České pôžičky sú drahšie ako tie slovenské!

Finančný portál Ammado porovnal všetky dostupné pôžičky v Českej a Slovenskej republike a výsledky tohto porovnania vám prinášame v dnešnom článku.

Slovenské a české pôžičky

 

Ochrana spotrebiteľov je na Slovensku prísnejšia

Porovnávali sme produkty všetkých typov pôžičiek. Od pôžičky na Bývanie až po pôžičky takzvané pred výplatou. Z nášho prieskumu jednoznačne vyplynulo že na českom trhu sú pôžičky oveľa drahšie než na Slovensku. Benefitom českých pôžičiek však je že sú omnoho dostupnejšie pre klientov a jednoduchšie získateľné.

Slovenská pôžička má limit

Podľa novely zákona o spotrebiteľskom úvere má dohľad nad nebankovými spoločnosťami národná banka Slovenska. Tá okrem iného má aj v kompetencii rozhodovať o výške ročnej percentuálnej miery nákladov, čo sa v konečnom dôsledku odráža na samotnom úroku za pôžičku.

Pôžička a limit RPMN

Vďaka tomuto obmedzeniu výšky ročný percentuálnej miery nákladov bolo nútených skončiť niekoľko nebankových spoločnosti na Slovensku, pretože sa nedokázali zmestiť do zákonom povolených percentuálnych noriem ako príklad uvedieme spoločnosti ako Provident, Pohotovosť, Credit-on, Ferratum, Kešovka a iné.

Pôžičky boli novelizované aj v Českej republike

Aj v Českej republike došlo k zmene zákonu o Spotrebných úverov. Česká Národná Banka prevzala kontrolu nad nebankovými spoločnosťami a rovnako ako na Slovensku vykonáva nad nimi dohľad. Každý nebankový subjekt ktorý chce legálne poskytovať pôžičky musí mať platnú licenciu Českej národnej banky. Ročná percentuálna miera nákladov v Českej republike sa však pohybuje na oveľa vyššej úrovni ako je to v prípade Slovenska.

Za nebankovú pôžičku aj niekoľko tisíc % RPNM

Taká je momentálne realita v Českej republike, v ktorej fungujú nebankové subjekty a poskytujú takzvane pôžičky pred výplatou. U niektorých produktoch sa tak ročná percentuálna miera nákladov môže vyšplhať až na niekoľko desiatok tisíc percent ročne.

Slovenským Pôžičkám chýba prirodzený trh

Všetko dobre je aj na niečo zlé. Na Slovensku sú síce lacnejšie pôžičky oproti Českej republike no limit RPNM úplne zabrzdil trhový rozvoj. Nie je dôvod biť sa s konkurenciou ani ponúkať kvalitnejšie služby, pretože trh nerastie ale naopak stagnuje.

České pôžičky zažívajú revolúciu

Je ich toľko, že musia znižovať nároky na klienta a to hrá práve do kariet samotným zákazníkom. Tzv.  pôžičky pred výplatou  je niekoľko desiatok oproti dvom slovenským. Bitka o klienta je natoľko silná , že cena za kliknutie na reklamu sa šplhá k 70 Kč za klik.

Kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva
A v tomto prípade je ten tretí samotný klient. Obrovská konkurencia v mikro pôžičkách zapríčinila, že sú zadarmo!

Pôžička zadarmo - realita trhu

Práve dôvod prečo je prvá pôžička zdarma je jednoznačným dôkazom o dobre fungujúcom trhu. Pôžičkové spoločnosti dávajú zadarmo len prvú pôžičku aby klienta získali. To svedčí o tom, kam až sú schopne zájsť aby si “odhrýzli z koláča”

 

Dnešný článok začína s titulom, že české pôžičky sú drahšie ako tie slovenské. Aj tu ale musíme upozorniť na fakt, že drahšie pôžičky sú len pre klientov, ktorí vyhľadávajú rizikovejší druh produktov. Naopak klienti, ktorí svoje finančne záväzky splácajú na čas majú v Českej republike výhodnejšie podmienky oproti Slovákom. Napríklad bankové ale aj P2P pôžičky sa pohybujú na hranici 4% p.a. Tento nízky úrok sa dá prakticky porovnať s úrokom za hypotéku a za týmto výsledkom stojí opäť fungujúci trh.

Aktualizácia článku:

Upozorňujeme čiteteľov, že Ammado neporovnávala hypotekárne úvery. Údaje od tom, v ktorej krajine sú hypotéky drahšie preto nemáme.

Pôžička Ammado