Bezúročná pôžička pre Trnavský kraj

15 miliónov EUR je nová bezúročná pôžička, ktorú schválila vláda župe Trnavského samosprávneho kraja. Župa má 10 rokov na jej splatenie a peniaze použije na úpravu ciest druhej a tretej triedy.

Pôžička pre Trnavský samosprávny kraj

Havarijný stav ciest v Trnavskom kraji je už neúnosný. Cesty sú v takom dezolátnom stave, že je nutná okamžitá oprava. Úsek poškodených ciest druhej triedy je až 217 km a ciest tretej triedy až neuveriteľných 350 km. Práve peniaze z pôžičky by mali byť investované do ich opráv. Na celkovú opravu je však aj pôžička prikrátka. Ak by chcela župa opraviť všetko, musela by zaplatiť 71 miliónov EUR. To, že ich nemá, je asi všetkým jasné. Len pre informáciu. Rozpočet na tento rok pre bežné opravy ciest predstavuje v Trnavskom kraji sumu 650.000 EUR, čo nieje ani 10% z potrebnej sumy.

Pôžička pomôže ale musí to byť transparentné

Obyvateľov Trnavského kraja teraz zaujíma, kto bude cesty opravovať a za akú cenu. Za 15 miliónov sa totiž dá toho opraviť veľa ale určite si spomenieme aj na kauzy, ktoré by dokázali za takúto cenu opraviť pár metrov. Je preto veľmi dôležité aby Trnavská župa vybrala pre opravu svojich dezolátnych ciest skutočne takú spoločnosť, ktorá dokáže cesty opraviť kvalitne a za čo najnižšiu cenu. Ak by sa do opráv ciest zapojili aj nezamestnaní formou verejnoprospešných prác, dali by sa náklady za opravu ešte viac ponížiť, čo by prinieslo efektivitu celého projektu.

Obyvatelia dúfajú, že to župa s pôžičkou zvládne

Ako nám opísal jeden obyvateľ Trnavského kraja. "Som presvedčený, že sa táto zlá situácia s cestami konečne zmení. Žijeme v 21. storočí a cesty tu máme ako v 14. storočí. Ak sa chcú regionálni politici prezentovať zodpovedne, teraz majú príležitosť. Šofér je tiež voličom, ktorý dokáže vyhodnotiť sľuby."

Finančný magazín

Príde pôžička Zonky na Slovensko už na jeseň tohto roku?

Podarilo sa nám dostať k informácii, že P2P platforma Zonky sa chystá na jeseň v roku 2019 expandovať na ďalšie Európske trhy. Podľa vyhlásení z minulosti bolo v hre aj Slovensko. Budú si môcť slovenskí spotrebitelia požičiavať za bankový úrok prostredníctvom zdieľanej ekonomiky? Len nedávno sme...
Celý článok

Pôžička bez úroku 33 miliónov pre Banskobystrický kraj

Vláda SR odklepla bezúročnú pôžičku pre Banskobystrický samosprávny kraj na opravu ciest druhej a tretej triedy. Kraj môže pôžičku čerpať v období rokov 2019 až 2021. Vyhol sa tak komerčnému zadlženiu, keďže si župa plánovala zobrať pôžičky z banky. 33 miliónov EUR pribudne do pokladnice...
Celý článok