Aké potraviny jesť pre zvýšenie krvného tlaku ak vás trápi nízky?

31.01.2023

Keď vám nízky krvný tlak uberá silu a závraty vás zrážajú na kolená, môžete získať späť energiu pomocou správnych živín. Zistite, čo jesť, ak máte nízky krvný tlak.

Nízky tlak
Nízky tlak

Objavte potraviny, ktoré pomáhajú zvyšovať nízky krvný tlak a zmierňujú únavu. Začnite žiť s väčšou energiou,

Výživa a nízky krvný tlak: základné živiny

Existuje mnoho prírodných liekov na hypotenziu (nízky krvný tlak) a niektoré z nich začínajú starostlivým výberom potravín, ktoré si dávate na stôl alebo do batohu ako občerstvenie šetriace energiu.

Nízky krvný tlak je okamžite rozpoznateľný, pretože je sprevádzaný špecifickými príznakmi, ako sú: nechutenstvo, podráždenosť, slabosť, asténia, závraty, ťažkosti so sústredením a zrýchlený tep.

V prípade absencie špecifických patologických stavov je množstvo energie, ktoré má telo k dispozícii, určené tým, čo prijíma prostredníctvom potravy a doplnkov. To pomáha pochopiť, aké dôležité je vedieť, čo užívať a čo jesť v prípade nízkeho krvného tlaku.

Vo všeobecnosti je na zmiernenie príznakov hypotenzie dôležité užívať:

  • Draslík. Reguluje krvný tlak a srdcovú frekvenciu a má odvodňujúce a detoxikačné účinky.
  • Horčík. Premieňa cukry na energiu, a preto je nevyhnutný pre ľudí trpiacich nízkym krvným tlakom, najmä v lete, keď je spolu s draslíkom jedným z najužitočnejších minerálov v boji proti únave.
  • Železo. Umožňuje dostatočné okysličenie buniek, pomáha znižovať pocit vyčerpania a posilňuje imunitný systém. Preto by v strave nemali chýbať potraviny bohaté na železo a doplnky s touto látkou.
  • Vitamín B12. Základný vitamín na posilnenie imunitného systému a dodanie energie telu,
  • Foláty. Podieľajú sa na tvorbe energie, zabraňujú jej strate, znižujú duševnú únavu a náhlu fyzickú slabosť.

Potraviny, ktoré zvyšujú krvný tlak

Nízky krvný tlak môže udrieť v lete, v tehotenstve, ráno hneď po prebudení alebo počas dňa, napríklad pri náhlom pohybe alebo po cvičení.

Hoci existuje genetická predispozícia pre tento stav, je ťažké mu predchádzať. Je lepšie sa chrániť a pravidelne zaraďovať do svojho jedálnička nasledujúce potraviny zvyšujúce krvný tlak:

  • Celozrnné výrobky: ryža.
  • Ovocie: banány, broskyne, marhule, bobuľové ovocie, datle, sultánky, granátové jablká, kivi, čerešne, grapefruit.
  • Sušené ovocie: mandle, vlašské orechy, arašidy, pistácie.
  • Zelenina: zemiaky, paradajky, cuketa, paprika, šalát, červená repa, špenát, čakanka.
  • Strukoviny: zelená fazuľa, biela fazuľa.
  • Semienka a korenie a iné: kakao, sladké drievko, tekvica, slnečnica, sezam, guarana, zázvor, morské riasy.
  • Mäso: morčacie, kuracie, teľacie, vnútornosti, pečeň, slezina.
  • Ryby: ančovičky, mečiar, sardinky, tuniak.
  • Vedľajšie živočíšne produkty: vajcia, mliečne výrobky, syr (parmezán).

Ako vidíte, potraviny na zvýšenie nízkeho krvného tlaku sú väčšinou rastlinného pôvodu, pretože sú bohaté na vitamíny a vlastnosti, ktoré pomáhajú udržiavať telo zdravé a hydratované.

Niektoré z nich sú potraviny bohaté na polyfenoly a antioxidanty (napríklad červené ovocie), iné obsahujú dostatočné množstvo železa (zelená listová zelenina). Niektoré sú bohaté na rozpustnú vlákninu (celozrnné obilniny), ktorá pôsobí proti výkyvom glykémie, ktoré spôsobujú pokles krvného tlaku, iné obsahujú dostatok vitamínov skupiny B na tvorbu energie.

