Čo robiť, ak má pes krv v stolici

14.03.2023

Ak váš pes má krv v stolici, je dôležité okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť. Krvavá stolica môže byť príznakom mnohých ochorení vrátane zápalu čriev, infekcie parazitmi, nádoru v tráviacom trakte, žaludočných vredov, zápalu pankreasu, otravy a mnohých ďalších.

Pes
Pes

Ak spozorujete, že váš pes vyprázdňuje krv, okamžite zabezpečte, aby mal dostatok vody, a nedávajte mu žiadne jedlo, kým nenavštívite veterinára. Ak má váš pes príznaky ako letargia, zvracanie, hnačka, teplota alebo nechutenstvo, nezabudnite o tom informovať veterinára. Ak sa situácia zhorší a váš pes začne strácať veľké množstvo krvi alebo sa u neho prejavia iné alarmujúce príznaky, neváhajte a okamžite kontaktujte svojho veterinára alebo veterinárnu pohotovosť.

Zápal čreva

Zápalové ochorenie čriev, známe aj ako enteritída, je stav, ktorý spôsobuje zápal a podráždenie sliznice čriev. Môže byť spôsobené mnohými faktormi vrátane infekcií, nesprávnej stravy, stresu, liekov alebo iných ochorení.

Medzi príznaky zápalového ochorenia čriev u psov patrí hnačka, nevoľnosť, zvracanie, nechutenstvo, dehydratácia, bolesť brucha a nadúvanie. Ak u svojho psa spozorujete tieto príznaky, môže byť potrebné vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

Liečba zápalového ochorenia čriev závisí od príčiny ochorenia. Veterinárny lekár môže predpísať lieky na zmiernenie príznakov, ako sú antacidá, antiemetiká a protizápalové lieky. Ak je zápal čreva spôsobený bakteriálnou infekciou, môže byť potrebné podať antibiotiká.

Okrem toho je dôležité zabezpečiť, aby mal váš pes dostatok vody, aby nedošlo k dehydratácii. Možno bude potrebné podávať špeciálnu stravu, ktorá je ľahko stráviteľná a udržiava črevá v pokoji.

Preto ak u svojho psa spozorujete akékoľvek príznaky zápalového ochorenia čriev, je vhodné kontaktovať veterinárneho lekára, aby určil príčinu ochorenia a predpísal najvhodnejšiu liečbu.

Parazitárne infekcie

Parazitárne infekcie u psov môžu spôsobiť rôzne príznaky, ktoré závisia od typu parazita a závažnosti infekcie. Medzi bežné príznaky parazitárnej infekcie u psov patria:

 • Mäkká až vodnatá stolica, prípadne s prímesou krvi alebo hlienu.
 • Ťažké vyprázdňovanie alebo nepravidelná stolica.
 • V prípade závažnej infekcie môže obsahovať červy alebo iné parazity.
 • Strata hmotnosti a kondície napriek normálnej strave.
 • Nadúvanie alebo opuch brucha. Najmä u šteniat, ktoré sú často infikované črevnými červami.
 • Svrbenie zadku - psy môžu ťahať za zadok, čo môže byť spôsobené podráždením konečníka alebo análnych žliaz v dôsledku infekcie parazitmi.
 • Nechutenstvo alebo zmeny v príjme potravy. Pes môže mať zmenenú chuť do jedla alebo môže potravu odmietať.
 • Slabosť alebo letargia - pes môže byť menej aktívny alebo unavený.
 • Parazitárne infekcie, najmä u šteniat, môžu viesť k anémii, ktorá sa prejavuje bledosťou slizníc a slabosťou.
 • Srsť môže byť suchá, matná alebo matná a koža môže byť podráždená alebo červená.

Liečba parazitárnych infekcií u psov závisí od konkrétneho typu parazita a jeho závažnosti. Väčšinu infekcií možno úspešne liečiť antiparazitárnymi liekmi, ktoré sú vo forme tabliet, kvapiek alebo injekcií. Dôležité je tiež zabezpečiť správne čistenie a dezinfekciu psa.

Dôležité sú aj preventívne opatrenia, aby sa zabránilo infekcii parazitmi. Môžete podávať preventívne lieky proti parazitom, napríklad lieky proti kliešťom, blchám a červom. Dôležité sú aj pravidelné návštevy veterinárneho lekára, aby ste mohli kontrolovať výskyt parazitov a sledovať zdravotný stav psa.

Ak u svojho psa spozorujete akékoľvek príznaky parazitárnej infekcie, je dôležité vyhľadať veterinárnu starostlivosť, pretože mnohé parazitárne infekcie môžu byť nebezpečné a niekedy aj smrteľné, ak sa neliečia včas.

Nádor v tráviacom trakte

Nádory v tráviacom trakte u psov môžu byť spôsobené rôznymi typmi nádorov. Niektoré nádory sú nezhubné (benígne), zatiaľ čo iné sú zhubné (malígne) a môžu byť život ohrozujúce. Nádory môžu postihovať rôzne časti tráviaceho traktu vrátane ústnej dutiny, hltana, pažeráka, žalúdka, čriev a konečníka.

