Neočakávané výdavky

 

Každý to z nás pozná. Zrazu sa niečo pokazí, niečo stane. Jednoducho povedané, všetko zlé chodí nečakane. Áno, tak to v živote chodí. Budúcnosť je náhoda, ktorá sa nedá predpokladať.

Každému z nás sa v živote aspoň raz stalo, že nastala situácia keď sme jednoducho potrebovali urgentne peniaze. Na dovolenke Vám bankomat zožral kartu, dcéra si pri korčuľovaní vyrazila zub alebo prišiel nečakaný nedoplatok za energie. Takéto náhodné a nečakané výdavky jednoducho nedokážeme predpovedať a to je v poriadku. Na jednej strane je pravdou, že treba mať bokom odložené finančné prostriedky „keby sa náhodou niečo stalo“ na strane druhej ale píšeme hneď z úvodu, že smola prichádza nečakane. Nemôžeme mať odložené peniaze na všetko, pretože nedokážeme počítať so všetkým a tak práve v situácii, ktorá vyžaduje okamžitú finančnú dotáciu je pôžička vhodným riešením. Dokonca aj milionári a veľkopodnikatelia siahajú pre svoje investície po pôžičkách. Investícia je niečo, s čím nepočítali a nemôžu uvoľniť toľko finančných zdrojov. Je to ako keby sme chceli za vyrazený zub zaplatiť tak, že predáme chladničku. Aj keď máme finančné zdroje, tieto sú ale premenené do fyzických vecí, ako napríklad byt, dom, auto, televízor, či už spomínaná chladnička.

Pôžičku si treba vybrať zodpovedne

Hanbou nie je zadlžiť sa. Tento chybný úsudok často núti človeka práve k tomu aby predal vlastné veci osobnej spotreby a vyhol sa tak pocitu zadlženia. Dôležité však je vybrať si tu správnu pôžičku, ktorú budeme schopní riadne a na čas splácať. Radšej menej ako viac a čo na kratšiu dobu. Vždy je pôžička s kratšou dobou splatnosti výhodnejšia. Toto by ste mali vedieť. Samozrejme nemyslíme tým expresné pôžičky so splatnosťou na pár dní.

Ak sa dostaneme nečakane do situácie, v ktorej si nedokážeme poradiť sami, je prirodzené požiadať o pomoc druhých. Neočakávané situácie nám bude budúcnosť žiaľ prinášať neustále a tak keď nás postihne jedna z nich, prekonajme ju spoločne.

Na čo si dať pozor:

  • Nenechajte sa nalákať na poplatky vopred
  • Nepožičiavajte si viac ako v skutočnosti potrebujete
  • Vždy si vyberte kratšiu splatnosť pôžičky