Varenie zemiakov - ako dlho ich správne variť?

04.02.2023

Ako dlho sa majú zemiaky variť? Ktoré zemiaky sú vhodné pre ktorý recept? Zemiaky sú všestranne využiteľné, či už ako varené zemiaky, na gratinovanie, zemiakový šalát alebo zemiakovú kašu. Prezradíme vám, ako to funguje.

Varenie zemiakov
Varenie zemiakov

Zemiaky sú obľúbené

Príprava jedál so zemiakmi je obľúbená aj u nás. Niet divu, pretože zemiaky sú všestranné a zdravé. Zemiaky obsahujú 77 % vody. Pripravené s malým množstvom tuku sú ideálne pre nízkokalorickú diétu a obsahujú cenné minerály a vitamíny.

Čo obsahujú zemiaky?

  • Sacharidy: približne 75-78 % sušiny, vrátane glukózy, fruktózy a sacharózy.
  • Bielkoviny: približne 2 % sušiny.
  • Tuk: približne 0,1 % sušiny.
  • Vláknina: približne 2 % sušiny.
  • Vitamíny: napr. vitamín C, vitamín B6, vitamín B9 (kyselina listová).
  • Minerálne látky: napr. draslík, fosfor, železo, horčík a vápnik.

Obsah jednotlivých živín v zemiakoch sa môže líšiť v závislosti od odrody, podmienok pestovania a spôsobu prípravy.

Ako dlho sa majú zemiaky variť?

Zemiaky sa zvyčajne varia 15-25 minút a potom sú hotové. Čas varenia sa líši v závislosti od veľkosti zemiakov, druhu zemiakov a spôsobu prípravy. Malé kúsky zemiakov sa uvaria rýchlejšie ako veľké zemiaky. Pevné zemiaky sa zvyčajne varia o niekoľko minút dlhšie ako mäkké zemiaky. Zemiaky so šupkou by sa mali variť o niečo dlhšie ako zemiaky bez šupky.

Ako zistiť, či sú zemiaky uvarené?

Jeden zo zemiakov prepichnite nožom alebo vidličkou. Ak spadne do hrnca, ktorý používate, je uvarený. Hotové zemiaky preložte do cedníka a nechajte ich odpariť. Pri šúpaní zemiakov buďte opatrní: sú veľmi horúce, pretože šupka v sebe uchováva veľa tepla.

S akými zemiakmi čo uvariť

Podľa obsahu škrobu rozlišujeme tri druhy zemiakov: 

  • zemiaky na varenie majú najnižší obsah škrobu, približne 10 - 12 %. Ich bunky sa pri varení nerozpúšťajú tak rýchlo. Tieto zemiaky sú odolnejšie voči krájaniu a sú vhodné na vyprážané zemiaky, gratinované zemiaky a zemiakový šalát. V niektorých obchodoch sú pri kúpe označené zeleným pruhom na etikete.
  • Zemiaky s prevažne voskovou štruktúrou obsahujú 12 - 14 % škrobu a sú ideálne na varenie, varenie v šupke a vyprážanie. V niektorých obchodoch sú na etikete označené červenou farbou.
  • Vo viac škrobovitých zemiakoch sa bunky rozpúšťajú najrýchlejšie, pretože obsahujú veľa škrobu (15 - 16,5 %). Sú vhodné na prípravu zemiakovej kaše alebo zemiakových knedlí. Ich etiketa je v niektorých obchodoch označená modrou farbou.

Variť zemiaky so šupkou alebo bez nej?

Obe možnosti sú možné. Zemiaky, ktoré skončia vo vode aj so šupkou, sa nazývajú varené zemiaky so šupkou. Ak sa pred uvarením odstráni šupka, nazývajú sa varenými zemiakmi. Pri oboch spôsoboch varenia sa stráca cenná chuť a prísady. V prípade zemiakov so šupkou sú straty o niečo menšie, pretože šupka uchováva vitamíny a živiny rozpustné vo vode.

Konzumácia šupky je v zásade možná. Mladé zemiaky s tenkou šupkou stačí pred varením očistiť. Pri varení starších, už naklíčených alebo zelených zemiakov buďte opatrní. Obsah toxických alkaloidov v koži sa potom zvyšuje a môže dosiahnuť kritické hodnoty. Riziko otravy je obzvlášť vysoké pre tehotné ženy a deti.

Vždy varte zemiaky rovnakej veľkosti

Pri varení zemiakov by ste mali vždy používať zemiaky podobnej veľkosti. V opačnom prípade sa malé zemiaky rozpadnú, zatiaľ čo väčšie ešte nie sú uvarené. To platí najmä pre varené zemiaky. Pri príprave ošúpaných varených zemiakov stačí väčšie hľuzy rozkrojiť na polovice alebo tretiny.

Funguje to takto: Zemiaky vložte do hrnca so studenou vodou. Voda by mala zemiaky len zakryť. Ak použijete varené zemiaky, musíte ich, samozrejme, osoliť. Keďže zemiaky znesú veľa soli, nemusíte byť takí opatrní ako napríklad pri cestovinách. Množstvo soli je navyše otázkou chuti. Skúste na začiatku pridať 1 polievkovú lyžicu soli. Keď voda začne vrieť, trochu znížte teplotu a nechajte zemiaky variť.

Varenie zemiakov v mikrovlnnej rúre

Áno, čítate správne. Zemiaky môžete variť aj v mikrovlnnej rúre. Odporúča sa však variť len menšie zemiaky. Čas varenia v mikrovlnnej rúre je 6 až 7 minút pri výkone 600 W a odporúča sa variť maximálne 7 zemiakov naraz.

Ak sa rozhodnete variť týmto spôsobom, vložte zemiaky do nádoby vhodnej do mikrovlnnej rúry a zakryte ju. Ak nemáte nádobu, môžete použiť aj pevnejšie vrecúško na potraviny (napr. vrecúško do chladničky). Nezabudnite vrecko prepichnúť vidličkou aspoň na troch miestach.

Takto môžete variť zemiaky so šupkou alebo bez nej.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Esencie alebo esenciálne oleje sú komplexnou zmesou aromatických látok, ktoré sú zodpovedné za vôňu kvetov. Majú mnohé farmakologické účinky, a preto tvoria základ aromaterapie, ale používajú sa aj v parfumérii a kozmetike, vo farmaceutickom priemysle a v potravinárskom, liehovarníckom a cukrárenskom priemysle.

V tomto článku si vysvetlíme, ako vlastne fungujú pevné disky (HDD) a SSD. Tieto dva typy úložísk fungujú na odlišných princípoch, z čoho vyplývajú rozdiely vo výkone a spoľahlivosti.