Niečo, čo ste o elektrine možno nevedeli

25.01.2023

Elektrina je dnes samozrejmosťou, o ktorej mnohí ľudia takmer neuvažujú. Používame ju doma, v práci aj v škole. Spoločnosť, aspoň v priemyselnom svete, je založená výlučne na systémoch, ktoré na svoje fungovanie potrebujú elektrinu. Priemysel a iné podniky potrebujú stály prístup k elektrickej energii. Mnohí z nás sú neustále pripojení na internet prostredníctvom telefónov, tabletov a počítačov.

Elektrina
Elektrina

Okrem toho, že nám elektrina uľahčuje a zefektívňuje život, robí ho aj príjemnejším. Rozprávame sa, pozeráme filmy, hráme hry a učíme sa nové veci. Všetko vďaka elektrine.

Dva otvory v zásuvke - alebo tri?

V našom dome sme si zvykli na výraz dve diery v zásuvke. V niektorých krajinách je tretí otvor a otvory môžu byť úzke alebo štvorcové. Okrem toho sa mení aj napätie. U nás máme 230 V, zatiaľ čo v USA len 120 V. Pri 120 voltoch je menej nebezpečný, pretože je nižší. Spôsobuje väčšie energetické straty.

Elektrickú energiu používame čoraz viac

Elektrická energia je v súčasnosti mimoriadne dôležitou súčasťou budovania našej spoločnosti a spotrebúvame jej oveľa viac ako predtým. Od 70. rokov minulého storočia sa výroba a spotreba elektrickej energie zvýšila o viac ako 100 %, čo je viac ako dvojnásobok za 40 rokov. Zároveň využívame energiu oveľa efektívnejšie. Vďaka inteligentnejším riešeniam v domácnostiach, priemysle a zvyšku spoločnosti môžeme vykonať viac práce s rovnakým množstvom energie ako predtým. Čiastočne je to preto, že namiesto ropy, uhlia a plynu používame elektrinu. Je nielen účinnejší, ale produkuje aj menej emisií.

Prečo spotrebúvame viac elektrickej energie? Často sa hovorí, že dnes žijeme v "IT spoločnosti", kde sú internet, technológie a informácie často dôležitejšie ako fyzická práca. V takejto spoločnosti je elektrina nevyhnutná: bez nej by sme nemali počítače, telefóny ani internet. Podniky a vlády sú závislé od modernej elektroniky a rozsiahlych informačných systémov, ktoré umožňujú sledovať naše peniaze, zdravie, cesty a železnice a mnoho ďalšieho. Elektrickú energiu teda využívame viac ako kedykoľvek predtým, pretože neustále objavujeme nové činnosti, ktoré využívajú elektrickú energiu rôznymi spôsobmi.

Životne dôležité a tiež nebezpečné

Elektrina je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré máme, ale môže byť skutočne nebezpečná - ak s ňou nezaobchádzame správne. Elektrina v tele môže spôsobiť svalové kŕče, ovplyvniť srdcový rytmus a spôsobiť poškodenie nervov. V najhorších prípadoch môžeme dokonca zomrieť. Preto existujú také prísne požiadavky na to, kto môže inštalovať elektrinu. Rozsah poškodenia závisí okrem iného od toho, aký silný je prúd a ako dlho elektrický prúd prechádza telom.

Elektrina môže tiež zachraňovať životy - v správnych dávkach. Ľudia so srdcovými problémami si napríklad môžu nechať implantovať tzv. kardiostimulátor, ktorý počúva srdce a môže mu pomôcť biť elektrickými impulzmi. V zdravotníctve sa elektrické defibrilátory používajú pri zástave srdca.

Mnoho úrazov elektrickým prúdom je spôsobených opotrebovanými alebo poškodenými vodičmi a káblami. Nepoužívajte elektrické spotrebiče, ak sú ich káble alebo zástrčky viditeľne poškodené. Ak spotrebič zapácha spáleninou alebo vydáva iné zvuky ako zvyčajne.

Elektrina vybudovala novú spoločnosť

Už od doby kamennej sme my ľudia využívali iné zdroje energie ako vlastnú silu a silu svalov zvierat. Na varenie a kúrenie sme spaľovali drevo a v mlynoch, pílach, baniach a kováčňach sme využívali energiu vetra a vody. Ak sa vrátime naozaj ďaleko, boli to práve tieto zdroje energie, vďaka ktorým sme si vybrali určité miesta na život. Rieku nebolo možné presunúť, a tak sme namiesto nej postavili mlyn. A tam, kde bolo veľa dreva, sa ľahšie rozkladal oheň - preto sa nám tam páčilo.

Keď sme sa naučili vyrábať elektrinu a hospodáriť s ňou, všetko sa zmenilo. Prečo? Znamenalo to, že sme mohli prenášať energiu z jedného miesta na druhé pomocou káblov. Zrazu bolo jedno, či bývate pri rieke, na veternom mieste alebo v lese: elektrina sa tam dostala tak či tak.

Zdroj: Ammadopujcky.cz

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Esencie alebo esenciálne oleje sú komplexnou zmesou aromatických látok, ktoré sú zodpovedné za vôňu kvetov. Majú mnohé farmakologické účinky, a preto tvoria základ aromaterapie, ale používajú sa aj v parfumérii a kozmetike, vo farmaceutickom priemysle a v potravinárskom, liehovarníckom a cukrárenskom priemysle.

V tomto článku si vysvetlíme, ako vlastne fungujú pevné disky (HDD) a SSD. Tieto dva typy úložísk fungujú na odlišných princípoch, z čoho vyplývajú rozdiely vo výkone a spoľahlivosti.