Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako začnete investovať alebo sporiť

25.01.2023

Mnohí spotrebitelia potrebujú pomoc pri vytváraní výhodných sporiacich produktov. Zároveň existuje množstvo spoločností a spôsobov, ako ušetriť, a môže byť ťažké zorientovať sa v tom, ktoré riešenie je najlepšie. Nie všetci poskytovatelia majú dobrú povesť. Aby sme vám pomohli vyhnúť sa nástrahám, pripravili sme pre vás päť tipov, ktoré by ste mali mať na pamäti.

Investície a sporenie
Investície a sporenie

Čo je pri sporení alebo investovaní najdôležitejšie? Aký je najlepší spôsob investovania vašich úspor? Mnoho ľudí si kladie tieto otázky. Mnohí sa obracajú na finančných poradcov a investičné spoločnosti, aby im pomohli.

Finančné poradenstvo je určite potrebné. Ale len vtedy, ak je seriózny a prospešný pre spotrebiteľov, a nie len miestom, kde finančné spoločnosti zarábajú peniaze. Bohužiaľ, v živote sa niekedy stretávame s opačným javom: s radami, ktoré presviedčajú spotrebiteľov, aby si kúpili drahé a vysoko rizikové finančné produkty, v dôsledku čoho mnohí z nich prídu o všetky svoje peniaze.

1. Najprv si vytvorte rezervu na neočakávané výdavky

Najdôležitejšie je mať rezervu na náhle alebo neočakávané výdavky. Výška závisí od toho, ako žijete a čo si môžete dovoliť odložiť. Vždy je však dobré snažiť sa pravidelne odkladať nejaké peniaze bokom a mali by byť na samostatnom bankovom účte s možnosťou ich okamžitého výberu bez sankcií. Takto máte okamžitý prístup k svojim peniazom. Do dlhodobého sporenia by ste mali investovať len vtedy, ak si môžete dovoliť odkladať viac.

2. Jednoduché a lacné je zvyčajne najhoršie pre dlhodobé úspory

Z dlhodobého hľadiska sa často oplatí riskovať. Finančné riziko znamená, že môžete prísť o peniaze, ale môžete aj viac zarobiť. Sporením v niekoľkých rôznych spoločnostiach rozložíte riziko svojich úspor. Najjednoduchšie je sporiť v jednom alebo viacerých fondoch, pretože fondy investujú do mnohých rôznych spoločností, čím rozkladajú riziko... Fondy stoja rôzne sumy. Ak si nie ste istí, či sa vám oplatí platiť viac za konkrétny fond, vyberte si fond s nízkymi poplatkami, napríklad indexový fond.

3. Vyhnite sa zložitým produktom

Existuje mnoho typov komplexných finančných produktov, ktoré sú určené vám ako spotrebiteľovi. Patria medzi ne deriváty a štruktúrované produkty. Tie sú často ťažko pochopiteľné aj pre odborníkov. Často sú drahé, riziko je vysoké a môžete prísť o všetky svoje peniaze. Pokiaľ ste sa nerozhodli, že práve tieto produkty chcete, bolo by dobré sa komplikovaným produktom úplne vyhnúť.

4. Čítajte, ale neverte všetkému, čo čítate na sociálnych sieťach

Na sociálnych sieťach sa veľa píše a propaguje o sporení a investovaní. Nie všetko je pravda a nie všetko robia seriózni ľudia a spoločnosti. Často ide o čisté lži a podvody. Nikdy neverte tomu, čo neznáma osoba alebo spoločnosť hovorí o investovaní alebo sporení na sociálnych sieťach. Snažte sa čítať informácie od spoločností, ktoré poznáte, alebo zo známych a relevantných zdrojov.

5. Nikdy neobchodujte so spoločnosťami alebo ľuďmi, ktorých nepoznáte

Nie každý, kto ponúka investičné možnosti, je seriózny. Overte si u niekoho, komu dôverujete, u priateľa alebo inej nezávislej osoby, či má osoba, u ktorej uvažujete o investovaní peňazí, dobrú povesť. Ak danú spoločnosť nikto nepozná, radšej jej nedovoľte manipulovať s vašimi peniazmi. Vždy si tiež môžete overiť, či je spoločnosť zapísaná v obchodnom registri alebo či nad ňou vykonáva dohľad Česká národná banka. Nezabudnite: Ak to znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak nie je.

Zdroj: Ammadopujcky.cz

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Esencie alebo esenciálne oleje sú komplexnou zmesou aromatických látok, ktoré sú zodpovedné za vôňu kvetov. Majú mnohé farmakologické účinky, a preto tvoria základ aromaterapie, ale používajú sa aj v parfumérii a kozmetike, vo farmaceutickom priemysle a v potravinárskom, liehovarníckom a cukrárenskom priemysle.

V tomto článku si vysvetlíme, ako vlastne fungujú pevné disky (HDD) a SSD. Tieto dva typy úložísk fungujú na odlišných princípoch, z čoho vyplývajú rozdiely vo výkone a spoľahlivosti.