Na druhej strane potraviny živočíšneho pôvodu uvedené v tabuľke sa vyznačujú najmä tým, že sú slané: soľ zvyšuje krvný tlak. Preto by bolo dobré jesť ich ako rýchly liek na nízky krvný tlak, ale nepreháňať to.

Čo piť na zvýšenie krvného tlaku

Tento problém môžete prekonať aj tým, že budete vedieť, čo piť pri nízkom krvnom tlaku. Na druhej strane hydratácia pomáha predchádzať nadmernému poteniu, ktoré vedie k strate solí... a silu.

Dobrým tipom na ranné zvýšenie nízkeho krvného tlaku je pohár vody s citrónom. Okrem vody sa môžete hydratovať aj sami:

  • Šťavy a smoothies z čerstvého ovocia a zeleniny.
  • Šťava z červenej repy
  • Voda s elektrolytmi. Napríklad kokosová voda obsahuje sodík, draslík, horčík, vápnik a fosfor.
  • Bylinné čaje a nálevy s bylinkami, ktoré zvyšujú nízky krvný tlak, napríklad šalviový bylinný čaj alebo čaje so sladkým drievkom, rozmarínom, rodiolou, lipou, slepom, ženšenom.

Najčastejšie situácie pri hypotenzii

Nízky krvný tlak často pociťujeme hneď po prebudení. Čo teda jesť na raňajky, aby ste zvýšili nízky krvný tlak?

Začnite deň šálkou dobrej kávy alebo čaju. Kombinujte müsli s medom a nízkotučným jogurtom alebo si pripravte sušienky s arašidovým maslom. Na záver si dajte sezónne ovocie alebo pomarančový džús. Tieto tipy sú užitočné aj pri nízkom krvnom tlaku v tehotenstve, ktorým trpí mnoho žien v dôsledku hormonálnych výkyvov.

Návod, čo robiť, aby ste okamžite zvýšili svoj nízky krvný tlak, keď náhle klesne

Pite vodu s jednou čajovou lyžičkou soli, ktorá rýchlo zvýši tlak, alebo vodu s cukrom či medom.

Ďalším liekom na nízky krvný tlak je zavedenie sacharidov, bielkovín a lipidov v správnom množstve, aby sa zabezpečil a rozdelil dostatok energie počas celého dňa.

Čomu sa vyhnúť, ak máte nízky krvný tlak

Existujú potraviny, nápoje a návyky, ktoré sú vhodné na zníženie krvného tlaku, a iné, ktorým je lepšie sa vyhnúť. Napríklad:

  • Nepite príliš horúce nápoje, pretože teplo zvyšuje rozšírenie ciev a potenie.
  • Obmedzte alkohol, pretože alkohol zvyšuje rozšírenie ciev a spôsobuje pocit únavy.
  • Nejedzte príliš veľa jedla, pretože váš krvný tlak môže po obede klesnúť kvôli veľkému prívodu krvi potrebnej na trávenie.
  • Užívajte multivitamíny pre vašu energiu

Na záver

Správny príjem minerálov je nevyhnutný počas celého roka. Ak sú horčík a draslík v lete najžiadanejšími soľami, platí aj to, že tí, ktorí trpia nízkym krvným tlakom, by mali ich príjem udržiavať na konštantnej úrovni spolu s ďalšími základnými živinami.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Koža je najväčším orgánom ľudského tela a má veľmi dôležité funkcie. Najdôležitejšou z nich je obranná, pretože zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov a vonkajších činiteľov do tela. Okrem toho vďaka svojim nervovým zakončeniam a zmyslovým receptorom prenáša informácie z vonkajšieho sveta, napríklad o bolesti alebo teple.

Laserová terapia vrások sa v posledných rokoch stala jedným z najobľúbenejších kozmetických zákrokov. Táto moderná technológia, ktorá predstavuje významný pokrok v oblasti estetickej dermatológie, ponúka nádej tým, ktorí hľadajú spôsoby, ako odstrániť vrásky a iné nedokonalosti pleti bez potreby invazívneho chirurgického zákroku.