Alzheimerova choroba: včasná diagnostika a protilátky menia priebeh ochorenia

30.01.2023

Diagnostika ochorenia je teraz možná už v ranom štádiu vďaka použitiu biomarkerov. Spomalenie ochorenia pomocou protilátok proti beta-amyloidu - ide o stratégiu do budúcnosti.

Včasná diagnostika - Alzheimer
Včasná diagnostika - Alzheimer

Podľa zaužívaných predstáv predstavuje Alzheimerova choroba devastáciu. Choroba, ktorej sa nedá pomôcť. Rovnako ako diagnóza rakoviny pred rokom 1960. Niečo sa však začína meniť. Včasná diagnostika, cielené intervencie v prípade kognitívnych porúch a vývoj protilátkových terapií, ktoré môžu obmedziť progresiu ochorenia, už nie sú preludom.

Alzheimerova choroba a demencia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie žije na svete viac ako 55 miliónov ľudí s Alzheimerovou chorobou, ktorá je jednou z hlavných príčin invalidity a neschopnosti starších ľudí. Zo všetkých ochorení, ktoré môžu u starších ľudí spôsobiť demenciu, je Alzheimerova choroba najčastejšia (70 % prípadov). V bežnej reči sa pojmy Alzheimerova choroba a demencia často používajú ako synonymá, ale nie je to tak. V skutočnosti je prvá choroba (Alzheimerova choroba), druhá (demencia) je súbor príznakov, ktoré sa v lekárskom žargóne nazývajú "syndróm". Alzheimerova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, čo znamená, že spôsobuje postupný úbytok nervových buniek a ich spojení. Podobne ako pri iných orgánoch, aj pri Alzheimerovej chorobe dochádza pri ich poškodení k strate funkcie mozgu, v tomto prípade k demencii.

Špecifická diagnóza

Ešte pred niekoľkými rokmi bola diagnóza Alzheimerovej choroby neistá a zvyčajne sa zakladala na návšteve neurológa. Aj za najlepších okolností by odborník stanovil pravdepodobnú diagnózu Alzheimerovej choroby: definitívnu odpoveď by poskytla pitva mozgu (ak by bola potrebná). Dnes sa situácia radikálne zmenila, pretože konečne máme biomarkery, ktorých prítomnosť súvisí s ochorením. Ide v podstate o zobrazovacie biomarkery, pri ktorých sa typické zmeny ochorenia dajú zobraziť pomocou CT, a tekuté biomarkery, ktorých prítomnosť sa zisťuje v krvi alebo mozgovomiechovom moku. Mať tieto nástroje k dispozícii je nevyhnutné. Odhaduje sa, že 75 % prípadov demencie na celom svete nie je v súčasnosti diagnostikovaných. Presná diagnóza je prvým krokom k individuálnemu prístupu k ochoreniu. Nielen preto je nevyhnutné poznať prvé príznaky ochorenia vopred, aby bolo možné sledovať vývoj a prijať prípadné nápravné opatrenia.

Súčasná liečba

Tým, že sme s istotou identifikovali prítomnosť ochorenia pomocou špecifických markerov, sme otvorili novú "historickú etapu" testovania možných liečebných postupov. Alzheimerova choroba je v podstate spôsobená prítomnosťou zhlukov proteínov beta-amyloidu, ktoré poškodzujú neuróny. Preto sa výskum v priebehu rokov zameral predovšetkým na vytvorenie liekov vo forme protilátok, ktoré by boli schopné zachytiť a neutralizovať abnormálny proteín, ktorý sa hromadí. Tento výskum viedol k prvým klinickým skúškam, ktoré však spočiatku nepriniesli očakávané výsledky. Tento "neúspech" však v žiadnom prípade neznamenal koniec výskumu úlohy protilátok pri Alzheimerovej chorobe. Tieto skúšky sa začali zle. Keďže neexistovali biomarkery, mnohí ľudia zapojení do týchto starých klinických štúdií dostali liek na chorobu, ktorú nemali. Nie je prekvapujúce, že výsledky boli negatívne. Problém neexistencie biomarkerov však nebol jediný: protilátky prvej generácie mali aj veľmi výrazné vedľajšie účinky, a preto sa výskum výrazne spomalil.

Novodobé prístupy

Riziko trvalého zastavenia výskumu používania protilátok pri Alzheimerovej chorobe bolo veľmi vysoké. Len vďaka vytrvalosti niektorých ľudí sa tak nestalo. "Mnohí z vedcov, ktorí sa podieľali na pôvodných pokusoch, boli stále presvedčení, že myšlienka využitia imunitného systému je správna a že len musíme nájsť správny mechanizmus. U ľudí, ktorí dostali liek a potom zomreli - a ktorí darovali svoj mozog vede - sa zistilo, že veľké oblasti mozgu boli zbavené amyloidu. Podľa jednej štúdie sa u pacientov, u ktorých sa vytvorili protilátky proti amyloidu, dokonca merateľne zlepšili kognitívne funkcie." Dôvody, ktoré viedli k pokračovaniu a vývoju novej generácie protilátok, ktoré sa v súčasnosti testujú.

Novinky vo výskume

Farmaceutické spoločnosti nedávno oznámili pozitívne výsledky klinickej štúdie s protilátkou lecanemab. Analýzy ukázali, že u pacientov s miernym poklesom kognitívnych funkcií a potvrdenou prítomnosťou beta-amyloidových plakov viedla liečba protilátkou k zníženiu progresie ochorenia. Ide o dôležitý výsledok, aj keď len zo strany spoločnosti (čaká sa na oficiálnu prezentáciu údajov počas nadchádzajúceho kongresu o klinických skúškach Alzheimerovej choroby), ktorý je dobrým znamením pre možnosť spomalenia ochorenia a zdôrazňuje význam včasného zásahu proti beta-amyloidovým plakom. Dúfame, že podobné výsledky prinesú aj ďalšie testované protilátky zamerané na plaky.

Integrovaná liečba

V nasledujúcich rokoch by sa tak k pacientom na celom svete mohlo dostať množstvo nových protilátok. Ale pozor, nemyslite si, že by sa mohli stať konečným liekom na Alzheimerovu chorobu. Ochorenie je zložité. Prístup k tejto chorobe nebude spočívať len v schopnosti vyliečiť ju, ale liečba nebude ničím iným ako použitím rôznych terapií, ktoré budú riešiť špecifické aspekty Alzheimerovej choroby. V budúcnosti budú pacienti dostávať kombináciu liekov a liečby, kokteil prispôsobený každému jednotlivcovi. Podobne ako pri rakovine je veľmi dôležitá včasná diagnostika. Len včasným zásahom môžeme spomaliť postup Alzheimerovej choroby.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Koža je najväčším orgánom ľudského tela a má veľmi dôležité funkcie. Najdôležitejšou z nich je obranná, pretože zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov a vonkajších činiteľov do tela. Okrem toho vďaka svojim nervovým zakončeniam a zmyslovým receptorom prenáša informácie z vonkajšieho sveta, napríklad o bolesti alebo teple.

Laserová terapia vrások sa v posledných rokoch stala jedným z najobľúbenejších kozmetických zákrokov. Táto moderná technológia, ktorá predstavuje významný pokrok v oblasti estetickej dermatológie, ponúka nádej tým, ktorí hľadajú spôsoby, ako odstrániť vrásky a iné nedokonalosti pleti bez potreby invazívneho chirurgického zákroku.