Príznaky nádorov tráviaceho traktu u psov závisia od umiestnenia a veľkosti nádoru. Medzi najčastejšie príznaky patria:

 • Nechutenstvo alebo zmeny v strave.
 • Zvracanie.
 • Hnačka alebo zápcha.
 • Krv vo zvratkoch alebo stolici.
 • Opuch brucha alebo bolesť brucha.
 • Strata hmotnosti.
 • Ťažkosti s prehĺtaním alebo dýchaním.
 • Zvýšená tvorba slín.

Pri podozrení na nádor tráviaceho traktu môže veterinárny lekár odporučiť rôzne vyšetrenia, napríklad ultrazvuk, endoskopiu, röntgen, CT alebo biopsiu. Liečba závisí od umiestnenia a závažnosti nádoru, ale môže zahŕňať chirurgický zákrok, ožarovanie alebo chemoterapiu.

Okrem toho je dôležité zabezpečiť, aby bol pes správne kŕmený a mal dostatok vody, aby nedošlo k dehydratácii. Ak sa u vášho psa objavia akékoľvek príznaky nádoru tráviaceho traktu, je dôležité čo najskôr vyhľadať veterinárnu starostlivosť. Čím skôr sa ochorenie diagnostikuje a lieči, tým lepšia je prognóza uzdravenia vášho psa.

Žaludočné vredy

Žaludočné vredy u psov sú vredy, ktoré sa vyskytujú v tráviacom trakte, najmä v žalúdku alebo tenkom čreve. Tieto vredy môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú bakteriálne infekcie, stres, lieky (napr. nesteroidné protizápalové lieky) alebo iné zdravotné problémy.

Príznaky vredov u psov môžu zahŕňať:

 1. Zvracanie: pes môže zvracať krv alebo krvavý obsah, čo môže znamenať krvácanie z vredu.
 2. Krv v stolici: stolica môže obsahovať čerstvú krv alebo tmavú, takmer čiernu krv, ktorá sa nazýva meléna. Meléna je znakom toho, že krv prešla črevným traktom a bola čiastočne strávená.
 3. Poruchy trávenia alebo strata chuti do jedla: Pes môže odmietnuť potravu alebo mať zníženú chuť do jedla.
 4. Slabosť alebo letargia: Pes môže byť menej aktívny alebo unavený.
 5. Strata hmotnosti: pes môže schudnúť napriek normálnej strave.
 6. Bledé ďasná: Anémia môže byť spôsobená krvácaním z vredu, ktoré spôsobuje blednutie ďasien a slizníc.
 7. Bolesti brucha: Pes môže pri dotyku brucha prejavovať príznaky bolesti alebo nepohodlia.

Diagnóza sa zvyčajne stanoví pomocou gastroskopie, ultrazvuku alebo röntgenu. Liečba závisí od príčiny vredu, ale môže zahŕňať lieky na zníženie kyslosti žalúdočnej šťavy, antibiotiká, lieky proti bolesti a protizápalové lieky.

Okrem toho je dôležité dodržiavať diétu s nízkym obsahom tuku a kŕmiť psa malými porciami. Žaludočné vredy môžu byť komplikované a môžu viesť k vážnym zdravotným problémom, ako je vnútorné krvácanie, perforácia čreva alebo zápal pobrušnice, preto je dôležité vyhľadať veterinárnu starostlivosť, ak má váš pes akékoľvek príznaky.

Pankreatitída

Pankreatitída je zápal pankreasu, orgánu, ktorý produkuje tráviace enzýmy a hormóny, napríklad inzulín. Pankreatitída u psov môže byť akútna alebo chronická a môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ako je strava, lieky, metabolické poruchy, infekcie alebo dedičnosť.

Príznaky pankreatitídy u psov môžu zahŕňať:

 1. Zvracanie: pes môže opakovane zvracať a môže mať problémy s udržaním potravy alebo vody.
 2. Krv v stolici: stolica môže obsahovať čerstvú krv alebo tmavú, takmer čiernu krv.
 3. Hnačka: stolica môže byť mäkká až vodnatá, prípadne s krvou alebo hlienom.
 4. Nechutenstvo: pes môže odmietať potravu alebo mať zníženú chuť do jedla.
 5. Slabosť alebo letargia: Pes môže byť menej aktívny, unavený alebo letargický.
 6. Dehydratácia: Nadmerné zvracanie a hnačka môžu viesť k strate tekutín a elektrolytov, čo môže spôsobiť dehydratáciu.
 7. Bolesť brucha: Pes môže pri dotyku brucha, najmä v hornej časti brucha, prejavovať príznaky bolesti alebo nepohodlia.
 8. Opuchnuté brucho: Pankreatitída môže spôsobiť zvýšenú tvorbu plynu alebo tekutiny v brušnej dutine, čo vedie k opuchnutému alebo nafúknutému bruchu.
 9. Zvýšená telesná teplota: Pes môže mať horúčku alebo subfebrilie (mierne zvýšenú telesnú teplotu).

