Predražené reality nútia ľudí siahať po pôžičkách

Azda najiracionálnejšie sú ceny za prenájom a predaj bytov či domov. Nehľadajte v tom logiku. Cena nehnuteľností sa odvíja od náhody a dopytu. Už teraz je situácia taká, že mladá rodina na hypotéku nedosiahne a kvôli nájmu sa musí zadlžovať.

Nájomníci

Platí to hlavne vo veľkých mestách ako Bratislava, Košice, Banská Bystrica alebo Nitra. No nižšie ceny nenájdete ani v menších mestách. Dôvodom je realita, ktorá je pre mladé rodiny krutá. Nové bývanie si za vlastné nekúpia a tak jediným riešením je predražený prenájom.

Kvôli prenájmu je potrebná pôžička

Ten kto si byt alebo dom prenajímal, určite dobre vie, koľko stojí prvotný náklad. Nájomník totiž chce, či nechce musí zložiť jeden nájom vopred, kauciu a odmenu pre realitného makléra. Ak si teda mladá rodina chce prenajať byt v hodnote 800 EUR mesačne, musí zaplatiť hneď na začiatku 2400 EUR. Častokrát je tak nútená siahnuť kvôli tomu po pôžičke. Tento náklad neodvíja ďalšie náklady, ktoré mladú rodinu ešte čakajú a to vo forme kúpi potrebného nábytku a vybavenia do domácnosti.
 

Drahý prenájom a žiadna kontrola

Hovorí sa, že jednoduché veci bývajú najlepšie. Prečo potom štát nezaviaže prenajímateľov bytov a domov živnosťou? Prenajímanie nehnuteľnosti je preukázateľne podnikateľská činnosť, ktorej jediným účelom je vytvorenie zisku. Často krát sú ale nájomníci svedkami toho, že majiteľ nehnuteľnosti nepriznáva tento zisk a nájomné vyberá tzv. načierno. Práve tento priestor na krátenie daní z príjmu prináša nájomníkom nestabilný pocit. Zaplatiť nájomné do rúk bez toho aby ste dostali akékoľvek potvrdenie prináša neistotu a strach z možného ukončenia nájmu.

Prenajímatelia z radov politikov

Zaviazať prenájom nehnuteľností živnosťou je skvelý nápad, ktorý by okamžite spôsobil to, že majitelia nehnuteľností by museli zdaňovať svoj zisk. Tento jednoduchý krok sa žiaľ ale nestane. Odhlasovať takýto zákon by museli totiž aj tí, ktorí prenajímajú nehnuteľnosti najviac. Keďže politik má zo zákona zakázané podnikať, tak prenájom nehnuteľností je akýmsi obchvatom k tomu, aby podnikať mohol a všetko bolo v poriadku.

Ako rastie cena?

Cena za prenájom nehnuteľností je do veľkej miery určovaná náhodou. Určitým spôsobom ju môžu ovplyvniť média, ktoré o zvyšovaní cien hovoria a častokrát len za účelom jej následného zvýšenia. Ide o určitú PR stratégiu v realitnom biznise, ktorý v prevažnej miere ovládajú ľudia z vyšším príjmom.

 

Ako cenu znížiť?

Jediný spôsob ako znížiť cenu prenájmu je zásah vyššej moci alebo nezáujem nájomníkov.

 

Biznis s pudmi
Bývať vo vlastnom alebo mať pocit vlastného priestoru je niečo, po čom prirodzene túži každý z nás. Jedná sa o jednu z najväčších priorít rodín, ktoré kvôli pocitu vlastnej strechy nad hlavou sa častokrát zadlžujú. Tento pocit osamostatnenia sa je v nás hlboko zakorenený a častokrát silnejší ako naše rácio. Biznis s realitami je rovnako lukratívny ako biznis s jedlom či sexom. Je preto vysoký predpoklad, že práve reality patria medzi tie obchody, ktoré sú najmenej rizikové a prinášajú najväčší zisk.

 

 

ŽIADOSŤ O PÔŽIČKU
Vyplňte nezáväznú žiadosť a získajte peniaze do 15 minút

► POŽIADAŤ