Ako sa zbaviť vínnych mušiek - navždy a efektívne

09.02.2023

Všimli ste si malé čierne mušky, ktoré bzučia okolo vášho viniča, záhrady alebo ich máte doma v kuchyni? Ak áno, pravdepodobne máte čo dočinenia s vínnymi muškami. Títo malí škodcovia môžu byť naozaj nepríjemní a môžu spôsobiť veľké škody na viniči, v kuchyni ale aj ovocí.

Vínná muška
Vínná muška

Je dôležité identifikovať ich a odstrániť skôr, ako spôsobia vážne škody. V tomto článku sa budeme zaoberať všetkým, čo potrebujete vedieť o vínnych muškách, vrátane príznakov vínnych mušiek, rôznych typov vínnych mušiek, príčin napadnutia vínnymi muškami, spôsobov prevencie napadnutia vínnymi muškami, spôsobov, ako sa zbaviť vínnych mušiek, populárnych domácich prostriedkov na odstránenie vínnych mušiek, profesionálnych služieb na kontrolu škodcov, odporúčaných výrobkov na odstránenie vínnych mušiek a výhod odstránenia vínnych mušiek.

Úvod k muške vínnej

Vínná muška, známa aj ako ovocná muška alebo Drozofila obyčajná, je malá čierna muška, ktorá sa živí šťavou z ovocia a zeleniny. Najčastejšie sa vyskytuje vo vinohradoch, sadoch a záhradách. Sú veľké asi 1/8 palca, majú červenú hlavu a žltohnedé telo.

Vínne mušky môžu byť pre pestovateľov hrozna vážnym problémom. Ak sa ponechajú bez kontroly, môžu rýchlo zamoriť vinohrad a spôsobiť rozsiahle škody na hrozne a viniči. V závažných prípadoch môžu dokonca spôsobiť stratu celej úrody. Tieto mušky dokážu však narobiť neplechu aj v domácnosti a to častokrát v kuchyni, kde lietajú a otravujú.

Príznaky prítomnosti vínnej mušky

Vínne mušky sú najaktívnejšie v letných mesiacoch. Prvým znakom ich prítomnosti je výskyt malých čiernych mušiek vo vinohrade, v kuchyni alebo v záhrade. Priťahuje ich sladká vôňa dozrievajúceho ovocia a môžu rýchlo zamoriť vinohrad ale aj kuchyňu. Ďalšími znakmi ich prítomnosti sú zhluky malých bielych vajíčok na listoch a stonkách viniča a zvýšený počet ovocných mušiek v oblasti.

Rôzne druhy vínnej mušky

Existujú dva hlavné druhy ovocných mušiek: stredomorská ovocná muška (Ceratitis capitata) a orientálna ovocná muška (Bactrocera dorsalis). Stredomorská muška je najrozšírenejším druhom mušky viniča a vyskytuje sa v Európe, severnej Afrike a na Blízkom východe. Orientálna mucha ovocná sa vyskytuje v juhovýchodnej Ázii a je hlavným škodcom ovocia a zeleniny.

Príčiny výskytu vínnej mušky

Hroznové (vínne) mušky priťahuje zrelé a prezreté ovocie a zelenina. Môžu ich priťahovať aj miesta, kde sa skladuje alebo spracováva ovocie a zelenina. Nedostatočná hygiena a hromadenie organických látok môžu tiež priťahovať mušky viniča. Jednoducho povedané, že vínne mušky sa môžu vyskytnúť aj v domácnosti vtedy, ak zabudnete vyhodiť alebo spotrebovať hnilé ovocie alebo zeleninu.

Ako zabrániť napadnutiu muškami?

Najlepším spôsobom, ako zabrániť napadnutiu muškami, je dodržiavať správnu hygienu. To znamená udržiavať okolie domácnosti a poprípade viniča čisté a bez hnijúceho ovocia, zeleniny a organických látok. Dôležité je tiež zastrihávať vinič a zbierať plody hneď, ako dozrejú a v kuchyni odstraňovať ovocie a zeleninu, ktorá už začína hniť..

Je tiež dobré používať insekticídy na prevenciu napadnutia vínnou muškou. Medzi najúčinnejšie insekticídy patria spinosad, pyretríny a bifentrín. Tieto insekticídy by sa mali aplikovať podľa pokynov na etikete a v prípade potreby by sa mali aplikovať opakovane.

Ako sa zbaviť mušky vínnej?

Po zistení výskytu mušky vínnej môžete podniknúť niekoľko krokov, aby ste sa jej zbavili. Prvým krokom je odstránenie zhnitých alebo prezretých plodov z viniča. Tým sa zníži počet dospelých múch a ich vajíčok.

Po zistení výskytu mušky vínnej u vás doma v kuchyni môžete podniknúť niekoľko krokov, aby ste sa jej zbavili. Prvým krokom je odstránenie zhnitých alebo prezretých plodov ovocia a zeleniny, ktoré doma máte. Ak máte ešte konzumovateľné ale prezriete ovocie, jednoducho ho odložte do chladničky.

