Ako šetriť a ušetriť

Na tému sporenie sa už popísalo množstvo článkov a preto na um prichádza otázka, či šetrenie nemá spojitosť so psychológiou. Pre človeka je ťažšie myslieť na budúcnosť lebo podľa psychológov v nás prebývajú dve JA. Jednému z nich hovoríme okamžité JA a tomu druhému pamäťové JA. Rozdiel je v tom, že to naše okamžite JA je pôžitkárske a chce odmenu okamžitú. Je silnejšie a presviedča nás o kúpe chutného (ale zato nezdravého) jedla, kúpe drahšieho auta alebo oblečenia. Pamäťové ja si zase potrebuje uchovať spomienky. Nejde mu o okamžitú slasť ale o to aby pôžitok z tejto slasti bol navždy uchovaný. Pri výbere hypotéky dominuje pamäťové JA, naopak pri kúpe spotrebiča na splátky zase okamžité. Pre človeka je jednoduchšie pôžičky splácať než peniaze nasporiť, pretože aby sa mohli finančné prostriedky našetriť, musí byť aktívne potlačované okamžité JA a pôžitky s tým spojené. 

Koherencia, teda vyrovnaný stav týchto dvoch JA je najideálnejším stavom človeka. Keď však má človek viac v sebe rozvinutejšie JA okamžité, uprednostňuje slasť pred všetky ostatné voľby a rozhodnutia. Veľmi ľahko sa takýto človek potom dostáva do finančných ťažkostí, ktoré opätovne rieši zadlžovaním sa, aby okamžite ukončil pocit z neúspechu. V prípade nekoherentného stavu človeka v opačnom garde prichádza k až nezdravému odopieraniu si pôžitkov. Človek celý život zhromažďuje majetky a sporí každú korunu lebo vždy uprednostňuje nepredvídateľnú budúcnosť.

Na sporenie treba ísť racionálne.

Najlepším možným riešením ako sa z tejto šlamastiky dostať je, uvedomenie si svojho JA. Až na základe sebapoznania a odhalenia chyby môžeme niečo zmeniť. Hádam najstarším a najlepším trikom na sporenie pochádza z rozprávky o troch dukátov. Ak si naše voľné finančné zdroje rozdelíme na tri časti, dokážeme tak uspokojiť všetky svoje vnútorné JA a vytvoriť tak koherentný stav.

Postup ako na to:
  1. Odpočítajte zo svojich príjmov všetky výdavky
  2. Vaše voľné finančné zdroje rozdeľte na tri časti
  3. Prvú časť vložte na sporiaci účet (alebo do ponožky :-) )
  4. Druhú časť investujte do seba na okamžité slasti
  5. Tretiu časť požičajte alebo investujte.