Postará sa zmena minimálnych limitov pri PZP o zvýšenie ceny poistného?

Od januára platia nové stropy poistného plnenia pre povinné zmluvné poistenie (PZP), ktoré stúpli z pôvodných hodnôt a to nasledovne. Z jednej škodovej udalosti o 240 000 € na 5 240 000 € a bez ohľadu na počet poškodených o 50 000 € na 1 050 000 € za škodu. Špekuluje sa o tom, že aj tieto zmeny môžu spôsobiť nárast ceny povinného zmluvného poistenia.

Hrozia vyššie ceny PZP?

Bude drahšie PZP?

Zmena limitu poistného plnenia pre povinné zmluvné poistenie by sa nemala prejaviť na cene PZP nejako výrazne, no pravdepodobne to negatívny dopad prinesie. O zvýšenie cien sa však môže postarať iný dôvod a to judikáty o nemajetkových ujmách, ktoré sa postarali o nový pohľad na výpočet poistného plnenia. Lacné PZP tak asi nebude tento rok aktuálnou témou číslo 1 a to ani v prípade uzatvorenia PZP online prostredníctvom internetu.

Názory opýtaných motoristov na zmenu poistného plnenia PZP

43 ročný Jozef z Trenčína, ktorý je šoférom už 25 rokov reaguje na zmenu slovami:

"Niečo som čítal v novinách o tom, že sa majú stropy zvýšiť. Ide o nariadenie Európy a tak predpokladám, že je to nutnosť. Sám osobne dúfam, že táto zmena sa nijako neprejaví do zvýšenia cien za PZP, pretože už teraz sú ceny dosť vysoko.Verím, že nenastane situácia, že kvôli PZP budem musieť zobrať pôžičky"

52 ročný profesionálny vodič z Prešova komentoval zmenu slovami:

"Určite je to potrebné. Treba si uvedomiť, že pri autonehode sa škoda môže vyšplhať do katastrofálnych výšok a to môže predstavovať veľkú stratu. Európska komisia zareagovala dobre a predpokladám, že k zmene dôjde opätovne tak do dvoch - troch rokov."