Ako sa zbaviť mastných vlasov - účinný návod, ako sa zbaviť mastných vlasov

08.02.2023

Je to častý problém - bez ohľadu na to, ako veľmi si vlasy umývate šampónom, češete a upravujete, stále vyzerajú mastné. Je to problém, ktorý môže byť nepríjemný a ťažko zvládnuteľný. V tomto komplexnom sprievodcovi sa s vami podelíme o všetkom, čo potrebujete vedieť o mastných vlasoch a ako sa ich zbaviť. Budeme sa zaoberať všetkým od prírodných prostriedkov až po profesionálne produkty.

Mastné vlasy
Mastné vlasy

Problematika mastných vlasov

Mastné vlasy, známe aj ako seboroická dermatitída, sú bežným ochorením, ktoré vzniká, keď pokožka hlavy produkuje príliš veľa oleja. Tento prebytok oleja môže spôsobiť, že vlasy vyzerajú mastné, sú zaťažené a dokonca sú na dotyk mastné. Mastné vlasy môžu byť spôsobené viacerými faktormi vrátane genetiky, faktorov životného prostredia a dokonca aj výrobkov na starostlivosť o vlasy. Môžu byť spôsobené aj hormonálnou nerovnováhou alebo nadmernou činnosťou mazových žliaz.

Príčiny mastných vlasov

Existuje niekoľko rôznych príčin mastných vlasov. Po prvé, môže to byť genetika. Ak máte v rodine mastné vlasy, môžete byť k tomu náchylnejší. Medzi ďalšie príčiny patria faktory životného prostredia, ako je vlhkosť alebo znečistenie, a dokonca aj niektoré prípravky na starostlivosť o vlasy. K mastným vlasom môže prispieť aj hormonálna nerovnováha a nadmerná činnosť mazových žliaz.

Príznaky mastných vlasov

Hlavným príznakom mastných vlasov je mastnota. To sa môže prejaviť hneď po rannom prebudení. Vaše vlasy môžu vyzerať mastné, matné a zaťažené a môžu byť dokonca mastné na dotyk. Medzi ďalšie príznaky patrí svrbenie pokožky hlavy, lupiny a zvýšené odlupovanie.


Prírodné prostriedky na mastné vlasy

Existuje niekoľko prírodných prostriedkov, ktoré môžete použiť na zníženie mastných vlasov:

  • Použite citrónovú šťavu alebo jablčný ocot ako čistiaci oplach. Stačí zmiešať 2 polievkové lyžice jedného z nich s 1 šálkou vody a použiť ho ako oplach po umytí šampónom. 
  • Môžete tiež skúsiť masírovať pokožku hlavy esenciálnymi olejmi, napríklad levanduľovým alebo čajovníkovým olejom, ktoré pomáhajú znižovať produkciu oleja.
  • Pomarančová maska s prídavkom citróna a olivového oleja má sťahujúce a čistiace účinky. Pomaranč je kyslý, uzatvára šupinky vlasov a odstraňuje mastnú vrstvu kožného mazu. Olivový olej uhladzuje a zjemňuje krepaté vlasy a dodáva im lesk. Vymačkajte a spojte šťavu z 1 pomaranča a 1 citróna, kôru z oboch citrónov rozmixujte a najprv odstráňte bielu časť. Do zmesi pridajte lyžicu olivového oleja. Naneste na suché vlasy od pokožky hlavy a zabaľte ich do uteráka. Pred umytím nechajte pôsobiť približne 20 minút.
  • Šampón s obsahom brezy, borievky a brečtanu môže byť tiež dobrým prírodným prostriedkom proti mastným vlasom: Breza (Betula Alba) má dezinfekčné a protizápalové vlastnosti. Zdá sa, že borievka obyčajná (Čučoriedka) ovplyvňuje mazové žľazy pri produkcii kožného mazu.
  • Dobrý odmasťovací šampón si pripravíte z nálevu z rukoly, ktorej listy sú bohaté na vitamín C, a zmiešate ho s polievkovou lyžicou jedlej sódy a pol čajovej lyžičky síry.
  • Kukuričná múka alebo kukuričný škrob môžu byť vynikajúcim prírodným prostriedkom na odstránenie mastnoty z pokožky hlavy. Do misky nasypte lyžicu kukuričnej múky alebo kukuričného škrobu so štipkou soli a korenia a zmes naneste na suché vlasy. Nechajte pôsobiť 15 minút a masku odstráňte pomocou kefky. Ošetrenie sa môže aplikovať každý druhý deň.
  • Do misky nasypte za hrsť práškového zeleného ílu (ktorý môžete kúpiť v obchode s bylinkami), zmiešajte ho s octom zriedeným na 50 % vo vode a masku naneste na vlasy a nechajte pôsobiť 10 minút. Opláchnite vlažnou vodou.

