Výhody platobných kariet

Bezhotovostný platobný styk je v súčasnej dobe stále častejší. Väčšina predajcov ho veľmi víta a nedá na neho dopustiť. Nemusí totiž uchováva žiadnu veľkú finančnú hotovosť a platiť potom banke za vklad na účet. Najmä však starší ľudia nemajú k tomuto druhu platieb príliš veľkú dôveru. Ľudia nad 60 rokov využívajú platbu kartou len v niekoľkých zanedbateľných percentách.

Platobná karta totiž poskytuje rad výhod. Asi tou najvýznamnejšou je možnosť nechať takmer všetku hotovosť na účte a platiť len s ňou. U Starších ľudí by to bolo veľmi prínosné, pretože často sa práve oni stávajú terčom vreckárov a iných zlodejov. Ak by im bola ukradnutá hotovosť, nič s tým už nenarobia a vo väčšine prípadov už ju nikdy neuvidia. Ak by im však zlodej odcudzil len platobnú kartu, je oveľa väčšia šanca, že sa z peňazí na účte nestratí ani cent. Ak však nie je na platobnej karte priamo jednoduchý PIN.

 

Čo sa platobných kariet týka, tak existujú dve varianty - kreditná karta a debetná karta. Rozhodne by sme vám však odporúčali využiť predovšetkým debetnú kartu. U nej sú peniaze pre platbu čerpané z bežného účtu klienta a pokiaľ nemá klient povolený takzvaný kontokorent, tak sa nemožno nikdy dostať do mínusu.

 

Kreditné karty oproti tomu fungujú na princípe čerpanie úveru. Kreditná karta je totiž úplne mimo bežný účet a klient pri jej využití v podstate čerpá úver - kredit - ktorý neskôr s patričným úrokom spláca. Kreditnú kartu by sme odporúčali iba vo výnimočných situáciách a v prípade potreby čerpania do mínusu by sme si radšej odporučili u debetnej karte kontokorent, ktorého výška sa odvíja od rozdielu pravidelných príjmov a výdavkov. Banka vám nedovolí si vybrať viac peňazí, než koľko ste schopní reálne splatiť.

Finančný magazín

Príde pôžička Zonky na Slovensko už na jeseň tohto roku?

Podarilo sa nám dostať k informácii, že P2P platforma Zonky sa chystá na jeseň v roku 2019 expandovať na ďalšie Európske trhy. Podľa vyhlásení z minulosti bolo v hre aj Slovensko. Budú si môcť slovenskí spotrebitelia požičiavať za bankový úrok prostredníctvom zdieľanej ekonomiky? Len nedávno sme...
Celý článok

Pôžička bez úroku 33 miliónov pre Banskobystrický kraj

Vláda SR odklepla bezúročnú pôžičku pre Banskobystrický samosprávny kraj na opravu ciest druhej a tretej triedy. Kraj môže pôžičku čerpať v období rokov 2019 až 2021. Vyhol sa tak komerčnému zadlženiu, keďže si župa plánovala zobrať pôžičky z banky. 33 miliónov EUR pribudne do pokladnice...
Celý článok