Nový podvod šíriaci sa cez Facebook okráda ľudí rad radom!

Dostali sme upozornenie od českých kolegov finančného portálu Ammado, že v Českej republike sa začalo šíriť množstvo podvodov organizovaných výlučne prostredníctvom sociálnej siete Facebook a medzi poškodenými majú byť aj Slováci.

Požičajú vám, no musíte mať paušál

Neznámi páchatelia vystupujúci pod rôznymi profilmi lákajú užívateľov sociálnej siete Facebook na výhodné pôžičky, za ktoré si nechajú poslať spoplatnenú SMS. Samozrejme po odoslaní prijatého SMS kódu podvodníkom, pôžičku ani peniaze nikdy neuvidíte. Cena takejto podvodnej SMS sa pohybuje v rozmedzí 999 Kč až 2000 Kč

Zarážajúca je ich arogantnosť

Ammado sa podarilo získať nafotené správy priamo od jedného z podvodníkov, ktorý okráda ľudí arogantným spôsobom. Jeho príliš vysoké sebavedomie nasvedčuje, že sa pravdepodobne schováva za vymyslený profil v presvedčení, že ho nikdy nechytia.

Svoje obete vyhľadávajú v skupinách

Pôžičkový podvodníci číhajú na svoje obete rôznych finančných skupinách so zameraním na inzerciu s pôžičkami. Do skupín vkladajú svoje príspevky, v ktorých prehlasujú, že vám požičajú ihneď na ruku a bez akéhokoľvek dokladovania. Čakajú až sa niekto chytí a následne ho oberú aj o to posledné.

Ľudia, ktorým nechce nikto požičať

Do pasce podvodníkov sa nechávajú nalákať spotrebitelia, ktorým už pôžičkové spoločnosti nechcú požičať alebo cudzinci žijúci v Českej republike bez trvalého pobytu medzi ktorými nechýbajú aj Slováci. Títo ľudia nemajú inú možnosť ako sa dostať k peniazom a tak vyhľadávajú rôzne skupiny a fóra, na ktorých sa snažia nájsť súkromného investora, ktorý im pôžičku poskytne.

Zneužijú tieseň a bezmocnosť

Práve fakt, že ide väčšinou o klientov, ktorí majú problém pôžičku získať klasickým spôsobom, podvodníci zneužívajú. Vedia, že klient je pripravený podstúpiť riziko a tak svoj podvod môžu dokonale pripraviť.

Chceš pôžičku? Tak zaplať!

Po súhlase s  požiadavkami podvodného investora vám príde na mobil potvrdzujúca SMS platba s kódom, ktorý odošlete podvodníkovi. Je to rafinovaný spôsobom ako sa dostať k peniazom obete. Poškodený nemá prehľad akú službu si za zaplatený poplatok objednal, keďže podvodník zadá mobilnú platbu cez internet sám. Jediné, čo tak ostane poškodenému je nezmyselný kód, a pravdepodobne falošný profil páchateľa.

Odhaliť páchateľa nie je pre políciu problém

To, že podvodníci zvolil takúto formu získavania finančných prostriedkov nasvedčuje tomu, že ide o amatérov, ktorí dlho nepobudnú na slobode. Na Facebooku sa neschováte za falošný účet, každá zmena je uložená a polícii vydaná ihneď po požiadaní. Rovnako SMS platby su vysoko chránené ako každá legálna platobná metóda. Mobilný operátor presne vie, komu odišli peniaze za SMS.

Pod článok sme pridali diskusiu. Prosím zapojte sa a napíšte nám svoj názor.

Ďalšie TOP články

       

Podvod - pôžičky