Chyby pri splácaní pôžičky. Ako sa im vyhnúť?

Chcete si požiadať o pôžičku alebo ju už máte, uvažujete o hypotéke alebo lízingu? Aj pri splácaní rôznych druhov pôžičiek a úverov sa dá dopustiť chýb, ktoré Vám následne môžu značne znepríjemniť život. Je lepšie niekoľkokrát správnosť splatenia skontrolovať, než potom riešiť z chýb plynúce následky.
 

Niektoré chyby pri splácaní pôžičky sa často opakujú, preto je potrebné sústrediť sa práve na tieto činnosti a dať si na ne veľký pozor, chvíľka venovaná kontrole sa môže veľmi vyplatiť.

splácanie pôžičky

Veľmi ľahko sa môže stať, že si zle prečítate podmienky zmluvy, zle zadáte termín platby, nenapíšete variabilný symbol, zadáte zlé číslo účtu alebo sa dopustíte iného omylu, ktorý spôsobí, že platba nedôjde včas na účet veriteľa. Môžete si tak spôsobiť značné problémy pri splácaní úveru. Väčšinou dostanete upomienku a budete musieť uhradiť sankciu v podobe zmluvnej pokuty. Preto je dôležité dôkladné si prečítať podmienky zmluvy - sankcie môžu byť veľmi vysoké a mohli by ste sa dostať do problémov.

Chyby v údajoch môžu rozhodnúť

Chyba vo variabilnom symbole alebo jeho vynechanie spôsobí, že banka nebude schopná správne priradiť platbu klienta k jeho pôžičke. Banka potom dlžníka upomenie, a pokiaľ má doklad o zaplatení, musí sa platba takzvane párovať. Tiež chyby pri vyplnení zlých kontaktných údajov môže spôsobiť celý rad problémov, pri splácaní pôžičky najmä ak sa jedná o chybu bydliska, priezviska či telefónneho čísla. Niekedy je zamieňané dátum splatnosti za dátum úhrady a splátka potom dôjde neskoro. Tomu možno predísť jednoduchým zadaním trvalého príkazu, prostredníctvom ktorého bude klient svoju pôžičku splácať.

Pozor na mimoriadnej splátky a predčasné splatenie

Prečítajte si dôkladne podmienky pre úhradu mimoriadnej splátky alebo splatenie úveru predčasne. Nie vždy sa to musí vyplatiť. Za niektoré neplánované úkony sa potom účtujú sankcie, najmä keď svoj úmysel banke alebo nebankovej spoločnosti včas neoznámite. Všetky tieto informácie o podmienkach splácania pôžičky by ste si mali zistiť dopredu a na základne nich ďalej postupovať.

Rada na záver

Ak platíte svoje finančné záväzky napríklad poštovou poukážkou alebo hotovostným vkladom na bankový účet veriteľa, vždy si odkladajte potvrdenie o úhrade. Aj keď sa vám to môže zdať nelogické a nepraktické, verte nám, že vám radíme dobre. Stačí si v papiernictve zakúpiť jednu veľkú obálku, do ktorej si potvrdenia o úhrade za danú pôžičku budete odkladať. Ammado vo svojej právnej poradne už v minulosti riešilo niekoľko nekalých praktík nebankových spoločností, ktoré si "po pár rokoch" spomenuli, že im údajne klient neuhradil splátku za xy dátum. Vsádzali práve na to, že klient už potvrdenie o platbe nemá a tak bude nútený uhradiť splátku znovu. Na margo tohto treba len dodať, že takto spiatočné vymáhaná splátky, už po ukončení splatnosti pôžičky nemá v zákone oporu. Klient nemá povinnosť takéto fiktívne splátky uhrádzať. 

 

 

ŽIADOSŤ O PÔŽIČKU
Vyplňte nezáväznú žiadosť a získajte peniaze do 15 minút

► POŽIADAŤ