Je výhodou požičať si alebo sporiť?

Pôžička či prasiatko?

Vraj je dokázané, že pre človeka je jednoduchšie splácať než sporiť. Pravdepodobne je to spôsobené tým, že sa rozhodujeme medzi voľbami – musím a môžem. Ak niečo môžem, teda sporiť tak to nemusím. No ak niečo musím, teda splácať tak to jednoducho musím.

Je výhodou požičať si alebo sporiť?

Negatívne vplyvy sú účinnejšie než pozitívne.


Vedecké výskumy jednoznačne dokázali, že negatívnu skúsenosť vnímame mnohonásobne viac oproti pozitívnej. Aby sme pochopili ako to vedci myslia, podelíme sa s Vami o nasledovný myšlienkový experiment. Predstavte si, že v lese nazbierate plné vedro čučoriedok. Krásne a sladučké, „mňam“. Toto vedro plné čučoriedok je pozitívum a keď z ničoho nič nám na tu hŕbu čučoriedok pristane veľká zelená skákajúco - lietajúca kobylka s obrovským žihadlom trčiacim zo zadku a vypuklými očami ako chameleón, čo sa stane? Okamžite sa nám všetky čučoriedky znechutia.


Teraz si predstavme opačnú situáciu. Sme botanici a rozhodli sme sa tráviť víkend zbieraním veľkých zelených kobyliek, ktorým trčí zo zadku žihadlo a pôsobia skutočne dosť odpudivo. Už sme nazbierali plný kýbeľ, keď zrazu z ničoho nič nám vietor prifúkne do vedra plného hmyzu, krásnu sladučkú čučoriedku. Čo sa stane? Príde nám zrazu to vedro plné skákajúcich kobyliek lákavejším? NIE!


Negatívna skúsenosť – musíme prežiť!

To je odpoveď vedcov. Musíme prežiť v džungli plnej ohrozenia a preto človek vníma negatívum mnohonásobne viac oproti pozitívu. Tento logický záver sa však dá jednoducho usúdiť aj na medziľudských vzťahoch. Manželia spolu žijú niekoľko rokov, no pri rozchode vnímajú len negatívne vlastnosti partnera. Jeden jediný prešľap dokáže zničiť dlhoročný vzťah plný krásnych a romantických chvíľ. Jedno uhryznutie včely dokáže spôsobiť traumu na celý život.


Požičať si znamená byť dlžný

Hlavnou príčinou prečo si ľudia neradi požičiavajú (a to nielen peniaze) je pocit z toho, že som niečo niekomu dlžný. Tak čo je potom hlavnou príčinou prečo si ľudia nesporia? Podľa vedcov je to okamžitá túžba z pôžitku, ktorá sa našťastie vekom vytráca (možno práve preto sú starší ľudia šetrnejší). Jednoducho povedané, túžime si užívať všetky slasti a to hneď okamžite.


Človek bonviván s pôžičkou aj bez nej

Že sme tak trošku pôžitkári asi nie je nič s čím by sme sa nestotožnili. Aj pôžička na auto (alebo leasing) je vlastne prejav pôžitku. Všetko je ale tak ako má byť.  Pôžitok patrí k ľudskému životu a pre veľa ľudí je jediným zmyslom života. Ak si chceme niečo dopriať, napríklad dovolenku, tak nie je nič zlé na tom keď si požičiame a neskôr svoj dlh splatíme. To, čo zaplatíme navyše za pôžičku vnímame ako poplatok sa to, že si svoj pôžitok môžeme dopriať okamžite, čo je vlastne pri sporení vylúčené. Aj ľudia, ktorí sa držia názoru, že sporiť je rozumnejšie často krát čerpajú hypotéky. Okamžitá túžba po vlastnom bývaní dokáže presvedčiť aj skeptika o tom, že zadlžiť sa je prirodzenou formou existencie človeka.


Pôžičky nielen pre pôžitok

Samozrejme, že nesiahame po pôžičkách len v prípade ak si chceme užiť. Prevažná miera účelu pôžičky je zlá finančná situácia a nečakaný výdavok. Spotrebiteľa často krát nemajú ani finančné prostriedky na základné potreby seba a svojich detí. Mladí ľudia sú odkázaný sami na seba a mnohokrát nastupujú do života s podlžnosťou, ktorú už vymáha exekútor. 3 700 000 exekúcií je číslo alarmujúce. Toľko exekučných titulov bolo vydaných na tak malom území akým je Slovensko s počtom obyvateľov cca 5,5mil. (2017 – 2018). Prevažnú časť exekúcií zapríčiňujú potrebné existenčné služby ako: nedoplatky za poisťovne, poplatky za energie, poplatky za mestskú dopravu, daňové nedoplatky a iné náklady spojené so životom.

Otvorenou odpoveďou dnešného článku ostáva naša hlavná otázka: Je výhoda požičať si alebo sporiť?
Nechávame na Vás milí čitateľa aby ste si vytvorili z článku vlastný názor. Ammado rešpektuje každého klienta s každým názorom. Pod článkom máte k dispozícii komentáre prostredníctvom služby Facebook. Budeme radi ak sa s nami o Váš názor podelíte.

Finančný magazín

Pôžička Bratislava - Online pôžičky dostupné non-stop

Aj klienti s Bratislavy a jej okolia môžu žiadať o online pôžičku. Stačí pritom jednoduché pripojenie k internetu a to buď na osobnom počítači, notebooku alebo mobilnom telefónne. Požičajte si výhodne len z Ammado to máte jednoducho cez internet. Bratislavská pôžička Rovnako ako aj s ostatných...
Celý článok

Zdedili ste pôžičky? Prezradíme vám ako sa ich zbavíte

Zdediť nemusíte iba majetky. Častokrát sa totiž stáva, že dedič namiesto majetkov zdedí po svojom príbuznom (poručiteľovi) aj pôžičky a dlhy. Ak dedičstvo neodmietnete, je vašou povinnosťou splatiť ich. Prezradíme vám ako jednoducho môžete dedičstvo odmietnuť a zbaviť sa tak prípadných...
Celý článok

Ammado pôžička je dostupná aj na Veľkú noc

Ďakujeme všetkým našim návštevníkom finančného portálu Ammado. Aj tento rok nebudeme obmedzovať počas veľkonočných sviatkov našu dostupnosť a všetky služby spojené s portálom ostanú v prevádzke. Na šibačku pre pôžičku Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí si zvyknú vyšibať počas veľkej noci nejaké...
Celý článok