Ako sa zbaviť čiernych bodiek - návod ako na to

10.02.2023

Čierne bodky sú jedným z najčastejších problémov pleti a môžu byť nepríjemné pre ľudí v každom veku. Hoci môžu byť nevzhľadné, dobrou správou je, že existuje niekoľko dostupných postupov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa ich rýchlo a jednoducho. V tomto blogu sa pozrieme na príčiny vzniku čiernych bodiek, prírodné spôsoby liečby, voľnopredajné prípravky a profesionálne ošetrenia, ktoré vám pomôžu zbaviť sa ich. Budeme sa venovať aj tomu, ako v prvom rade zabrániť vzniku čiernych bodiek, a poskytneme tipy na ich odstránenie. Ste pripravení rozlúčiť sa s otravnými čiernymi bodkami? Poďme na to.

Ako sa zbaviť čiernych bodiek
Ako sa zbaviť čiernych bodiek

Čo sú čierne bodky

Čierne bodky, dermatológmi nazývané aj otvorené komedóny, sú nedokonalosti pleti, ktoré vznikajú otvorením tzv. komedónov (t. j. bielych bodiek). Obsah týchto malých vačkov nachádzajúcich sa v epiderme pozostáva z keratínu, bunkových zvyškov, mikroorganizmov a predovšetkým z prebytočného mazu: tieto materiály, ak sú prítomné vo veľkom množstve, spôsobujú, že sa biele hlavičky otvárajú v dôsledku tlaku vyvíjaného na pokožku. Po kontakte s okolitým vzduchom sa lipidová (tuková) zložka oxiduje a získava charakteristické tmavé sfarbenie. Čierne bodky môžu byť dosť nepríjemné a môže byť ťažké sa ich zbaviť, ale so správnym ošetrením a preventívnymi opatreniami sa môžete tešiť z čistej pleti. Čierne bodky môžu byť nepríjemné, ale existuje niekoľko spôsobov liečby a preventívnych opatrení, ktoré ich môžu pomôcť rýchlo a jednoducho odstrániť.

Rôzne typy čiernych bodiek

Existuje niekoľko rôznych typov čiernych bodiek. Otvorené komedóny sú najbežnejším typom a zvyčajne sa nachádzajú na nose a brade. Uzavreté komedóny sú menšie a často sa vyskytujú na lícach a čele. Mikrokomedóny sú drobné bodky, ktoré sú sotva viditeľné voľným okom a môžu sa ťažko odstraňovať.

Príčiny vzniku čiernych bodiek

Čierne bodky môžu byť spôsobené viacerými faktormi vrátane genetiky, hormónov a typu pleti. Ľudia s mastnou pleťou majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť čiernymi bodkami, pretože prebytočný maz môže upchať póry a zachytiť nečistoty a baktérie. Svoju úlohu môžu zohrávať aj hormóny, pretože zvýšenie hladiny hormónov môže viesť k zvýšenej produkcii mazu. Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu prispieť k vzniku čiernych bodiek, patrí stres, nezdravá strava, fajčenie a znečisťujúce látky v životnom prostredí.

Prírodné spôsoby liečby čiernych bodiek

Existuje niekoľko prírodných prostriedkov, ktoré môžu pomôcť odstrániť čierne bodky. Jedným z najobľúbenejších je používanie tvárovej pary. Je to skvelý spôsob, ako otvoriť póry a uvoľniť nahromadený maz a nečistoty, čo umožní ich ľahšie odstránenie. Ďalším prírodným prostriedkom je používanie ílových masiek, ktoré môžu pomôcť vytiahnuť nečistoty z pokožky. Pravidelne si tiež môžete vykonávať peeling pokožky, ktorý pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky a udržiavať póry čisté.

Tu sú ďalšie prírodné spôsoby liečby:

