Ako sa správať po operácii zväčšenia prsníkov

02.02.2023

Na dosiahnutie dobrého výsledku zväčšenia prsníkov je dôležité poznať a dodržiavať určité pooperačné pokyny liečbu a rekonvalescenciu. Plastická operácia pŕs si vyžaduje správne hojenie a určitý postup.

Zväčšenie pŕs implantátmi
Zväčšenie pŕs implantátmi

Keďže prsné tkanivo bolo natiahnuté a rozdelené a implantáty boli vložené cez rezy, prsia budú po operácii opuchnuté, bolestivé a opuchnuté. Pacientka bude nosiť obväz a potom špeciálnu podprsenku. Môže sa vyskytnúť mierna bolesť, ktorú možno zmierniť miernymi analgetikami. V nasledujúcich mesiacoch môže byť pacientka požiadaná, aby nosila športovú podprsenku na podporu prsníkov. V pooperačnom období sa treba vyhýbať zdvíhaniu ťažkých bremien a akejkoľvek inej námahe, pretože môžu spôsobiť opuch a zvýšený tlak. Zvyčajne je možné vrátiť sa do práce do jedného týždňa a po niekoľkých týždňoch sa vrátiť k plnej aktivite.

Citlivosť bradaviek môže byť dočasne znížená, ale po zahojení prsníka sa zvyčajne vráti do normálu. Dojčeniu sa zvyčajne nebráni, ale je dôležité, aby ste sa na to opýtali svojho lekára počas prvej konzultácie.

Po zahojení zostanú niektoré trvalé jazvy, zvyčajne veľmi malé a nenápadné. Cieľom chirurga je, aby boli čo najmenej viditeľné.

Ako pri každom chirurgickom zákroku, aj tu existuje riziko komplikácií spojených s infekciou alebo reakciou na anestéziu. Môže sa vyskytnúť aj nadmerné krvácanie. Správnymi opatreniami chirurgického tímu sa komplikácie zvyčajne minimalizujú alebo sa im predíde. To je ďalší dôvod, prečo si vybrať certifikovaného kozmetického chirurga. Riziko sa dá ďalej znížiť tým, že pred operáciou dostatočne informujete svojho chirurga o svojej anamnéze a dôsledne dodržiavate predoperačné a pooperačné pokyny.

Prvých 24 hodín v deň "D"

Zväčšenie pŕs možno teraz bezpečne vykonať v rámci jednodňovej chirurgie vďaka špeciálnej technike lokálnej anestézie sprevádzanej hlbokou sedáciou. Preto môže pacientka opustiť kliniku niekoľko hodín po operácii, keď chirurg skonštatuje výsledok zväčšenia prsníkov a odstráni drény. Je normálne, že sa pacientka cíti letargická a unavená v dôsledku súčasného emocionálneho, operačného a sedatívneho stresu, preto by mala byť osoba sprevádzajúca pacientku, ktorá s ňou zostane prvú noc, pooperačne poučená. Pri prepustení dostanete list s predpismi na správanie a odporúčanými liekmi a okamžite sa dohodne termín prvého preväzu. Pooperačná rekonvalescencia je v súčasnosti oveľa rýchlejšia vďaka oveľa presnejším chirurgickým technikám a inštrumentáriu, ktoré umožňuje precíznu disekciu tkaniva.

Proces hojenia a obväzy

Počas procesu hojenia musí pacient dodržiavať pokyny estetického chirurga. Predovšetkým musia užívať predpísané lieky podľa odporúčaného dávkovania. Pacient musí dodržiavať pokyny týkajúce sa odpočinku a dočasného obmedzenia určitých pohybov.

Návštevy u chirurga v pooperačnom období majú dvojakú funkciu, a to podporiť správne hojenie a sledovať proces tvorby jazvy. Poskytuje cenné rady, ktoré zabezpečia, že jazvy budú čo najmenšie, a čo je najdôležitejšie, že sa prsia rýchlo normalizujú.

