Prestaňte odkladať rozhodnutie o sporení pomocou týchto 5 tipov

Prokrastinačné správanie je vlastne jednou zo spoločných čŕt všetkých ľudí. Riadenie času znamená pre rôzne kultúry rôzne veci. Výskum však ukazuje, že mnohé kultúry, či už západné alebo východné, majú spoločné tendencie k "prokrastinácii". Jediným rozlišovacím znakom tejto spoločnej tendencie je "dôvod odkladania".

V tomto článku rozoberieme vzťah medzi "prokrastinačným" správaním a sporením a podelíme sa s vami o dôvody nutkania odkladať sporenie a 5 spôsobov, ako sa s nutkaním odkladať si zbaviť.

1. Môžete si stanoviť konkrétne ciele

Výskum ukazuje, že naše nejasné alebo abstraktné ciele sa častejšie odkladajú ako naše konkrétne a jasne definované ciele.

Keď máme takýto pohľad na svoje ciele, myslíme si, že ich aj tak nemôžeme dosiahnuť, alebo môžeme konať s predpokladom, že je príliš ťažké ich dosiahnuť. Všetky tieto prístupy zvyšujú riziko prokrastinácie. Preto si musíme stanoviť reálnejšie a konkrétnejšie ciele, aby sme potlačili nutkanie ich odkladať.

Napríklad cieľ ako "začať šetriť" sa považuje za pomerne vágny cieľ a vyvoláva v nás nutkanie odkladať. Cieľ ako "otvoriť si začiatkom týždňa sporiaci účet" však vyjadruje konkrétnu úlohu, a tak nám umožňuje konať.

2. Zamerajte sa na "teraz" namiesto budúcich možností

Prokrastinátori (odkladačo rozhodnutí) sa vo všeobecnosti vyhýbajú konaniu "v prítomnosti". Pretože niektoré z dôvodov, prečo odkladáme, sú myšlienka, že v budúcnosti bude existovať atraktívnejší akčný plán, predpoklad, že je dostatok času na dokončenie práce/ dosiahnutie cieľa, alebo jednoducho čakanie na lepšie podmienky. Tieto myšlienky sú tiež považované za jeden z hlavných dôvodov nášho dlhodobého odkladania rozhodnutí.

Napríklad sa vyhýbame tomu, aby sme začali cvičiť doma, a plánujeme začať s náročnejším cvičením v posilňovni. Ak však začneme cvičiť teraz, nebráni nám to v tom, aby sme v budúcnosti plánovali vstúpiť do posilňovne. Rovnako tak čakanie napríklad na prémie od spoločnosti, v ktorej pracujeme, aby sme mohli začať využívať nástroje sporenia, je v skutočnosti len odkladaním a brzdením akýchkoľvek úspor, ktoré by sme mohli dosiahnuť, kým prémie nedostaneme.

Možno si myslíte, že dôvodom odkladania sporenia je vaša tendencia sústrediť sa na budúcnosť. Hoci je tento prístup vo váš prospech, je tiež veľmi dôležité, aby ste nepremeškali deň a urobili kroky k svojmu "budúcemu" cieľu pomocou malých a konkrétnych plánov už dnes. Z tohto dôvodu môžete začať vyčleňovať časť svojho existujúceho rozpočtu na úspory už teraz.

3. Môžete nájsť riešenia pre svoje nerozhodnosti

Ďalšou príčinou odkladania je nerozhodnosť. Ak nemôžeme prijať žiadne rozhodnutie včas alebo sa rozhodnúť, kedy konať, myslíme si, že najlepšou vecou, ktorú môžeme v tejto situácii urobiť, je odložiť rozhodnutie.

Môžeme napríklad odkladať sporenie, pretože sa nevieme rozhodnúť, ktorý spôsob sporenia je pre nás výhodnejší. Inými slovami, vo všeobecnosti, keď sa náš rozhodovací proces predlžuje, môžeme, žiaľ, radšej neurobiť žiadne rozhodnutie. Aby sme sa vyhli takzvanej "paralýze z analýzy alebo voľby", musíme k rozhodnutiam pristupovať z praktického hľadiska.

Ak sa aj vy stretávate s oneskorením pri realizácii svojho sporiaceho plánu z dôvodu nerozhodnosti, môžete namiesto odkladania začať robiť podrobný prieskum, aby ste urobili správne rozhodnutie. Pamätajte si, že keď si jasne vytýčite smer, ostatné bude oveľa jednoduchšie.