Ďalším krokom je použitie insekticídov na ničenie dospelých múch a ich vajíčok. Najčastejšie používanými insekticídmi sú spinosad, pyretríny a bifentrín. Tieto insekticídy by sa mali používať v súlade s pokynmi na etikete a v prípade potreby by sa mali znovu aplikovať.

Obľúbené domáce pasce na odstránenie vínnej mušky

Existuje aj niekoľko domácich prostriedkov, ktorými sa môžete zbaviť hroznovej mušky. Patrí medzi ne použitie lepkavých pascí, mydlovej vody a cesnakového spreja.

  • Lepové pasce sú skvelým spôsobom, ako chytiť a usmrtiť dospelé mušky. Stačí umiestniť pascu do blízkosti zamoreného miesta a muchy sa k nej prilákajú.
  • Mydlová voda je ďalším účinným domácim prostriedkom, ako sa zbaviť hroznových mušiek. Stačí zmiešať jednu polievkovú lyžicu tekutého mydla na riad s jedným galónom vody a nastriekať ho priamo na zamorené miesto. Mydlo zabije dospelé muchy a ich vajíčka.
  • Cesnakový sprej je tiež účinný domáci spôsob, ako sa zbaviť hroznových mušiek. Stačí zmiešať jednu polievkovú lyžicu mletého cesnaku s jedným galónom vody a nastriekať ju priamo na zamorené miesto. Cesnak odpudzuje muchy a zabezpečuje, že sa nevrátia.
  • Najlepšiu pascou na vínne mušky sa zdá byť jednoduchá plastová miska, v ktorej je vínný ocot, obyčajný ocot alebo hnilé ovocie. Takúto misku stačí obaliť potravinárskou fóliou a urobiť do nej pár dierok. Vínne mušky bude následne vôňa obsahu misky priťahovať cez fóliu sa dostanú sa k jej obsahu. Von sa však už dostať nedokážu.
  • Účinná ale len odpudzujúca pasca je aj obyčajný ventilátor, ktorý môže zapnúť v kuchyni, keď je mušiek veľa. Vínne mušky sú malé a ľahučké a preto nedokážu lietať vo vetre a v prievane. Takto vytvorený diskomfort donúti mušky hľadať si inú obživu.

Profesionálne služby proti muške vínnej

Ak sa vám nepodarí zbaviť sa mušky viniča vlastnými silami a pascami, možno si budete musieť najať profesionálnu spoločnosť na hubenie škodcov. Tieto spoločnosti dokážu identifikovať zdroj zamorenia a určiť najlepší postup, ako sa mušky viničovej zbaviť. Spoločnosť zaoberajúca sa hubením škodcov vám tiež poradí, ako zabrániť zamoreniu v budúcnosti.

Výhody odstraňovania mušky vínnej

Výhody zbavenia sa mušky vínnej sú početné. V prvom rade sa zníži množstvo škôd na viniči a ovocí a tiež pokiaľ sú v domácnosti, zníži sa neustále otravovanie týmito muškami. Zníži sa tým aj riziko šírenia chorôb a škodcov na ostatné rastliny v oblasti. V neposlednom rade sa zníži množstvo času a peňazí, ktoré musíte vynaložiť na boj proti zamoreniu.

Na záver

Vínne mušky môžu byť pre pestovateľov hrozna vážnym problémom rovnako ako môžu byť otravným problémom v každej kuchyni . Ak sa ponechajú bez kontroly, môžu rýchlo zamoriť vinohrad alebo domácnosť a spôsobiť rozsiahle škody na hrozne, viniči ale aj potravinách. Ak sa chcete týchto škodcov zbaviť, je dôležité identifikovať ich a odstrániť skôr, ako spôsobia rozsiahle škody. Na to sa dajú použiť insekticídy, lepové pasce a domáce prostriedky, ako je mydlová voda a cesnakový sprej. Ak tieto metódy nefungujú, treba sa obrátiť na profesionálnu službu na kontrolu škodcov. Výhody zbavenia sa mušiek viniča sú početné a zahŕňajú zníženie množstva škôd spôsobených na viniči a ovocí, zníženie rizika šírenia chorôb a škodcov na iné rastliny a zníženie množstva času a peňazí vynaložených na kontrolu zamorenia.

Najnovšie články

Prečítajte si ako prví, čo je nové


Esencie alebo esenciálne oleje sú komplexnou zmesou aromatických látok, ktoré sú zodpovedné za vôňu kvetov. Majú mnohé farmakologické účinky, a preto tvoria základ aromaterapie, ale používajú sa aj v parfumérii a kozmetike, vo farmaceutickom priemysle a v potravinárskom, liehovarníckom a cukrárenskom priemysle.

V tomto článku si vysvetlíme, ako vlastne fungujú pevné disky (HDD) a SSD. Tieto dva typy úložísk fungujú na odlišných princípoch, z čoho vyplývajú rozdiely vo výkone a spoľahlivosti.