Ako České dráhy a ostatní českí železniční prepravcovia obchádzajú nový zákon o 75% zľave na dieťa

Medzeru v zákone špekulatívne využijú aj tí, od ktorých by ste to nečakali. Cesta vlakom z Bratislavy do Prahy vás môže vyjsť pre vašu ratolesť omnoho lacnejšie keď si lístok kúpite cez Slovenskú železničnú spoločnosť.

Je to trik

Odhalili sme trik ako vlakový prepravcovia umelo zvyšujú cenu za lístok a pritom deklarujú 75% zákonnú zľavu. Otvorenou otázkou je, prečo to robia keď štát im rozdiel zo zľavy prepláca.

Ak si kúpite lístok do Prahy, ktorý v našom príklade stojí 200 Kč, zaplatíte na Slovensku menej ako v ČR. Trik, ktorý používajú českí železniční prepravcovia je jednoduchý a pritom krásne skrytý.

Zľava zo zákona je 75% zo základného lístku. To znamená, že ak stojí 200 Kč, tak na Slovensku zaň zaplatíte 50 Kč.

V Českej republike vás rovnaký lístok bude stáť 75 Kč, pretože zľavu rozdelili na dve časti. Zo základného lístku za 200 Kč odpočítajú zľavu 50%, (ktorá platila do nedávnej zmeny zákona) a až následne zo zostatku t.j. 100 Kč odpočítajú 25%. Dieťa si tak za lístok zaplatí o 25 Kč viac.

Ak by sme mali uvažovať v rovine hypotetickej, tak nás môže napadnúť myšlienka, že jediný dôvod takejto manipulácie s cenou za cestovné lístky je následná refundácia od štátu. Železničné spoločnosti môžu požadovať rozdiel zo zľavy s celkovej výšky nákladov a tak na 200 Kč môžu teoreticky zarobiť bez akejkoľvek námahy 25 Kč. Ak zoberieme do úvahy fakt, že konečná cena bude v radoch miliónov, tak na tom môžu teoreticky trhnúť slušný balík.

České deti platia jednoducho viac ako by mali

Rozdeliť zľavu na dve časti jasne dokazuje, že zľava, ktorá platí zo zákona neexistuje. Skutočne totiž dieťa dostane zľavu len 62,5%. Obchádzanie zákona oberá rodičov o peniaze a nikto takto evidentnú chybu nechce vidieť.

Porovnať evidentný rozdiel ceny lístkov si môžete na oficiálnych stránkach českých prepravcov a ŽSR.

Na záver

Ak by české dieťa cestovalo napríklad z Břeclavi do Prahy a český rodič by zakúpil cestovný lístok cez internet na Slovensku (z Kútov do Prahy), vyšlo by ho to oveľa lacnejšie. Tento paradox je zatiaľ neobjavený a aj vy, milí čitatelia môžete k jeho objaveniu napomôcť šírením tejto zvesti.

KLIKNITE A ZDIEĽAJTE ČLÁNOK NA FACEBOOKU

Kopírovanie článku je povolené jedine s uvedeným zdrojom: https://www.ammado.sk
Ďakujeme za rešpektovanie autorského práva a pokynu.

Finančný magazín

Príde pôžička Zonky na Slovensko už na jeseň tohto roku?

Podarilo sa nám dostať k informácii, že P2P platforma Zonky sa chystá na jeseň v roku 2019 expandovať na ďalšie Európske trhy. Podľa vyhlásení z minulosti bolo v hre aj Slovensko. Budú si môcť slovenskí spotrebitelia požičiavať za bankový úrok prostredníctvom zdieľanej ekonomiky? Len nedávno sme...
Celý článok

Pôžička bez úroku 33 miliónov pre Banskobystrický kraj

Vláda SR odklepla bezúročnú pôžičku pre Banskobystrický samosprávny kraj na opravu ciest druhej a tretej triedy. Kraj môže pôžičku čerpať v období rokov 2019 až 2021. Vyhol sa tak komerčnému zadlženiu, keďže si župa plánovala zobrať pôžičky z banky. 33 miliónov EUR pribudne do pokladnice...
Celý článok