Bezúročná pôžička pre Trnavský kraj

15 miliónov EUR je nová bezúročná pôžička, ktorú schválila vláda župe Trnavského samosprávneho kraja. Župa má 10 rokov na jej splatenie a peniaze použije na úpravu ciest druhej a tretej triedy.

Pôžička pre Trnavský samosprávny kraj

Havarijný stav ciest v Trnavskom kraji je už neúnosný. Cesty sú v takom dezolátnom stave, že je nutná okamžitá oprava. Úsek poškodených ciest druhej triedy je až 217 km a ciest tretej triedy až neuveriteľných 350 km. Práve peniaze z pôžičky by mali byť investované do ich opráv. Na celkovú opravu je však aj pôžička prikrátka. Ak by chcela župa opraviť všetko, musela by zaplatiť 71 miliónov EUR. To, že ich nemá, je asi všetkým jasné. Len pre informáciu. Rozpočet na tento rok pre bežné opravy ciest predstavuje v Trnavskom kraji sumu 650.000 EUR, čo nieje ani 10% z potrebnej sumy.

Pôžička pomôže ale musí to byť transparentné

Obyvateľov Trnavského kraja teraz zaujíma, kto bude cesty opravovať a za akú cenu. Za 15 miliónov sa totiž dá toho opraviť veľa ale určite si spomenieme aj na kauzy, ktoré by dokázali za takúto cenu opraviť pár metrov. Je preto veľmi dôležité aby Trnavská župa vybrala pre opravu svojich dezolátnych ciest skutočne takú spoločnosť, ktorá dokáže cesty opraviť kvalitne a za čo najnižšiu cenu. Ak by sa do opráv ciest zapojili aj nezamestnaní formou verejnoprospešných prác, dali by sa náklady za opravu ešte viac ponížiť, čo by prinieslo efektivitu celého projektu.

Obyvatelia dúfajú, že to župa s pôžičkou zvládne

Ako nám opísal jeden obyvateľ Trnavského kraja. "Som presvedčený, že sa táto zlá situácia s cestami konečne zmení. Žijeme v 21. storočí a cesty tu máme ako v 14. storočí. Ak sa chcú regionálni politici prezentovať zodpovedne, teraz majú príležitosť. Šofér je tiež voličom, ktorý dokáže vyhodnotiť sľuby."

 

ŽIADOSŤ O PÔŽIČKU
Vyplňte nezáväznú žiadosť a získajte peniaze do 15 minút

► POŽIADAŤ