4. Môžete vyhodnotiť, či sa sami sabotujete

Odborníci na behaviorálne vedy tvrdia, že niekedy si jednotlivci sami vytvárajú prekážky, aby odložili dosiahnutie cieľa. V prípade akéhokoľvek neúspechu tak sebakritiku nahradí dôvod prekážky. Toto správanie, nazývané "sebapoškodzovanie", sa často používa ako obranný mechanizmus. Študent môže napríklad odložiť učenie sa na skúšku, pretože sa domnieva, že ju nezvládne. Dôvod, prečo nezískal dobrú známku zo skúšky, tak pripisuje nedostatku času namiesto nedostatku vedomostí.

Rovnaký obranný mechanizmus sa vyskytuje aj v oblasti "sporenia" a "akumulácie". Keď neveríme, že môžeme ušetriť na niektorých svojich výdavkoch, aby sme ušetrili, naša zručnosť "hospodárenia" je nahradená rizikom sebapoškodzovania.

Ak máte pocit, že sa sabotujete nespravodlivou sebakritikou, keď máte v úmysle sporiť, môžete sa zamerať na to, aby ste svoj prvý pokus o sporenie uskutočnili s čo najmenšími cieľmi a zmenili svoje nesprávne presvedčenie o svojich schopnostiach sporiť.

5. Dlhodobé myslenie môžete premeniť na zvyk

Jedným z výsledkov výskumu behaviorálnych vedcov o prokrastinácii je, že ľudia sa vo všeobecnosti zameriavajú na blízku budúcnosť a vyhýbajú sa vytváraniu dlhodobých plánov.

Študent môže napríklad odkladať začiatok domácich úloh tým, že trávi hodiny aktivitami, ako je surfovanie po sociálnych sieťach, hranie počítačových hier a sledovanie televízie. Je to preto, že tieto činnosti sú z krátkodobého hľadiska vnímané ako príjemnejšie než práca na danej úlohe. Táto forma prokrastinácie, niekedy označovaná ako "hedonistická prokrastinácia", nás môže viesť k správaniu, ktoré prináša krátkodobé a okamžité uspokojenie namiesto práce na prospešných cieľoch.

Hoci nám táto tendencia umožňuje uprednostňovať činnosti, ktoré nás tešia, ak svoj inštinkt prokrastinácie neudržíme pod kontrolou, môže sa z toho stať vážny problém. Namiesto stanovenia dlhodobých cieľov v oblasti sporenia môžu krátkodobé aktivity, ako sú dovolenky, nákupy a zábava, viesť k preškrtnutiu našich plánov v oblasti sporenia.

Najlepším spôsobom, ako sa s touto dilemou vyrovnať, sa zdá byť stanovenie krátkodobých aj dlhodobých cieľov a dodržiavanie tejto stratégie.

Prečo sme my ľudia takí

Jeden z názorov sa obracia priamo na našu pradávnu zvieraciu minulosť. Ako všetci dobre vieme, zvieratá neplánujú dlhodobo niekoľko rokov dopredu. Dokážu si vytvoriť zásoby za zimu a potlačiť tak okamžité túžby, nie to však dlhodobé plánovanie. Keďže sa v našej DNA nachádza po milióny rokov zaužívané chovanie, je ťažké ho prekonať. Možno niektorí z nás dokážu dlhodobo plánovať na niekoľko rokov dopredu. Táto dobrá vlastnosť sa však môže schovávať za jednoduchým vysvetlením. V jeho DNA môže kolovať veliteľská krv (vodca svorky). Môže byť teoretickou pravdou, že niektorí jedinci pri vykonávaní vodcu svorky boli uspôsobený k dlhodobému plánovaniu, ktoré zabezpečovala prežitie svorky ako takej z dlhodobého hľadiska. Čo sme ale nezdedili genetickými informáciami sa môžeme jednoducho naučiť a to aj vďaka tomuto článku.

Zdroj článku: Přestaňte otálet s rozhodováním o úsporách díky těmto 5 tipům

 

ŽIADOSŤ O PÔŽIČKU
Vyplňte nezáväznú žiadosť a získajte peniaze do 15 minút

► POŽIADAŤ