Pooperačné zväčšenie prsníkov

Precíznosť a starostlivosť počas chirurgického zákroku zabezpečujú, že opuch je minimálny a pod kontrolou a tkanivá sú v optimálnom stave pre rýchle a bezproblémové hojenie. Ak si povolanie nevyžaduje fyzickú námahu, možno v ňom pokračovať po niekoľkých dňoch, zatiaľ čo činnostiam, ktoré si vyžadujú ruky, sa treba vyhnúť tri týždne, aby sa zabránilo normalizácii tkaniva. Nepríjemné pocity spojené s prítomnosťou protézy a manipuláciou s tkanivom počas operácie závisia aj od použitého postupu. Najmä umiestnenie retrogiandulárnej protézy je menej náročné ako retromuskulárna protéza.

Pooperačné jazvy

Jazvy po operácii zväčšenia prsníkov sú výsledkom hojenia rezov, ktoré boli vytvorené na vloženie implantátu. Z tohto dôvodu je nevyhnutný pevný chirurgický dizajn; chirurgický dizajn s najmenej viditeľnými jazvami je taký, ktorý zahŕňa rezy pozdĺž dolnej pologule areoly (periareolárne). Prirodzené oddelenie výstelky bradavky od kože spôsobuje, že tenká stopa je z krátkodobého hľadiska esteticky zanedbateľná.

Konečný vzhľad jazvy nezávisí len od práce estetického chirurga. Kvalita jazvy závisí aj od špecifickej schopnosti pacienta hojiť sa. Ženy náchylné na tvorbu hypertrofických jaziev musia v procese hojenia dbať na to, aby sa čo najviac vyhli ťahu rany.

Pooperačné zväčšenie prsníkov a ich bolesť

Po zväčšení prsníkov bolesť prakticky neexistuje. Určité nepríjemné pocity spôsobuje najmä nový objem prsníkov. Pacientka si musí zvyknúť na veľkosť svojich pŕs. Jednoduché analgetiká sa predpisujú na použitie podľa potreby, ale často nie sú potrebné. Nepríjemné pocity alebo mierna bolesť zvyčajne zmiznú do 7 až 10 dní.

Ak však pacient pociťuje silnú bolesť, je dôležité okamžite kontaktovať estetického chirurga, pretože môže dôjsť ku komplikáciám. Zväčšenie prsníkov je bezpečný zákrok, ale ako pri každom chirurgickom zákroku sa môžu vyskytnúť komplikácie. tie zvyčajne nie sú dôležité. Je však dôležité, aby ste nežiaducu udalosť včas skontrolovali a napravili.

Pooperačné opuchy a edémy

Opuch je normálnym a prirodzeným dôsledkom každej operácie. Edém je hromadenie tekutiny v medzibunkových priestoroch tela. Po zväčšení prsníkov je normálne, že sa vyskytne mierny/stredný edematózny opuch. Postihnutou oblasťou je oblasť prsníkov, hoci niekedy sa môže vyskytnúť minimálny opuch v okolitých oblastiach.

Opuch sa spontánne reabsorbuje do 10 dní. Minimálny opuch môže pretrvávať niekoľko týždňov.

Vystavovanie sa slnku

Až do úplného zahojenia by ste sa mali vyhýbať slnečnému žiareniu. Na ochranu oblasti pŕs by sa potom mal použiť najsilnejší opaľovací krém. Pamätajte, že slnečné lúče sú zdraviu škodlivé, pretože môžu vyvolať vznik melanómu. Škodia aj estetike, pretože sú zodpovedné za predčasné starnutie pokožky a tvorbu škvŕn a vrások.

Slnko by malo byť vo všeobecnosti vždy mierne, aby sa predišlo kožným chorobám a predčasnému starnutiu.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Koža je najväčším orgánom ľudského tela a má veľmi dôležité funkcie. Najdôležitejšou z nich je obranná, pretože zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov a vonkajších činiteľov do tela. Okrem toho vďaka svojim nervovým zakončeniam a zmyslovým receptorom prenáša informácie z vonkajšieho sveta, napríklad o bolesti alebo teple.

Laserová terapia vrások sa v posledných rokoch stala jedným z najobľúbenejších kozmetických zákrokov. Táto moderná technológia, ktorá predstavuje významný pokrok v oblasti estetickej dermatológie, ponúka nádej tým, ktorí hľadajú spôsoby, ako odstrániť vrásky a iné nedokonalosti pleti bez potreby invazívneho chirurgického zákroku.