Veľká pôžička alebo hypotéka ovplyvňuje životný smer spotrebiteľov

Záujmom štátu je zaradiť do systému, čo najviac občanov aby dosahovala ekonomika blahodarný rast. V USA tento model využívajú už niekoľko desaťročí a prináša im skvelé výsledky.

Politika na západe je od tej našej odlišná. 100% hypotéky a hypopôžičky sa schvaľujú pre mladé rodiny ako na bežiacom páse.Štátu to totiž zaručuje, že občania sa zaradia do systému a nebudú skúšať rôzne rizikové aktivity. Ak mladá rodina začína svoj spoločný život s dlhom na krku a vyššou mesačnou splátkou, núti ju to pracovať a tým zvyšovať ekonomický rast krajiny. Zadĺženosť domácností je preto v USA najvyššia a štátu to neprekáža.
 

Niektorí začínajú so študentskou pôžičkou

Nato aby mohol Americký občan žijúci v USA študovať na škole, ktorá sa mu najviac páči, musia jeho rodičia šporiť praktický celý život. Ak majú viac detí alebo to proste nezvládajú, študent môže siahnuť po študentskej pôžičke. Tento produkt je rovnako veľmi dostupný a koreluje s politikou systémového občana. Študent po ukončení štúdia je prakticky nútený ihneď sa zamestnať a začať tak splácať svoje štúdium.
 

Veľké pôžičky podporujú budúci rast HDP

Zodpovednosť,ktorú si na seba prevezmú dlžníci v podobe hypotéky alebo hypopôžičky je obrovská. Človek upúšťa od svojich zámerov riskovať (napríklad v podnikaní) a prispôsobí sa rodinnému životu. Spláca svoju hypotéku a šporí na štúdium pre deti. Ak takýchto občanov má krajina väčšinu, tak ekonomicky prosperuje.
 

U nás hypotéku len tak nedostanete

Politika Slovenska je podstatne odlišná. Štát si chráni štatistickú hranicu zadlženosti domácnosti, aby si koniec koncov mohol sám výhodnejšie požičať. Mladá rodina tak nemôže od banky získať 100% hypotéku a je nútená finančné podporovať realitný biznis v podobe podnájmov. Základný ľudský pud osamostatnenia sa je totiž silnejší ako racionálna voľba šporiť si a bývať s rodičmi. V konečnom dôsledku tak mladí občania platiaci predražený podnájom neušetria, nakoľko im podnájom kompenzuje splátku na hypotéku.
 
 

Oveľa však môže prísť aj štát

Nedostupnou hypotékou pre mladých netrpia len samotní občania ale koniec koncov aj štát. Prenajímanie nehnuteľnosti na podnájom je v súčasnosti z väčšej miery nekontrolovateľné a len veľmi málo prenajímateľov odvádza sa svoj príjem z podnájmu skutočnú výšku dane z príjmu.
 

Neviditeľná pôžička alias predražené bývanie

Ochrana spotrebiteľa podnájomníka je na Slovensku žiaľbohu slabá. V porovnaní so zákonmi v USA prakticky až katastrofálna. Občania tak platia mesačne splátky za nájom , ktoré by mohli radšej platiť banke za hypotéku alebo hypopôžičku. Regulovať zákonom prenájom bytov je veľmi jednoduché a postačovalo by len ak by bolo viazané na živnosť, keďže sa jedná o podnikateľskú činnosť. Upraviť takto zákon je však vo hviezdach, keďže prenájom nehnuteľností patrí k najlepším biznisom v súčastnosti, ktorý praktikujú aj niektorí zástupcovia samotných politických strán.
 

Slováci bez motivácie

Zaradenie mladých ľudí do systému s motiváciou pracovať pre splácanie vlastnej nehnuteľnosti a rozvoj vlastnej rodiny je u nás nemožné. Model z USA sa nekoná a mladí ľudia sú nútení zarobiť si na vlastný kapitál. Či je toto správny smer však ukáže až čas. Zadĺženosť domácnosti je kvôli drahému podnájmu vysoká, tá sa však neuvádza v štatistike, ktorá je pre svetové ratingové agentúry dostupná.

Pôžička pre každého