Ekonomika bude klesať. Pôžičky budú stále v kurze okrem hypoték

Dá sa predpokladať, že po ukončení núdzového stavu kvôli útoku vírusu COVID 19 sa ekonomika oslabí. Na základe minulých dát z finančných kríz je preto jasné, že ľudia odložia svoje rozhodnutia o hypotékach a požičiavať si budú viac z nebankoviek.

Ekonomika

Keď sa ekonomike darí, spotrebitelia uprednostňujú bankové pôžičky a hypotekárne úvery. Požičiavajú si vyššie sumy, ktoré investujú do svojho bývania, podnikania alebo iného hnuteľného a nehnuteľného majetku. V prípade ekonomického prepadu sú viac v kurze nebankové pôžičky. Tento fenomén je spôsobený menšou bonitou žiadateľov o pôžičky, ktorí už nedokážu spĺňať bankové podmienky pre získanie úveru. Druhým dôvodom je aj osobná úspora spotrebiteľov, ktorí sa snažia odkladať dôležité životné rozhodnutia o novom bývaní, kúpe automobilu, drahej dovolenky alebo investície do podnikania.

Prebudenie ekonomiky môže byť rýchle

Aby sa všetko vrátilo do pôvodných čísiel, je potrebné zachovať všetky pracovné miesta a to aj za vysokú cenu, ktorú musí štát zamestnávateľom zaplatiť. Ďalším dôležitým spektrom pre obnovu ekonomického rastu je záchrana podnikateľov a malých firiem. V prípade dodržanie týchto dvoch podmienok sa predpokladá, že ekonomika daného štátu sa oživí už do niekoľkých mesiacov.

Budú pôžičky drahšie?

Ekonomický úpadok nebude mať žiadny vplyv na ceny pôžičiek, pretože na Slovensku je úroková sadzba nebankových pôžičiek kontrolovaná Slovenskou národnou bankou. Drahšie však môžu byť hypotéky a úvery na bývanie. Pri týchto typoch úverov býva pravidlom, že počas ekonomického úpadku sú drahšie.

 

ŽIADOSŤ O PÔŽIČKU
Vyplňte nezáväznú žiadosť a získajte peniaze do 15 minút

► POŽIADAŤ