Prečo nemusí byť pôžička od priateľa vždy dobrý nápad

25.01.2023

Aby sme boli čo najúprimnejší, musíme si priznať, že každý z nás má niekedy problém s nedostatkom peňazí. Aj keď sa môže zdať, že naši susedia a priatelia tieto ťažšie časy vôbec nezažívajú, verte mi, že také časy sú. Medzi ľuďmi však existujú významné rozdiely, ktoré sa prejavia, keď sa ocitnú v ťažkej situácii.

Pôžička od priateľa
Pôžička od priateľa

Niektorí ľudia sa nikomu nezveria a snažia sa situáciu vyriešiť sami pomocou rôznych pôžičiek, iní sa sťažujú všetkým a hľadajú pomoc u každého, koho stretnú, a tretia skupina žiada o pomoc svojich najbližších priateľov. Výber najbližších priateľov nie je vôbec náhodný, pretože sú to zvyčajne ľudia, ktorým prejavujeme najväčšiu náklonnosť. Na koho iného by sme sa teda mali obrátiť? Žiaľ, peniaze sú pre vnútorné sebavedomie väčšiny ľudí mimoriadne dôležité a ide o pomerne chúlostivú tému. Keď do rovnice vstúpi priateľstvo so svojou intenzívnou emocionalitou, je celkom možné, že vzniknú konflikty a nepríjemné situácie.

Aké sú pozitíva?

Pôžičky od rodiny a priateľov sú často bezúročné. Jednoducho nám poskytnú určitú sumu a my im ju po 2-3 týždňoch alebo 2-3 mesiacoch vrátime. Hoci to môže byť prípad niektorých nebankových pôžičiek, väčšina pôžičiek zahŕňa úroky a poplatky vo svojich podmienkach. Pôžičky od priateľov tiež nemajú žiadne záväzné ustanovenia ani povinnosť dodržiavať podmienky. Jediné, čo riskujete, ak peniaze nevrátite včas, je váš vzájomný rešpekt a dobrý vzťah.

Aké sú riziká požičiavania si od priateľa?

Rozdiel medzi priateľom a inštitúciou je predovšetkým v usporiadaní vzťahu. Každá nebanková úverová spoločnosť vám ponúkne zmluvu, v ktorej je opísané, kedy, ako a aké splátky musíte uhradiť, aké sú poplatky, podmienky atď. Keď si požičiate peniaze od príbuzného, všetky tieto veci idú bokom. Ako už bolo spomenuté vyššie, ľudia sú rôzni a pre niektorých ľudí fráza "Splatím ti to pri prvej príležitosti" naozaj znamená pri prvej príležitosti, nie keď mi zostane obrovský prebytok peňazí a nebudem ich mať na čo minúť. Pri požičiavaní peňazí by ste nikdy nemali ignorovať vyjednávanie o podmienkach, aj keď sa vám táto téma zdá citlivá a je vám nepríjemné o nej hovoriť.

Dostanete nevyžiadané rady

Toto je asi najnepríjemnejšia časť zo všetkých. Keď však ľudia požičiavajú peniaze priateľovi, majú tendenciu mu radiť, ako ich má minúť alebo na čo ich nemá míňať. Ak sú vaši priatelia takí, určite vás budú kritizovať za to, na čo ste minuli danú sumu, povedia vám, že to nebolo veľmi rozumné, a mnoho ďalších podobných vecí. Alebo ak to nepovedia nahlas, je pravdepodobné, že sa to pokúsia naznačiť, aby vám to nemuseli povedať priamo. Ale ani to nie je veľmi príjemné.

Keď si vezmete pôžičku od spoločnosti, celú túto situáciu stratíte. Je pravda, že pri podpise dokumentov sa vás môžu spýtať, na čo plánujete sumu použiť, ale táto otázka je čisto informačná. Nikto vás nebude obviňovať z jedného alebo druhého nákupu. To znamená, že keď si vezmete pôžičku, peniaze sú vaše a môžete ich použiť podľa vlastného uváženia.

Pocity viny a nadradenosti

Na jednej strane sa budete cítiť vinní, že nemáte peniaze a musíte otravovať svojho priateľa, aby vám ich požičal. Na druhej strane bude mať pravdepodobne pocit, že je vám nadradený. Tieto dva aspekty požičiavania si medzi priateľmi môžu veľmi ľahko zničiť priateľstvo. Priateľské vzťahy nie sú založené na pocitoch viny alebo nadradenosti. Žiaľ, peniaze ako prostriedok prežitia často slúžia na podporu jedného z týchto dvoch pocitov.

Ako postupovať?

Ak sa rozhodnete požičať si peniaze od priateľa, odporúčame podpísať zmluvu a podrobne si dohodnúť podmienky. Takto bude všetko upravené a obe strany budú mať jasno aspoň v tom, kedy peniaze vrátite, s akým úrokom a čo sa stane, ak ich nevrátite. Takto vaše priateľstvo nebude trpieť nedostatkom konsenzu, aby sme to mohli povedať. Alebo ak nechcete absolvovať všetky tieto postupy, môžete si požičať cez Ammado.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Esencie alebo esenciálne oleje sú komplexnou zmesou aromatických látok, ktoré sú zodpovedné za vôňu kvetov. Majú mnohé farmakologické účinky, a preto tvoria základ aromaterapie, ale používajú sa aj v parfumérii a kozmetike, vo farmaceutickom priemysle a v potravinárskom, liehovarníckom a cukrárenskom priemysle.

V tomto článku si vysvetlíme, ako vlastne fungujú pevné disky (HDD) a SSD. Tieto dva typy úložísk fungujú na odlišných princípoch, z čoho vyplývajú rozdiely vo výkone a spoľahlivosti.