Diagnóza sa zvyčajne stanoví na základe klinických príznakov a prostredníctvom krvných testov, ultrazvuku a biopsie. Liečba sa zameriava na zmiernenie príznakov a zníženie zápalu. Veterinárny lekár môže predpísať lieky proti bolesti, lieky na zníženie zápalu, antibakteriálne lieky a iné lieky na kontrolu príznakov.

Okrem toho je dôležité, aby váš pes dostával dostatok tekutín a bol kŕmený špeciálnou stravou, ktorá je ľahko stráviteľná a podporuje zotavenie pankreasu. V niektorých prípadoch môže byť potrebná hospitalizácia psa na liečbu intravenóznymi tekutinami a monitorovanie zdravotného stavu.

Zápal pankreasu môže byť závažné ochorenie a ak sa neodhalí a nelieči včas, môže viesť k vážnym komplikáciám, ako je napríklad zlyhanie orgánov. Preto je dôležité vyhľadať veterinárnu starostlivosť, ak má váš pes akékoľvek príznaky pankreatitídy.

Otrava

Otravu u psov môže spôsobiť mnoho rôznych látok, napríklad jedovaté rastliny, chemikálie, lieky alebo potraviny. Príznaky otravy závisia od druhu látky, dávky a veľkosti psa. Nižšie sú uvedené niektoré bežné príznaky otravy u psov:

 1. Zvracanie: pes môže opakovane zvracať, čo môže byť jedným z prvých príznakov otravy.
 2. Hnačka: stolica môže byť mäkká až vodnatá, prípadne s prímesou krvi alebo hlienu.
 3. Slabosť alebo letargia: pes môže byť menej aktívny, unavený alebo letargický.
 4. Strata hmotnosti: pes môže schudnúť napriek normálnej strave.
 5. Nechutenstvo alebo strata chuti do jedla: Pes môže odmietnuť potravu alebo mať zníženú chuť do jedla.
 6. Slintanie: Pes môže produkovať veľké množstvo slín, čo môže byť spôsobené podráždením tlamy a hltana alebo neurologickými príznakmi.
 7. Zmeny v dýchaní: Pes môže mať ťažkosti s dýchaním, zrýchlené dýchanie alebo iné zmeny v rytme dýchania.
 8. Zmeny správania: pes môže byť nepokojný, podráždený, dezorientovaný alebo agresívny.
 9. Kŕče alebo svalové spazmy: Pes môže trpieť nekontrolovanými svalovými kŕčmi alebo kŕčmi.
 10. Poruchy rovnováhy alebo koordinácie: pes môže mať problémy s chôdzou alebo udržaním rovnováhy, čo môže poukazovať na neurologické poškodenie.
 11. Zvýšená alebo znížená frekvencia močenia: pes môže močiť viac alebo menej ako zvyčajne, čo môže poukazovať na poškodenie obličiek alebo iných orgánov.

Liečba otravy závisí od príčiny a závažnosti otravy. Ak váš pes vykazuje príznaky otravy, je dôležité okamžite kontaktovať veterinárneho lekára alebo veterinárnu pohotovosť. Ak je príčinou otravy niečo, čo pes zjedol, môže byť potrebné podať lieky na vyvolanie zvracania alebo predpísať lieky na neutralizáciu jedu v tele psa.

Okrem toho môže byť potrebné podať psovi symptomatickú liečbu, napríklad lieky proti bolesti, antiemetiká alebo tekutiny podávané intravenózne alebo perorálne, aby sa zabránilo dehydratácii. Ak je otrava závažná, môže byť potrebná hospitalizácia psa a starostlivosť veterinárneho personálu.

Na prevenciu otravy u psov sú dôležité aj preventívne opatrenia. Otravám môžete predchádzať tak, že zabezpečíte, aby sa váš pes nachádzal v bezpečnom prostredí a nemal prístup k nebezpečným látkam. Ak máte pochybnosti o tom, či je niečo pre vášho psa nebezpečné, obráťte sa na svojho veterinárneho lekára.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Esencie alebo esenciálne oleje sú komplexnou zmesou aromatických látok, ktoré sú zodpovedné za vôňu kvetov. Majú mnohé farmakologické účinky, a preto tvoria základ aromaterapie, ale používajú sa aj v parfumérii a kozmetike, vo farmaceutickom priemysle a v potravinárskom, liehovarníckom a cukrárenskom priemysle.

V tomto článku si vysvetlíme, ako vlastne fungujú pevné disky (HDD) a SSD. Tieto dva typy úložísk fungujú na odlišných princípoch, z čoho vyplývajú rozdiely vo výkone a spoľahlivosti.