Koľko zaplatíte za výmenu OP pri zmene trvalého pobytu

Ak ste sa rozhodli zmeniť trvalý pobyt, je vašou povinnosťou nahlásiť túto zmenu aj príslušným úradom. Okrem úradov odporúčame nahlásiť zmenu aj všetkým veriteľom v prípade ak čerpáte pôžičky, či hypotéku, ako aj iným zmluvným partnerom. Zmena adresy a následné nedoručenie písomností vám môže spôsobiť zbytočné problémy.

Zmena trvalého pobytu

Koľko vás bude stáť zmena OP?

Poplatok, ktorý zaplatíte za zmenu OP (občianskeho preukazu) z dôvodu zmeny trvalého pobytu je v súčasnosti 4,50 EUR. Tento poplatok je potrebné uhradiť pri žiadosti o vydanie nového OP. V prípade ak nový OP potrebujete rýchlo, môžete požiadať o expresné vydanie do 48 hodín. V tomto prípade si ale pripravte 24,50 EUR.

Existuje možnosť upustenia od poplatku?

Pri vydávaní nového OP resp. pri jeho výmene neexistuje žiadna výnimka pre odpustenie poplatku. Výnimky, na ktoré sa vťahuje odpustenie od poplatku sú jedine v prípade straty alebo krádeže OP, no aj to má svoje podmienky za akých okolností môže k odpusteniu prísť.

Kde si vymeníte svoj OP?

Občiansky preukaz si môžete jednoducho vymeniť v mieste svojho nového trvalého bydliska. Pozor, žiadosť o vydanie nového OP z dôvodu zmeny trvalého bydliska je nutné podať osobne. (O výnimku môžu požiadať len zdravotne postihnutý ľudia).

Akú máte lehotu?

Na vyzdvihnutie nového dokladu máte zákonom stanovených 90 dní. Do tejto doby je vašou povinnosťou si OP prevziať a to na ktoromkoľvek okresnom riaditeľstve, ktoré ste uviedli pri podaní žiadosti o vydanie občianskeho preukazu. Rovnako môžete využiť aj doručenie občianskeho preukazu na adresu na území Slovenskej republiky a to za prijateľný poplatok 3 EUR vo forme kolku.

TIP: Prečítajte si zaujimavý článok o tom, koľko dať vreckové deťom.

Finančný magazín

Príde pôžička Zonky na Slovensko už na jeseň tohto roku?

Podarilo sa nám dostať k informácii, že P2P platforma Zonky sa chystá na jeseň v roku 2019 expandovať na ďalšie Európske trhy. Podľa vyhlásení z minulosti bolo v hre aj Slovensko. Budú si môcť slovenskí spotrebitelia požičiavať za bankový úrok prostredníctvom zdieľanej ekonomiky? Len nedávno sme...
Celý článok

Pôžička bez úroku 33 miliónov pre Banskobystrický kraj

Vláda SR odklepla bezúročnú pôžičku pre Banskobystrický samosprávny kraj na opravu ciest druhej a tretej triedy. Kraj môže pôžičku čerpať v období rokov 2019 až 2021. Vyhol sa tak komerčnému zadlženiu, keďže si župa plánovala zobrať pôžičky z banky. 33 miliónov EUR pribudne do pokladnice...
Celý článok