5 užitočných informácií o dermálnych výplniach

04.02.2023

Dermálne výplne sú jedným z najobľúbenejších neinvazívnych ošetrení z dobrého dôvodu: ponúkajú širokú škálu typov výplní, čo umožňuje úplne prispôsobiť ošetrenie individuálnym cieľom pacienta, či už ide o vyplnenie vrások, dodanie jemnosti perám, zlepšenie definície lícnych kostí a čeľuste alebo kompenzáciu straty objemu.

Injekčné výplne
Injekčné výplne

Univerzálnosť tohto injekčného prípravku a mnohé mylné predstavy o ňom však sťažujú rozlíšenie výplňovej látky od botoxu. V známej talianskej satirickej televíznej relácii sa pojmy výplň a botox používajú ako synonymá. Nič nemôže byť nesprávnejšie.

Na objasnenie tohto pojmu prinášame päť odpovedí na často kladené otázky.

1. Čo sú injekčné výplne?

Výplňový materiál je injekčná zdravotnícka pomôcka pozostávajúca z látok, ktoré sa môžu použiť na dosiahnutie rôznych účinkov v ošetrovanej oblasti, ako je vyplnenie brázdy (napr. nosoretmickej ryhy), tvarovanie objemu (napr. lícnych kostí), korekcia profilu (napr. rinoplastika) a zmena tvaru (napr. pier). V súčasnosti sa používajú takmer všetky výplne na báze kyseliny hyalurónovej. V minulosti boli bežné výplne na báze kolagénu. V posledných desaťročiach sa ako výplňové látky používajú aj iné látky. Súčasná voľba výplne kyselinou hyalurónovou je optimálna, pretože má veľmi vysoký stupeň bezpečnosti a širokú škálu variantov s rôznou hustotou a vlastnosťami.

2. Výplň vs. botox: aký je medzi nimi rozdiel?

Rozdiel medzi výplňovým produktom (výplňou) a neuromodulátorom (botulotoxínom) je ten, že výplňový produkt sa používa na vyplnenie priehlbiny alebo vrásky. Je preto určený na statické vrásky. Dynamické vrásky sú spôsobené opakovaným sťahovaním svalov: mimické svaly (napr. vrásky na čele) spôsobujú tvorbu znamienok, ktoré sa v priebehu rokov stávajú vráskami. Botulín je neuromodulátor, a preto má schopnosť znižovať pohyblivosť mimických svalov, a tak majú vrásky tendenciu sa znovu objavovať.

Stručne povedané, výplne sa používajú na vyplnenie a môžu tak korigovať statické vrásky, kožné záhyby, objem a tvar. Na druhej strane botulín, ktorý je neuromodulátorom, sa používa na liečbu mimických vrások spôsobených opakovaním určitých pohybov, ktoré sa v priebehu rokov pripisujú povrchu kože. Botox spôsobuje zníženie prenosovej kapacity elektrických podnetov, ktoré pohybujú mimickými svalmi, čo umožňuje uvoľnenie kože.

3. Kto je a kto nie je vhodným kandidátom na výplň?

Osoba s veľmi ovisnutou pokožkou alebo celkovo ovisnutým tvarom tváre nie je vhodným kandidátom na výplň, pretože výplň tvár nezdvihne, ale môže vyplniť jemné priehlbiny v kontúrach alebo oblasti, ktorým chýba objem.

Starnutie tváre je spôsobené dvoma príčinami: stratou objemu a ochabnutím kožného tkaniva. Chirurgia rieši zostup tkaniva. Stratu objemu možno riešiť buď chirurgicky, alebo nechirurgicky, t. j. pomocou výplní.

Pacienti, ktorí chcú trochu viac zväčšiť pery alebo ktorí chcú vyplniť hĺbku labiálnych záhybov alebo kontúry pier, sú vhodnými kandidátmi na výplňové materiály. Rovnako ako ľudia, ktorí chcú tvári dodať trochu objemu, zlepšiť oblasť pod očami alebo zvýrazniť líniu čeľuste.

4. Ako dlho trvajú výsledky výplne?

Od šiestich mesiacov do dvoch rokov v závislosti od špecifickej hustoty výrobku. Hustejšie výplne majú dlhšiu životnosť a musia preniknúť do väčšej hĺbky. Menej husté výplne majú kratšiu prirodzenú životnosť a môžu byť povrchovo infiltrované.

Trvanie závisí - okrem vlastností konkrétneho typu náplne - od metabolizmu pacienta. Niektorí pacienti majú "pomalý" metabolizmus kože, a preto výplň vydrží o niečo dlhšie. U iných je metabolizmus zrýchlený a v týchto prípadoch môže výplň vydržať o niečo kratšie.

5. Aké sú riziká výplní?

Kyselina hyalurónová je prírodná látka, ktorá sa nachádza aj v kožnom tkanive. Výplň kyseliny hyalurónovej má preto veľmi vysoký bezpečnostný profil. Na rozdiel od iných látok, ako je kolagén, nehrozí riziko nežiaducej alergickej reakcie.

Vedľajšie účinky infiltrácie výplne kyselinou hyalurónovou môžu zahŕňať mierny opuch, drobné modriny a začervenanie. Všetky tieto stavy spontánne vymiznú v priebehu niekoľkých dní.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Koža je najväčším orgánom ľudského tela a má veľmi dôležité funkcie. Najdôležitejšou z nich je obranná, pretože zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov a vonkajších činiteľov do tela. Okrem toho vďaka svojim nervovým zakončeniam a zmyslovým receptorom prenáša informácie z vonkajšieho sveta, napríklad o bolesti alebo teple.

Laserová terapia vrások sa v posledných rokoch stala jedným z najobľúbenejších kozmetických zákrokov. Táto moderná technológia, ktorá predstavuje významný pokrok v oblasti estetickej dermatológie, ponúka nádej tým, ktorí hľadajú spôsoby, ako odstrániť vrásky a iné nedokonalosti pleti bez potreby invazívneho chirurgického zákroku.