Výhody platobných kariet

Bezhotovostný platobný styk je v súčasnej dobe stále častejší. Väčšina predajcov ho veľmi víta a nedá na neho dopustiť. Nemusí totiž uchováva žiadnu veľkú finančnú hotovosť a platiť potom banke za vklad na účet. Najmä však starší ľudia nemajú k tomuto druhu platieb príliš veľkú dôveru. Ľudia nad 60 rokov využívajú platbu kartou len v niekoľkých zanedbateľných percentách.

Platobná karta totiž poskytuje rad výhod. Asi tou najvýznamnejšou je možnosť nechať takmer všetku hotovosť na účte a platiť len s ňou. U Starších ľudí by to bolo veľmi prínosné, pretože často sa práve oni stávajú terčom vreckárov a iných zlodejov. Ak by im bola ukradnutá hotovosť, nič s tým už nenarobia a vo väčšine prípadov už ju nikdy neuvidia. Ak by im však zlodej odcudzil len platobnú kartu, je oveľa väčšia šanca, že sa z peňazí na účte nestratí ani cent. Ak však nie je na platobnej karte priamo jednoduchý PIN.

 

Čo sa platobných kariet týka, tak existujú dve varianty - kreditná karta a debetná karta. Rozhodne by sme vám však odporúčali využiť predovšetkým debetnú kartu. U nej sú peniaze pre platbu čerpané z bežného účtu klienta a pokiaľ nemá klient povolený takzvaný kontokorent, tak sa nemožno nikdy dostať do mínusu.

 

Kreditné karty oproti tomu fungujú na princípe čerpanie úveru. Kreditná karta je totiž úplne mimo bežný účet a klient pri jej využití v podstate čerpá úver - kredit - ktorý neskôr s patričným úrokom spláca. Kreditnú kartu by sme odporúčali iba vo výnimočných situáciách a v prípade potreby čerpania do mínusu by sme si radšej odporučili u debetnej karte kontokorent, ktorého výška sa odvíja od rozdielu pravidelných príjmov a výdavkov. Banka vám nedovolí si vybrať viac peňazí, než koľko ste schopní reálne splatiť.