Ako sa platí kartou na internete - Bezpečný postup

Platby na internete sa pomaly stávajú bežnou súčasťou života. Ich popularita enormne rastie a prakticky túto formu platenia začínajú pomaly preberať aj autority akými sú inštitúcie, školy, kultúrne zariadenia úrady. Ako ale zaplatiť kartou bezpečne tak, aby nedošlo k úniku citlivých údajov vám prezradíme v dnešnom článku.

Bezpečná platba kartou

Aktivácia platieb kartou

Aby ste mohli uskutočniť svoju prvú platbu na internete, musíte mať túto službu aktívnu vo vašej banke. Ide o tzv. "elektronické platby". Pri aktivácii služby si môžete sami zvoliť denný limit t.j. koľko môžete cez internet utratiť behom jedného dňa. Niektoré banky umožňujú svojím klientom tento limit upravovať podľa vlastnej vôle v rozhraní internet bankingu.

TIP: Pozor! Po aktivácii služby buďte extrémne opatrný na svoju kartu a nikdy ju nedávajte do cudzích rúk. (Napríklad pri platbe v reštaurácii) Pri elektronickej platbe totiž nieje potrebný PIN kód. Potencionálnemu zlodejovi stačia základné údaje, ktoré sú viditeľne na vašej karte.

Bezpečná platba kartou

Skôr ako vykonáte platbu kartou, musíte sa uistiť, že je v bezpečnom prostredí. Zoznam všetkých subjektov, ktoré majú povolenie na vykonávanie elektronických platieb nájdete na stránkach Národnej Banky Slovenska.

Vyvarujte sa nasledovných úkonov:

  • Nikdy neposielajte údaje z vašej karty cez e-mail a iné komunikačné služby. Nenakupujte kartou cez telefón.
  • Nikdy nevkladajte údaje zo svojej platobnej karty do formulároch na webových stránkach bez udeleného certifikátu. V prípade, že nakupujete z klasického e-shopu, pri platbe kartou musíte byť presmerovaný do platobnej brány a to skôr ako zadáte údaje z karty.
  • Vyhýbajte sa neznámym zahraničným webom a e-shopom.
  • Neodporúčame zadávanie platieb z cudzieho PC, tabletu alebo mobilu.
  • Neodporúčame zadávanie platieb z neznámej Wi-Fi siete.

Čo je PHISHING?

V kybernetickom zločine funguje aj tzv. PHISING. Ide o útok prostredníctvom e-mailových správ, sociálnych sieti a iných komunikačných prostriedkov ako SMS či Messenger. Podvodníci rozosielajú falošné správy, ktoré sa tvária ako originálne výzvy z banky, polície alebo iných inštitúcii a nabádajú na vloženie údajov z platobných kariet. Prostredníctvom sociálnych sieti sa zase podvodníci vydávajú za rôznych kamarátov a s prosbou o pomoc s elektronickou platbou lákajú citlivé informácie.

Bezpečnostné prvky platobnej brány

Prvým bezpečnostným prvkom je zelená farba adresného riadku v prehliadači. (To je miesto kam sa zadáva URL adresa každého webu).

Príkazový riadok

Druhým bezpečnostným prvkom je v súčasnosti už bežný bezpečnostný modul s názvom 3D SECURE. Aj keď ho nevyužívajú všetky platobné brány, jeho hlavnou výhodou je autentifikácia platby v dvoch krokoch. Teda okrem údajov z karty je potrebné zadať aj kód z SMS správy.

Ako prebieha platba kartou

Po úspešnom načítaní platobnej brány je potrebné skontrolovať sumu, ktorú sa chystáte zaplatiť ako aj identifikačné prvky brány. Pokiaľ konečná suma sedí s tou, ktorá vám bola deklarovaná pri nákupe, môžete vyplniť údaje z karty.

  • Zadajte 16 miestne číslo karty, ktoré sa nachádza na prednej strane
  • Zadajte dátum platnosti platobnej karty
  • Zadajte 3 miestny kód (CVC/CVV), ktorý sa nachádza na druhej strane karty
Postup platby kartou
 

Výsledok úspešnej platby alebo platby zamietnutej sa dozviete okamžite po jej spracovaní.

Kde všade sa dá kartou platiť.

Prakticky s platobnou kartou môžete v súčasnosti zaplatiť už takmer všetko. Či už v rôzny tovar, či služby. Pre overenie klienta sa často používajú elektronické platby aj pri uzatváraní zmlúv ako napríklad pri žiadostiach o rýchle pôžičky online alebo poistenia. Jednoducho všetko, čo sa dá kúpiť do určitej sumy vášho denného limitu si môžete kartou zaplatiť.

Reklamácia platby pomocou chargeback

Platby kartou (VISA a MasterCard) je možné reklamovať a to v prípade nedodanie tovaru z e-shopu, v ktorom ste nakúpili. Ide síce o časovo náročnejší proces, no banka vám finančné prostriedky pripíše späť na váš bankový účet.

TIP: Služba chargeback sa týka jedine online platby prostredníctvom platobnej karty. V prípade úhrady tovaru 
v e-shope cez bankový prevod, nieje možné chargeback uplatniť.

 

ŽIADOSŤ O PÔŽIČKU
Vyplňte nezáväznú žiadosť a získajte peniaze do 15 minút

► POŽIADAŤ