  • Aloe vera: Aloe vera má antimikrobiálne vlastnosti a môže pomôcť zmierniť a liečiť čierne bodky. Naneste čistý gél z aloe vera na problematické oblasti a nechajte ho pôsobiť asi 20-30 minút, potom opláchnite teplou vodou.
  • Citrónová šťava: Citrónová šťava má antibakteriálne vlastnosti a môže pomôcť zbaviť sa čiernych bodiek. Namočte vatový tampón do čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy a aplikujte na postihnuté oblasti. Nezabudnite si však potom aplikovať hydratačný krém, pretože citrón môže vysušiť pokožku.
  • Aspirín alebo Anopirín má protizápalové vlastnosti a môže pomôcť zmierniť čierne bodky. Rozdrvte 2 aspiríny na prášok, pridajte trošku vody a vytvorte pastu. Naneste pastu na problematické oblasti a nechajte ju pôsobiť asi 10-15 minút. Potom opláchnite teplou vodou.
  • Med má antibakteriálne vlastnosti a môže pomôcť zbaviť sa čiernych bodiek. Naneste ho na postihnuté oblasti a nechajte ho pôsobiť asi 20-30 minút. Potom opláchnite teplou vodou.
  • Zmes éterických olejov. Niektoré éterické oleje, ako napríklad tea tree olej, môžu pomôcť zbaviť sa čiernych bodiek. Zmiešajte 2-3 kvapky éterického oleja s 1 polievkovou lyžicou mandľového oleja a naneste zmes na problematické oblasti.
  • Cesnak má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti a môže pomôcť zbaviť sa čiernych bodiek. Nakrájajte cesnak na tenké plátky a jemne ich pritlačte na postihnuté oblasti. Nechajte ho pôsobiť asi 15-20 minút a potom opláchnite teplou vodou.
  • Čerstvý zázvor má antibakteriálne vlastnosti a môže pomôcť zbaviť sa čiernych bodiek. Nakrájajte čerstvý zázvor na tenké plátky a jemne ich pritlačte na postihnuté oblasti. Nechajte ho pôsobiť asi 15-20 minút a potom opláchnite teplou vodou.
  • Šťava z červenej repy: Šťava z červenej repy má antibakteriálne vlastnosti a môže pomôcť zbaviť sa čiernych bodiek. Namočte vatový tampón do šťavy a aplikujte na postihnuté oblasti. Nechajte ho pôsobiť asi 15-20 minút a potom opláchnite teplou vodou.
  • Cibuľová šťava: Cibuľová šťava má antibakteriálne vlastnosti a môže pomôcť zbaviť sa čiernych bodiek. Namočte vatový tampón do cibuľovej šťavy a aplikujte na postihnuté oblasti. Nechajte ho pôsobiť asi 15-20 minút a potom opláchnite teplou vodou.

Voľnopredajné prípravky na čierne bodky

Ako sa rýchlo zbaviť čiernych bodiek? Keď sa chcete zbaviť čiernych bodiek, vaším najlepším spojencom je kyselina salicylová. Táto jemná exfoliačná kyselina vám pomôže uvoľniť póry a pomôže vám zvládnuť problém hromadenia odumretých kožných buniek tým, že podporí ich správnu výmenu.

Existuje množstvo aj iných voľne predajných prípravkov, ktoré vám môžu pomôcť. Patrí medzi ne benzoylperoxid, ktorý rovnako ako kyselina salicylová môže pomôcť znížiť zápal a udržať póry čisté. Tieto zložky nájdete v mnohých prípravkoch na umývanie tváre, peelingoch a bodových prípravkoch. K dispozícii je aj množstvo lokálnych krémov, ktoré môžu pomôcť znížiť výskyt čiernych bodiek.

Ako si vyrobiť pleťové masky na odstránenie čiernych bodiek

  • Hlinená maska: Jedným z najlepších spôsobov, ako odstrániť čierne bodky, je použitie hlinenej masky. Ílové masky dokážu z pokožky vytiahnuť nečistoty a pomáhajú uvoľniť póry. Na výrobu masky budete musieť v malej miske zmiešať 1 polievkovú lyžicu bentonitového ílu s 1 polievkovou lyžicou vody. Zmes naneste na tvár a nechajte ju pôsobiť 15 - 20 minút, potom ju opláchnite teplou vodou.
  • Maska zo sódy bikarbóny: Zmiešajte 2 polievkové lyžice jedlej sódy s pol šálky teplej vody. Namočte bavlnenú handričku do roztoku a zľahka ju rozotrite na miesta, kde máte pupienky alebo čierne bodky. Nechajte pôsobiť 10 minút a potom opláchnite vlažnou vodou.
  • Maska z tekvice: Olúpte čerstvú zelenú tekvicu a nakrájajte ju na kúsky. Nechajte ich variť, kým nie sú mäkké. Vložte uvarené kúsky tekvice do mixéra a rozmixujte ich na hladkú kašu. Naneste výslednú kašu na tvár a nechajte pôsobiť asi 20-30 minút. Potom opláchnite teplou vodou.
  • Medovo-citrónová maska: Zmiešajte 1 lyžičku medu s 1 lyžičkou citrónovej šťavy. Naneste zmes na tvár a nechajte pôsobiť asi 15-20 minút. Potom opláchnite teplou vodou.
  • Banánová maska: Olúpte jeden zrelý banán a roztlačte ho vidličkou na hladkú kašu. Pridajte 1 lyžičku mlieka do banánovej kaše. Naneste zmes na tvár a nechajte pôsobiť asi 20-30 minút. Potom opláchnite teplou vodou.

Profesionálna liečba čiernych bodiek

Ak sú vaše čierne bodky závažné alebo nereagovali na voľnopredajné výrobky, možno budete chcieť zvážiť profesionálnu liečbu. Dermatológ vám môže predpísať lokálne lieky alebo vykonať laserové ošetrenie, ktoré pomôže znížiť výskyt čiernych bodiek. Môže tiež navrhnúť postupy liečby, ako napríklad tieto:

  • Dermaplaning: Je to procedúra, pri ktorej sa používa špeciálny nástroj na odstránenie mŕtvej pokožky a čiernych bodiek z povrchu tváre.
  • Chemický peeling: Tento postup používa kyseliny, ako je kyselina salicylová alebo glykolová, na odstránenie mŕtvej pokožky a redukciu čiernych bodiek.
  • Mikrodermabrázia: Ide o mechanické odstránenie mŕtvej pokožky pomocou vysokotlakových kryštálov.
  • Extrakcia čiernych bodiek: V tomto postupe sa čierne bodky vyberajú pomocou sterilných nástrojov.