Tipy na prevenciu mastných vlasov

Kľúčom k zvládnutiu mastných vlasov je v prvom rade im predchádzať. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám s tým pomôžu.

Najprv sa snažte vyhnúť používaniu príliš veľkého množstva stylingových prípravkov na vlasy. Tie môžu často upchať póry, čo vedie k nadmernej produkcii oleja. Po druhé, uistite sa, že používate správny šampón a kondicionér pre svoj typ vlasov. To zabezpečí, že vaše vlasy budú správne vyživené a nebudú sa nadmerne mastiť. Nakoniec sa pokúste znížiť úroveň stresu. Stres môže viesť k zvýšenej produkcii oleja.

Voľne predajné produkty na mastné vlasy

Existuje mnoho voľne predajných produktov, ktoré môžu pomôcť znížiť mastnotu vlasov. Hľadajte šampóny, kondicionéry a stylingové prípravky určené špeciálne pre mastné vlasy. Tieto produkty zvyčajne obsahujú zložky, ako je čajovníkový olej, vilanum a íl, ktoré pomáhajú znižovať nadmernú mastnotu a udržiavať svieži vzhľad vlasov.

Liečba mastných vlasov na predpis

V niektorých prípadoch vám lekár môže predpísať lieky alebo iné spôsoby liečby, ktoré pomôžu znížiť mastnotu vlasov. Patria medzi ne lokálne krémy a pleťové vody, antibiotiká a dokonca aj perorálne lieky. Váš lekár vám poradí najlepšiu liečbu pre vašu konkrétnu situáciu.

Profesionálne produkty na mastné vlasy

Ak hľadáte profesionálnejší prístup k liečbe mastných vlasov, máte niekoľko možností. Kaderník vám môže odporučiť prípravok, napríklad čistiaci šampón, ktorý pomôže znížiť mastnotu vlasov. Na trhu existuje aj niekoľko produktov určených špeciálne na mastné vlasy. Patria sem oleje, masky a toniká, ktoré pomáhajú znižovať množstvo oleja na pokožke hlavy.

DIY masky a produkty na mastné vlasy

Existuje aj niekoľko možností, ktoré môžete použiť na ošetrenie mastných vlasov metódou "urob si sám". Patria medzi ne masky na vlasy, ktoré pomáhajú znižovať množstvo oleja na pokožke hlavy. Masku na vlasy si môžete vyrobiť sami z prírodných ingrediencií, ako je med, avokádo a jogurt. Na zníženie mastnoty vlasov môžete použiť aj voľne predajné produkty, napríklad ílové masky.


Na záver

Mastné vlasy môžu byť náročným problémom. Správnymi krokmi a produktmi však môžete znížiť mastnotu a udržať si svieži a zdravý vzhľad vlasov. Existuje niekoľko možností, ako sa navždy rozlúčiť s mastnými vlasmi - od prírodných prostriedkov až po profesionálne produkty.

Ak hľadáte účinný spôsob, ako si poradiť s mastnými vlasmi, dúfam, že vám tento komplexný sprievodca pomohol. Nezabudnite, že kľúčom k úspechu je nájsť správny produkt alebo liečbu pre vašu konkrétnu situáciu. Správnym prístupom sa môžete nadobro rozlúčiť s mastnými vlasmi.

S týmito tipmi a trikmi pre vás mastné vlasy už nebudú problémom. Tak sa do toho pustite a začnite mať svoje vlasy pod kontrolou ešte dnes.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Koža je najväčším orgánom ľudského tela a má veľmi dôležité funkcie. Najdôležitejšou z nich je obranná, pretože zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov a vonkajších činiteľov do tela. Okrem toho vďaka svojim nervovým zakončeniam a zmyslovým receptorom prenáša informácie z vonkajšieho sveta, napríklad o bolesti alebo teple.

Laserová terapia vrások sa v posledných rokoch stala jedným z najobľúbenejších kozmetických zákrokov. Táto moderná technológia, ktorá predstavuje významný pokrok v oblasti estetickej dermatológie, ponúka nádej tým, ktorí hľadajú spôsoby, ako odstrániť vrásky a iné nedokonalosti pleti bez potreby invazívneho chirurgického zákroku.