologické, ale jednoduchšie metódy. Preto je nevyhnutné, aby ho sledoval dobrý diabetológ, ktorý sa dozvie nielen o dieťati, ale aj o kontexte, v ktorom žije, a o schopnosti rodiny zvládnuť ochorenie.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Koža je najväčším orgánom ľudského tela a má veľmi dôležité funkcie. Najdôležitejšou z nich je obranná, pretože zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov a vonkajších činiteľov do tela. Okrem toho vďaka svojim nervovým zakončeniam a zmyslovým receptorom prenáša informácie z vonkajšieho sveta, napríklad o bolesti alebo teple.

Laserová terapia vrások sa v posledných rokoch stala jedným z najobľúbenejších kozmetických zákrokov. Táto moderná technológia, ktorá predstavuje významný pokrok v oblasti estetickej dermatológie, ponúka nádej tým, ktorí hľadajú spôsoby, ako odstrániť vrásky a iné nedokonalosti pleti bez potreby invazívneho chirurgického zákroku.