Kto je flexitarián a čo je to flexitariánstvo?

12.03.2023

Ak vás zaujíma, kto je flexitarián a čo vlastne znamená flexitariánstvo, ste na správnom mieste. Pri nášame vám relevantné informácie na túto tému.

Flexitarián
Flexitarián

Kto je flexitarián

Flexitarián je človek, ktorý kombinuje rastlinnú stravu s príležitostnou konzumáciou mäsa alebo iných živočíšnych produktov. Tento prístup k stravovaniu môže byť motivovaný rôznymi dôvodmi vrátane zdravotných, etických a environmentálnych. Flexitariánstvo sa často označuje ako "polovegetariánstvo" alebo "bezmäsitá strava". Je to medzistupeň medzi úplným vegetariánstvom a tradičnou mäsitou stravou.

Čo je flexitariánstvo

Flexitariánstvo je strava, ktorá kombinuje prvky vegetariánstva a konzumácie mäsa. Flexitariáni majú tendenciu konzumovať prevažne rastlinné produkty, ale občas si doprajú mäso alebo iné živočíšne produkty. Hlavným cieľom flexitariánstva je zvýšiť množstvo rastlinných produktov v strave a zároveň znížiť príjem mäsa.

Flexitariánstvo môže byť pre niektorých ľudí dobrým kompromisom medzi vegetariánstvom a tradičnou stravou, pretože im umožňuje zachovať niektoré výhody oboch spôsobov stravovania. Napríklad konzumácia väčšieho množstva rastlinných produktov môže priniesť zdravotné výhody, ako je nižšie riziko srdcových ochorení a cukrovky, zatiaľ čo občasná konzumácia mäsa môže pomôcť napríklad pri vstrebávaní železa a vitamínu B12.

Celkovo je flexitariánstvo jednoduchý a flexibilný spôsob stravovania, ktorý umožňuje zvýšiť množstvo rastlinných produktov v strave a zároveň umožňuje príležitostnú konzumáciu mäsa a iných živočíšnych produktov.

Ako často by mal flexitarián jesť mäso?

Frekvencia, s akou flexitarián konzumuje mäso, závisí od každého jednotlivca a môže sa líšiť. Vo všeobecnosti platí, že flexitariáni konzumujú mäso oveľa menej často ako tí, ktorí jedia tradičnú stravu založenú na mäse. Niektorí flexitariáni jedia mäso len raz týždenne alebo menej, zatiaľ čo iní si mäso doprajú ako súčasť niekoľkých jedál denne.

Flexitariánstvo neznamená, že človek konzumuje len malé množstvo mäsa, ale skôr to, že sa snaží zvýšiť množstvo rastlinných produktov vo svojej strave a znížiť príjem mäsa v porovnaní s tradičnou stravou. V praxi to môže znamenať, že flexitarián konzumuje mäso len príležitostne, ale zároveň si dopraje rôzne rastlinné potraviny, ktoré by pri tradičnom stravovaní nemuseli byť pravidelnou súčasťou jeho jedálnička.

Nie všetci flexitariáni majú rovnaký prístup k mäsu v strave a každý by si mal nájsť prístup, ktorý najlepšie vyhovuje jeho zdraviu a osobným potrebám.

Pôvod slova flexitariánstvo

Pojem "flexitarián" bol prvýkrát použitý v knihe "The Flexitarian Diet" (Flexitariánska strava) od dietologičky Dawn Jackson Blatnerovej, ktorá vyšla v roku 2009. Koncept stravovania, ktorý kombinuje prvky vegetariánstva a konzumácie mäsa, však existoval už predtým a podobný spôsob stravovania praktizovalo mnoho ľudí bez toho, aby mu dali konkrétny názov.

Vývoj spoločnosti a rastúce povedomie o ekologických a etických problémoch spojených s masovým chovom zvierat a konzumáciou mäsa prispeli k rastúcemu záujmu o flexitariánstvo. V súčasnosti je tento spôsob stravovania čoraz populárnejší a mnohé reštaurácie a potravinárske spoločnosti sa snažia poskytovať flexibilnejšie možnosti stravovania.

Flexitariánstvo podľa Dawn Jackson Blatner

Dawn Jackson Blatnerová, autorka knihy "The Flexitarian Diet", opisuje flexitariánstvo ako "flexibilný a priateľský spôsob stravovania, ktorý kladie dôraz na dostatok rastlinných potravín a príležitostné množstvo mäsa a iných živočíšnych produktov". Blatnerová navrhuje, aby flexitariáni jedli mäso menej často a zvykli si na to, že základ ich stravy tvoria viac rastlinné potraviny.

Jej kniha obsahuje aj flexitariánsky inšpirovaný jedálniček, ktorý je založený na piatich hlavných zásadách: zvýšiť množstvo rastlinných produktov, jesť viac celých potravín, vylúčiť rafinované cukry a iné spracované potraviny, znížiť množstvo mäsa a nakupovať sezónne.

Blatnerová tiež zdôrazňuje, že flexitariánstvo by sa malo prispôsobiť potrebám každého jednotlivca a že na dosiahnutie zdravotných a environmentálnych výhod nie je potrebné byť úplne vegetariánom. Flexitariánstvo by preto malo byť prispôsobené životnému štýlu každého človeka a môže sa meniť podľa jeho potrieb a preferencií.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Esencie alebo esenciálne oleje sú komplexnou zmesou aromatických látok, ktoré sú zodpovedné za vôňu kvetov. Majú mnohé farmakologické účinky, a preto tvoria základ aromaterapie, ale používajú sa aj v parfumérii a kozmetike, vo farmaceutickom priemysle a v potravinárskom, liehovarníckom a cukrárenskom priemysle.

V tomto článku si vysvetlíme, ako vlastne fungujú pevné disky (HDD) a SSD. Tieto dva typy úložísk fungujú na odlišných princípoch, z čoho vyplývajú rozdiely vo výkone a spoľahlivosti.