Ako predchádzať čiernym bodkám

Najlepším spôsobom, ako zabrániť vzniku čiernych bodiek, je udržiavať pokožku čistú a jasnú. To znamená umývať si tvár dvakrát denne jemným čistiacim prostriedkom a raz alebo dvakrát týždenne si urobiť peeling. Mali by ste sa tiež vyhýbať používaniu silného make-upu, ktorý môže upchať póry. Určite si vyberajte kozmetiku a hydratačné krémy bez obsahu oleja a vyhýbajte sa dotyku tváre rukami. Dôležitá je aj zdravá strava a pitie veľkého množstva vody, aby bola vaša pleť hydratovaná.

Tipy na odstránenie čiernych bodiek

Dermatológovia a odborníci v tejto oblasti najviac neodporúčajú vytláčanie čiernych bodiek prstami a nechtami, pretože by mohlo spôsobiť infekcie a krvácanie, čo by mohlo viesť k zjazveniu. Naopak, používaním vhodných nástrojov, ktoré sú pred použitím dokonale dezinfikované, sa negatívne následky výrazne znižujú. Tu sú niektoré z najpoužívanejších a najúčinnejších pracovných nástrojov:

  • Extraktor čiernych bodiek: túto súpravu nájdete v špecializovaných kozmetických predajniach alebo na internete za výhodné ceny. Pred použitím nástroja si nezabudnite dôkladne vyčistiť tvár a na otvorenie čiernych bodiek vystavte pokožku na niekoľko minút horúcej pare. Po dokončení týchto prípravných krokov môžete začať so samotným odstraňovaním čiernych bodiek. Priložte krúžok na jednom konci nástroja na škvrnu, ktorú chcete odstrániť, a niekoľkokrát zatlačte, kým sa pokožka nezbaví škvŕn. Nezabudnite odsávač pred ďalším použitím vždy vyčistiť.
  • Odsávačka čiernych bodiek: tento prístroj, nastaviteľný na rôzne výkony, vytvára podtlak a nasáva všetky nečistoty, čím pomáha udržiavať hladkú a čistú pleť. Na trhu možno nájsť rôzne modely vhodné pre rôzne potreby.

Ak sa chcete nadobro zbaviť čiernych bodiek, môžete urobiť aj niekoľko ďalších vecí. Po prvé, je dôležité udržiavať pokožku čistú a pravidelne si ju odlupovať. To môže pomôcť uvoľniť nahromadený maz a odumreté kožné bunky, čo umožní ich ľahšie odstránenie. Mali by ste sa tiež vyhýbať používaniu drsných prípravkov, pretože tie môžu pokožku podráždiť a problém ešte zhoršiť.

Pochopenie toho, ako odstrániť čierne bodky bez toho, aby ste poškodili epidermis, spôsobili začervenanie a zhoršili situáciu, si vyžaduje trochu cviku. Aj keď mnohí dermatológovia odporúčajú čierne bodky nevymačkávať a nechať prírode voľný priebeh, niekedy - najmä keď ich je veľa a sú hlboké - je potrebné ich odstrániť.

Na záver

Čierne bodky môžu byť nepríjemným problémom, ale pomocou správnych ošetrení a preventívnych opatrení ich môžete rýchlo a ľahko odstrániť. Prírodné prostriedky, ako sú parné masky na tvár a ílové masky, sú skvelým spôsobom, ako znížiť výskyt čiernych bodiek, a pre vážnejšie prípady je k dispozícii množstvo voľnopredajných a profesionálnych ošetrení. Uistite sa, že ste podnikli kroky, ktoré zabránia vzniku čiernych bodiek, a môžete sa tešiť z čistej pleti bez škvŕn v krátkom čase.

Správnou kombináciou ošetrení a preventívnych opatrení môžete dať zbohom otravným čiernym bodkám na tvári a tešiť sa z čistej pleti bez škvŕn. Tak na čo ešte čakáte? Začnite ešte dnes a dajte čiernym bodkám nadobro zbohom!

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Koža je najväčším orgánom ľudského tela a má veľmi dôležité funkcie. Najdôležitejšou z nich je obranná, pretože zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov a vonkajších činiteľov do tela. Okrem toho vďaka svojim nervovým zakončeniam a zmyslovým receptorom prenáša informácie z vonkajšieho sveta, napríklad o bolesti alebo teple.

Laserová terapia vrások sa v posledných rokoch stala jedným z najobľúbenejších kozmetických zákrokov. Táto moderná technológia, ktorá predstavuje významný pokrok v oblasti estetickej dermatológie, ponúka nádej tým, ktorí hľadajú spôsoby, ako odstrániť vrásky a iné nedokonalosti pleti bez potreby invazívneho chirurgického zákroku.